Dohoda predpokladá výstavbu plynovodu na dne Čierneho mora s celkovou kapacitou 32 miliárd metrov kubických ročne.

Turecko a Rusko dnes v Istanbule podpísali dohodu o vybudovaní plynovodu TurkStream, ktorý má viesť plyn z Ruska do Turecka a odtiaľ ďalej do Európy. Dohodu podľa agentúry DPA podpísali ministri energetiky oboch krajín za prítomnosti prezidentov Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina

Ruský prezident povedal, že Rusko poskytne Turecku zľavu na nákup plynu v rámci širších dohôd, ktoré zahŕňajú vybudovanie plynovodu. Moskva tiež zruší embargo na dovoz tureckého tovaru.

Projekt plynovodu TurkStream navrhlo Rusko pred niekoľkými rokmi ako náhradu za nevydarený plán plynovodu South Stream, ktorý mal obchádzať Ukrajinu cez Čierne more na Balkán.

Projekt skrachoval, keď turecké stíhačky vlani v novembri zostrelili na sýrsko-tureckých hraniciach ruský bombardér. Vzťahy oboch krajín tak prudko ochladli. Erdogan sa neskôr za incident ospravedlnil a obaja prezidenti sa v auguste zišli v Rusku, aby oznámili návrat k predkrízovým pomerom.

Pôvodné plány plynovodu TurkStream počítali s celkovou kapacitou 63 miliárd metrov kubických ročne, neskôr však bola jeho plánovaná kapacita znížená na 32 miliárd metrov kubických.

Erdogan dnes na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom povedal, že po normalizácii vzťahov oboch krajín predpokladá tiež urýchlenie plánov na výstavbu jadrovej elektrárne, ktorú má Rusko postaviť v Akkuyu v juhotureckej provincii Mersin na pobreží Stredozemného mora.

Kontrakt na výstavbu prvej tureckej jadrovej elektrárne v hodnote 20 miliárd dolárov vyhral v roku 2013 ruský štátny podnik Rosatom. Projekt pozastavilo ochladenie vzťahov vlani v novembri.

zdroj: finweb.hnonline.sk