Po necelom týždni zasiahlo stredné Taliansko ďalšie zemetrasenie. A tentoraz bolo najsilnejšie od roku 1980. Otrasy o sile 6,6 stupňa richterovej stupnice, ktoré boli cítiť od Bologne až po Miláno, zrovnali so zemou celé dediny a pripravili tak o strechu nad hlavou desiatky rodín. Televízia Sky News odvysielala zábery mníchov a otrasených ľudí, ako sa na kolenách mlčky modlia pred sochou svätého Benedikta z Nursie. Práve v blízkosti tohto päťtisícového mesta sa nachádzalo epicentrum zemetrasenia. Miestni hovoria o pekle na zemi.

Video

„Spal som zrovna v aute a zrazu sa predo mnou rozhostilo peklo. Všetko sa zrútilo, k nebu sa valili stĺpce dymu. Je to tragédia, úplná tragédia, „povedal agentúre ANSA starosta obce Ussita Marco Rinaldi. Ussita a okolité dediny boli ťažko poškodené už zemetrasením z 24. augusta, kedy si prírodná katastrofa vyžiadala tri stovky životov.

Svedkovia vysvetľujú výjavy ako z apokalypsy. Otrasy vyvolali medzi obyvateľmi paniku, vydesení ľudia vybiehali do ulíc a medzi nimi pobehovali rozzúrení štekajúci psi. Na televíznych záberoch je vidieť, ako hasiči z chrámov evakuujú vydesených mníchov a rádové sestry.

Teraz po ďalšom zemetrasení sa starostovia troch najhoršie postihnutých obcí zmôžu už len na slová zmaru. Ich dediny totiž neboli poškodené, boli zničené. „Žiadne mestá už tu nie sú, všetko sa zrútilo,“ konštatoval podľa denníka The Guardian starosta obce Arquata del Tronto. Tiež starosta dediny Arquata Aleandro Petrucci hlási totálne škody. „Arquata už neexistuje, všetko spadlo,“ citovali ho médiá.

Video

Ľudia sa v meste Norcia bezprostredne po zemetrasení modlili

Šťastím v nešťastí bolo paradoxne to, že oblasť tento týždeň už zasiahlo jedno slabšie zemetrasenie a mnoho obyvateľov kvôli obavám z ďalších otrasov odišlo k pobrežiu alebo aspoň prespávali v autách.

Video

Vďaka tomu nie sú hlásené žiadne obete na životoch a zranených sú „len“ asi dve desiatky. Deväť ľudí sa záchranárom podarilo vyslobodiť z trosiek. Len v meste Tolentino v provincii Macerata záchranári vytiahli zo sutín troch živých.

Taliansky premiér Matteo Renzi v nedeľu zrušil všetky plánované akcie a sľúbil, že sa zasadí o obnovu všetkých zničených domov, kostolov a podnikov v postihnutej oblasti.

zdroj: novinky.cz