Prezident Miloš Zeman v sprievode svojej manželky začal trojdňovú návštevu Pardubického kraja. V regióne zostane do stredy večera, návštevu zakončí vo Svitavách. „Vítame vás, pán prezident! Vážime si vás a sme na vás hrdí! „Volalo s dôrazným tónom v hlase niekoľko Zemanových podporovateľov potom, čo prezident vystúpil z vozidla. Z úst prezidenta potom počas debaty so zástupcami zaznela prognóza vývoja utečeneckej krízy a jeden veľmi čierny scenár.

Už tretíkrát zavítal Miloš Zeman na prezidentskú obhliadku Pardubického kraja, počas ktorej navštívi rad miest, obcí, firiem a predovšetkým bude debatovať s občanmi. Hlava štátu návštevu začala v pondelok dopoludnia na krajskom úrade v Pardubiciach.

Pred sídlom kraja neďaleko historického Pernštýnského námestí v Pardubiciach čakali prezidenta Zemana desiatky občanov. Oproti minulej návšteve tu nebol ani jediný odporca. Žiadne červené karty, žiadne červené trenírky. Naopak. Niekoľko občanov prezidentovi hlasno vyjadrovalo podporu.

Bol medzi nimi aj zástupca hnutia Islam v Českej republik, ktorý oceňoval hlavne Zemanov postoj k islamu a oznamoval chystanú demonštráciu na prezidentovu podporu. „17. novembra na Hradčanskom námestí chceme podporiť jediného pravdomluvného českého politika. Jediný, kto hovorí pravdu o islame, je pán prezident Miloš Zeman. Vrelo ďakujeme, pán prezident, „volal muž s hlbokým hlasom.

Po krátkom súkromnom rokovaní s hajtmanom kraja Martinom Netolickým (ČSSD) sa prezident vydal debatovať s krajskými predstaviteľmi.

„Pretože moja návšteva Pardubického kraja je pravdepodobne posledná pred krajskými voľbami, dovoľte mi, aby som poďakoval vedeniu kraja za to, čo za volebné obdobie vykonalo. Ako ekonóm som nielen spokojný s tým, že kraj hospodári s prebytkom, „povedal na úvod stretnutia so zástupcami Miloš Zeman s tým, že ešte viac ho teší, že prebytok rozpočtu je venovaný na investície.

Prezident však ocenil aj opozíciu. Ale iba takú, ktorá prichádza s vlastnými pozitívnymi návrhmi a argumentačnou kritikou. „Taká opozícia je ostrohou zaťatou do boku koňa, ktorá vládnucej koalícii tlačí k lepším výkonom,“ zmienil Zeman a dodal, že tým nemyslí jalovú opozíciu, ktorá sa zmôže hlavne k obštrukciám.

Záverom svojej úvodnej reči spomenul prezident aj svoje obľúbené témy, hospice. „Čím iným by som skončil, pán náčelník, než konštatovaním, že Pardubický kraj má iba jeden jediný hospic, a to v Chrudimi. Ale tak krásny kraj by si zaslúžil aspoň dva! Všetci raz zomrieme a nikdy nemáme istotu, že nás naše rodiny neopustí a neodloží do LDN ako vyradenú a nepotrebnú chladničku. Takže, pán náčelník, až prídem budúci rok, keby som mohol poklepať na základný kameň druhého hospice, mohol by som to pokladať za dôkaz toho, že vedenie kraja pracuje dobre, „vyzval Miloš Zeman hajtmana Netolickeho.

Počas debaty sa predstaviteľmi sa ako prvý spýtal námestník hajtmana Jaromír Dušek. Zaujímalo ho, aká je podľa prezidenta prognóza vývoja utečeneckej krízy.

„Ja tu prognózu mám, Jaromír, a prajem ti, aby sa nesplnila. Moja prognóza je založená na predpoklade, že skôr alebo neskôr budú uzavreté hranice medzi Rakúskom a Nemeckom. V tomto okamihu sa ČR stane tranzitnou krajinou pri prechode do Nemecka. Naivní ľudia hovoria, že sa nič nestane. Ale Nemecko už povedalo, že bude vracať ekonomických migrantov, ktorí výrazne prevažujú. A kam ich bude vracať? Do krajiny, odkiaľ prišli, teda do Českej republiky. Zrazu zistíme, že tu máme pol milióna utečencov, ktorí sú úplne neasimilovatelní. Pri pol milióna Ukrajincov by som sa príliš nevzrušoval, pretože tí by boli pracovití a obsadili by pracovné miesta, ktoré Česi nechcú. Ale bohužiaľ ide o islamských utečencov. Nedávno som sa pozeral na fotografie dlhých sprievodov utečencov a počítal som mladých, zdravých a dobre vyzerajúcich mužov. Vyšlo mi deväťdesiat procet, „konštatoval prezident.

„Títo ľudia môžu predstavovať potenciálne nebezpečenstvo, pretože medzi nimi môžu byť ľudia v službách Islamského štátu. Maďarský prezident Áder mi nedávno povedal, že mnohí chytení utečenci odhadzujú svoje mobily, kde majú najrôznejšie výjavy Islamského štátu a nechcú teda, aby boli odhalení. Nie je vylúčené, že sa jedná o organizovanú inváziu. Utečenci neprichádzajú len z krajín, kde sa bojuje, ale aj z Abánie, Kosova, Senegalu, Eritrey a ďalších krajín. Sú skvele organizovaní, pretože existujú tisíce, možno desaťtisíce prevádzačov. Toto sa pri spontánnej akcii nestane. To sa stane, keď sa to organizuje skvelým spôsobom. Nemožno vylúčiť, že ak by nápor utečencov presiahol určitú kritickú hranicu, mohol by Európe spôsobiť ťažkosti v podobe rozvratu ekonomickej, sociálnej, ale aj politickej štruktúry, „vykreslil varovný scenár prezident.

V závere ešte prezident Zeman zmienil ďalšiu z investícií Pardubického kraja, a to psychiatrickú liečebňu. „Každý politik by mal prejsť psychiatrickou liečebňou, a to nie ako návštevník, ale ako pacient,“ povedal zástupcom, ktorí neudržali smiech.

Na samom konci diskusie prezident odovzdal dary hajtmanovi. Koženú aktovku, koženú peňaženku a opasok. „Tento opasok je nielen vyrobený z pravej kože, ale je vyrobený na mieru. Takže pre jedného nemenovaného hajtmana na to boli potrebné dve kravy. A vy nielenže ste spotreboval len jednu, ale so svojimi deväťdesiatich centrimetroch v páse ste najštíhlejším hajtmanom v Českej republike, takže vám srdečne blahoželám, „dodal prezident.

Počas pondelka ešte Miloš Zeman zavíta do jednej z pardubických firiem a bude pokračovať do Zámrsk, kde podebatuje s občanmi a navštívi oblastný archív na zámku.

zdroj: parlamentnilisty.cz