K zvrhnutiu vlády a hlavne prezidenta môže dôjsť aj o Vianociach

Profesor Oskar Krejčí hovorí v súvislosti s posledným dianím o „hnednutí liberalizmu“, návratu k jeho elitárskym koreňom, neochote uznať výsledky demokratického hlasovania, keď sa to nehodí, čo prerastá v aktivity, ktoré smerujú k zrušeniu volebného výsledku. Máme si vraj predstaviť horúcu jeseň, povedzme od sviatku do sviatku, od 28. októbra do 17. novembra. Potom sa podľa neho ponúkajú dva scenáre farebnej revolúcie: tvrdý, durový – ukrajinský vzor odstránenia prezidenta Janukovyča, alebo mäkký, Molovatý scenár – vzor zvrhnutia brazílskej prezidentky Rousseffovej. „Už minule som upozorňoval na harmonogram politických akcií jesene, ktorého finále, napríklad aj cez Vianoce, by malo byť napríklad aj zvrhnutie ‚vlády, ale hlavne prezidenta. A to aj za pomocou niektorej z vládnych strán. Nezabúdajme na tých, pichľavé oči a nozdry zločin cítiace ‚, ktorých spomínal kedysi Viktor Dyk. Mnohým sa súčasná situácia zdá byť príhodná, dokonca aj s nutkaním, teraz, alebo nikdy ‚, „upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Blížiaci sa 17. november a panujúca atmosféra vyvolávajú otázky, či táto zmes nevyvolá pouličné nepokoje či nejaké násilnosti, čo to prinesie, až námestia a ulice obsadia Zemanovi odporcovia. „Mohli by sme tiež uvažovať o vonkajších silách – nezabudnime, že sa v ČR hrá aj o rôzne nukleárne zariadenia, a nielen o ne a o stretnutie nie len politických záujmov, ale aj záujmov ekonomických. To, že prezidentovi stúpenci sú roztrúsení po celej republike, by snáď mohlo byť dobré pri riadnych a nezfalšovaných prezidentských voľbách, ale nie pri nátlakových akciách, ktoré sú pripravované a začínajú sa realizovať. Koniec koncov, presvedčenie rôznych stratégov a taktikárov vždy a všade vychádza z názoru, že revolúcia alebo pseudorevolúcia sa najlepšie robia v hlavnom alebo aspoň v nejakom veľkom meste, „pripomína politický analytik.

S jasotom nad rozkolom medzi Zemanom a Babišom je lepšie ešte počkať

Minister financií a predseda hnutia ANO Andrej Babiš skritizoval vyhlásenia štyroch najvyšších ústavných činiteľov, zastal sa Daniela Hermana po stretnutí s Dalajlámom, povedal, že ako najlepšieho kandidáta na prezidenta by videl ministra obrany Martina Stropnického. V reakcii na to začali jasať odporcovia prezidenta i šéfa ANO, pretože každá roztržka medzi nimi je vraj dobrá, pretože najhoršia možnosť, ktorá našej demokracii vraj hrozí, je, keď sa z Miloša Zemana a Andreja Babiša stanú pevní spojenci. Takže klin medzi nich je vraj tá najlepšia vec. „Myslím si, že by sa malo s nejakým jasotom ešte počkať, a to aj keby sa, podaril ’17. november alebo nejaká zastrašovania či teroristická akcia. Obával som sa, aby k nej nedošlo už na Staromestskom námestí, pretože, revolúcia ‚so ženou vpred bez ohľadu na ich iniciátorov a žijú vlastnými príbehmi, ktoré sme si na ich začiatku nevedeli ani predstaviť, „vysvetľuje Zdeněk Zbořil.

Na spomínané spojenectvo dvoch významných politikov však nahliada trochu inak. „Podľa môjho je to, verné priateľstvo ‚Andreja Babiša a Miloša Zemana tak trochu mediálna povera. V politike neplatí žiadne priateľstvo. Ide tam len o záujmy a obaja páni sa budú priateliť, alebo nepriateliť len podľa toho, ako to bude zodpovedať ich politickým aktivitám alebo názorom na politiku. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa, kto je medzi vo voľnom čase sa vzbúrenými antizemanovskými, umelcami ‚radikálny a zároveň vo svojej pracovnej dobe nás prostredníctvom PPF, tiahne na východ‘, hlavne do Číny. Je to síce nižšia úroveň ako vzťah Zeman-Babiš, ale z hľadiska typológie politického rokovania takmer identické, „dodáva politológ.

zdroj: parlamentnilisty.cz