Zrušenie bankovky s nominálnou hodnotou 500 eur bude stáť asi pol miliardy eur. Bankovka má byť zrušená, aby sa zabránilo tomu, že ľudia budú uchovávať svoje peniaze v hotovosti namiesto účtov v bankách

Vedením ECB navrhnuté zrušenie bankovky s nominálnou hodnotou 500 eur bude stáť daňových poplatníkov eurozóny viac ako pol miliardy eur, a to v najlepšom prípade, tvrdia správy z novín. Túto sumu ukázali odhady národných centrálnych bánk a Európskej centrálnej banky (ECB), hlási Frankfurter Allgemeine Zeitung. V obehu je približne 600 miliónov 500 eurobankoviek, ktoré by mali byť nahradené menšími. To by znamenalo samotné náklady na tlač vo výške viac ako 500 miliónov eur. Okrem toho vzniknú samozrejme aj vedľajšie náklady (napríklad na logistiku výmeny) v stovkách miliónov eur.

Hovorca ECB povedal, že potenciálne náklady možno odhadnúť len vtedy, keď budú známe všetky detaily. A tie v súčasnej dobe nie sú známe.

Prezident ECB Mario Draghi povedal pred niekoľkými týždňami, že začínajú technické prípravy na zrušenie 500 eurovej bankovky. 500-eurová bankovka je jednou z bankoviek s najvyššou hodnotou na celom svete. V Spojených štátoch má najhodnotnejšia bankovka hodnotu len 100 dolárov a i po jej zrušení tam volajú.

Zrušenie 500-eurovej bankovky je prvým krokom k zrušeniu hotovosti, ktoré by však malo oveľa ďalekosiahlejšie následky. Prvým z nich je fakt, že digitálne peniaze nikdy nie sú v bezpečí: keďže elektronické systémy nie sú a nikdy nebudú 100% ochránené pred vonkajšími útočníkmi. Ďalšie nebezpečie pre digitálne peniaze predstavuje samostatný štát. Známy je príklad Cypru, kedy vláda sporiteľom, ktorí mali na účtoch viac ako 100.000 eur, sťahovala určitú čiastku peňazí, ktorá bola použitá na záchranu bánk.

Ako bolo spomínané, používanie elektronických platobných systémov zanecháva dátovú stopu, ktorá môže byť zneužitá alebo ju môžu využívať vlády a rôzne mimovládne agentúry na sledovanie občanov. Digitálne peniaze navyše si neviete odložiť na horšie časy, keď sa situácia stane turbulentnou, keďže si ich nemôžete uskladniť „doma pod vankúšom“ ako hotovosť.

zdroj: hlavnespravy.sk