86. narodeniny dnes oslavuje taliansky herec, scenárista, filmový producent a bývalý taliansky plavec a vodný pólista Bud Spencer (31. 10. 1929). Je známy najmä vďaka filmom v ktorých hral vo dvojici s Terence Hillom.
[clear]
Skutočné meno: Carlo Pedersoli
Dátum narodenia: 21.10.1929 – Neapol, Taliansko
Oficiálna webstránka: budterence.tk
Výška: 194 cm

Životopis

Ako syn bohatého priemyselníka bol spočiatku vedený k dráhe finančníka. Po návrate z Južnej Ameriky, kam sa rodina presťahovala kvôli obchodom, sústredil svoje ambície na vodné športy. Dvanásťkrát vyhral majstrovstvá Talianska v plávaní, na olympijských hrách v Helsinkách 1952 získal striebornú medailu ako člen talianskeho družstva vodných pólistov a ďalšiu cenu si odviezol z olympiády v Melbourne 1956.

Keď 1957 ukončil štúdiá práv, odišiel opäť do Južnej Ameriky, kde o i. staval cestu Pan-Americana z Panamy do Buenos Aires, predával autá a pracoval v chemickom laboratóriu. 1960 sa vrátil do Ríma a snažil sa presadiť ako skladateľ populárnych piesní. Od začiatku 50. rokov začal účinkovať vo filmoch významných tvorcov, než ho objavil režisér Giuseppe Colizza a obsadil do hlavnej úlohy hromotlckého, fúzatého siláka s ušľachtilým srdcom vo svojom spaghetti-westerne Boh odpúšťa … ja nie!

Druhého hrdinu, ktorého vzhľad aj povaha sú úplne opačné, stelesnil v tomto snímku modrooký blondiak Mario Girotti alias Terence Hill, s ktorým potom počas nasledujúcich desaťročí vytvoril populárne komickú dvojicu protikladných chlapíkov v lacných, avšak komerčne úspešných dobrodružných komédiách (oi. Trumfové eso, Pravá a ľavá ruka diabla, Malý unavený Joe, Ak sa nahneváme, budeme zlí !, Dva výtečníci a Párna a nepárna, Dvojníci, Dva poliši).

Schematické zápletky, nekonečné naháňačky a bitky, na ktorých boli tieto nenáročné filmy vybudované, mu neposkytli takmer žiadny priestor na to, aby preukázal nejaké herecké kvality. Jeho kreácie sa obmedzujú len na prehliadku tvrdých úderov, ktoré uštedruje sa znudeným výrazom tváre všetkým svojim protivníkom, ktorými sa to okolo neho a jeho usmievavého, prefíkaného kolegu stále hemžia. Bud Spencer je ženatý s Mariou Amatovou, s ktorou má tri deti.

zdroj: osobnosti.cz

Video: Malý unavený Joe – Bud Spencer a Terence Hill