Narodila sa do kočovnej rodiny. Základnú školu navštevovala len zriedka. Väčšinu času strávila so svojou rodinou v karavane na cestách. Život sa rómke Nicole Barr zmenil až potom, čo ju matka donútila, aby chodila na akadémiu Burnt Mill. Až tam učitelia zistili, ako nádejná toto dievča je. V IQ teste trinásťročná Angličanka získala skóre 162. Predbehla aj Einsteina a Stephena Hawkinga!

„Mala som tak zlú dochádzku na základnej škole a má mama tak bojovala, aby ma prvý deň dokopali na Burnt Mill. Ale táto škola mi zmenila úplne život, „spomína mladý génius Nicole Barr pre dailymail.co.uk.

Až trinásťročná dievčina, ktorá vyrastala v karavane a s rodinou jazdila krížom krážom, v Mensa IQ teste, určenom pre najtalentovanejšie deti, dosiahla neuveriteľného skóre 162! To je o dva body viac, ako získal Stephen Hawking a Einstein.

Nicolina matka Dolly Buckland (34) sa však jej úspechu v teste vôbec nečuduje. Podľa nej Nicole už pred druhým rokom vedela jednoduché matematické výpočty a ešte pred desiatym rokom života dokázala vyriešiť komplexnú algebru.

Ani jej otec nebol výsledkom testu prekvapený. Tridsaťšesťročný James, ktorý sa živí ako čistič odkvapov a opravár príjazdových ciest, už dávno s matkou svojej dcéry nežije a býva v karavane. Bol to práve on, kto odviezol Nicole do Stevenage, aby sa zúčastnila testu. urobil to po tom, čo ju dal vyplniť jeden z kvízových IQ testov a všimol si jej nadpriemernej inteligencie.

Potom, čo sa o jej úspechoch dočítali profesori z Oxfordu, pozvali mladého génia na slávnu univerzitu, kde s nimi mladá Rómka strávila celý deň.

„Nikdy predtým som na univerzite nebola, bolo to veľmi pekné, pozrieť sa tam,“ povedala dievčina, ktorá túži študovať medicínu.

Nicole tiež dúfa, že jej úspechy zmenia pohľad ľudí na Rómov. „Ľudia hovoria zlé veci o Rómoch, ktoré nie sú pravdivé, a často súdia podľa obalu knihy. Moja mama mi hovorila, že ľudia tvrdia, že rómovia robia zlé veci, ale naša komunita je civilizovaná a dobrá, „povedala Nicole DailyMail.

zdroj: blesk.cz