PARÍŽ – Francúzski vedci v spolupráci s nemeckými kolegami zrejme priniesli nové dôkazy o tom, že život na Zemi pochádza z vesmíru.

Vytvorili umelú kométu v podmienkach, ktoré panujú v kozme, a po niekoľkých dňoch zistili, že sa na nej vytvorili základné organické látky, z ktorých môže vzniknúť DNA. S odvolaním sa na francúzsky výskumný ústav CNRS o tom informovala agentúra AFP.

Vedci s experimentom začali v súvislosti s misiou Európskej vesmírnej agentúry, ktorá v roku 2004 vyslala do vesmíru sondu Rosetta, ktorej subsonda má koncom roka 2015 pristáť na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko a preskúmať jej zloženie. Cieľom experimentu francúzskych a nemeckých odborníkov je snaha do istej miery predbiehať výsledky misie.

Ak podľa CNRS sú potrebné ešte ďalšie výskumy, aby sa tieto odhady potvrdili, terajšie poznanie naznačuje, že prvá molekulárna štruktúra života sa vytvorila v medzihviezdnom a kometovom priestore ešte predtým, než sa prostredníctvom padajúcich meteoritov a komét dostali na povrch Zeme.

Vedci vyrobili v parížskych laboratóriách minikométu v teplote okolo mínus 200 stupňov Celzia a vo vzduchoprázdne. Umiestnili na nej prvky ako fluorid horečnatý, vodu, čpavok a metanol, ktoré navyše ožiarili ultrafialovými lúčmi, teda tak, ako by na ne vo voľnom vesmírnom priestore pôsobilo Slnko.

Po desiatich dňoch sa na povrchu minikométy vytvorilo niekoľko mikrogramov umelých organických látok. Pomocou najmodernejšej techniky výskumníci identifikovali 26 druhov aminokyselín, z ktorých jedna obsahuje zloženie, ktoré je základom pre peptidové nukleové kyseliny (PNA), teda predchodcu deoxyribonukleovej kyseliny (DNA), ktorá je nositeľkou genetickej informácie prakticky všetkých organizmov.

Prvé aminokyseliny boli zistené na meteoritoch už v 60. rokoch, ale vedci si dlho neboli istí, či si ich kamene doniesli z vesmíru či sa s nimi dostali do kontaktu až po dopade na Zem.