Zomrel francúzsky herec Pierre Brice, ktorý sa preslávil predovšetkým nezabudnuteľnú úlohou apačského náčelníka Winnetoua. Bolo mu 86 rokov. Umelec podľa agentúry DPA skonal v náručí svojej ženy v nemocnici pri Paríži.

Príčinou smrti bol podľa hercovho právnika zápal pľúc. Miesto, kde Brice zomrel, manažment nespresnil.

„Vedel som, že je dlhodobo chorý a má svoj vek, takže sa niečo také dalo očakávať,“ povedal iDNES.cz hudobný producent Karel Denis, ktorý pod pseudonymom Karel Jordán napísal dve knihy, ktoré sa Karla Maya, Winnetoua a jeho filmových verzií týkali : Môj brat Vinnetou a Vtedy na Západe.

„Pierre Brice bol človek, ktorý ma vlastne sprevádzal celým životom, už od tej chvíle, keď som prvýkrát v pražskom kine Alfa videl Poklad na Striebornom jazere. Sledoval som potom, hoci väčšinou z diaľky, aj mnohé jeho ďalšie vystúpenie v úlohe Winnetoua, v rôznych open air arénach a podobne. Hoci natočil veľa ďalších filmov, z tej vinnetouovskej role sa už nikdy poriadne nedostal. Ale v nej sa stal európskym fenoménom, „dodal Denis.

Celý život Vinnetouom

Pierre Brice sa narodil 16. februára 1929 v Breste v starej francúzskej šľachtickej rodine. Jeho celé rodné meno znie barón Pierre Louis de Bris. Prvé veľké dobrodružstvo svojho života zažil v devätnástich rokoch, keď bojoval vo francúzskej armáde vo vojne v Indočíne.

Do sŕdc divákov najmä v strednej Európe, vrátane Čechov a Slovákov, sa zapísal ako predstaviteľ Winnetoua v rade jedenástich západonemeckých dobrodružných filmov natočených medzi rokmi 1962-1968 na motívy románov spisovateľa Karla Maya. Úspešnú sériu začal v roku 1962 Poklad na Striebornom jazere.

Najčastejším partnerom bol Briceovi americký herec Lex Barker, predstaviteľ Old Shatterhanda, ktorý zomrel už v roku 1973. Hrali spolu v siedmich filmoch.

Brice sa pritom na úlohu apačského náčelníka dostal úplne náhodou. Pôvodne bolo adeptov viac, ale režisér Harald Reinl potom, čo francúzskeho herca videl na jednom festivale, nestál o nikoho iného. Briceovi sa však spočiatku Vinnetou moc nepozdával, ale nakoniec sa z nej urobil svoju životnú úlohu.

Briceova ďalšie kariéra je s jeho životnou rolou úzko spojená. Winnetoua stelesnil mnohokrát na divadle aj v televíznych seriáloch, ktoré už na slávnej „mayovky“ nadväzovali len veľmi voľne. Brice sa pokúšal aj o spevácku kariéru, keď naspieval niekoľko piesní „nemeckého Morriconeho“ Martina Boettcher, autora hudby k filmovým „mayovkám“.

„Pierre Brice osudovo zomrel vo chvíli, keď nemecká televízia RTL ohlásila nový trojdielny seriál o Vinnetouovi,“ upozorňuje Karel Denise. „Bude mať premiéru na Vianoce 2016 a paradoxné je, že tvorcovia ponúkali Pierrovi Briceovi úlohu Vinnetouovho otca Inču-CUNY, čo on odmietol.“

Vinnetou v Česku

K niekoľkým generáciám slovenských divákov prihováral Vinnetou výhradne ústami herca Stanislava Fišera. Podľa Karla Denise sa jednalo o „kongeniálne súznenie, ktorého filmy v žiadnej inej jazykovej mutácii nedosiahli.“

Českú republiku navštívil Pierre Brice niekoľkokrát, svoje veľmi hviezdne okamihy si – cez istú počiatočnú nedôveru – užíval v roku 2008, keď bol hosťom rockového festivalu v Trutnove. Festival používa od počiatkov indiánsku symboliku a Pierre Brice bol dokonca priamo na pódiu dekorovaný náčelnickou čelenkou.

zdroj: kultura.idnes.cz