Keby to vypil, bolo by zle. Už dva roky Miloša Zemana (71) stráži špeciálny bodyguard – Ramanov spektrometer – a niekoľkokrát zabránil možnému ohrozeniu prezidentovho zdravia. Vrátane fliaš s metylalkoholom.

Koľkokrát sa teda hlava štátu ocitla v ohrození? „Z taktických dôvodov nie je možné byť príliš konkrétny, však možno povedať, že v prípade odhalených tekutín s potenciálne nebezpečným zložením išlo rádovo o jednotky prípadov, spravidla sa jednalo o dary domácej výroby. V jednotkách prípadov sa potom počítajú aj potenciálne nebezpečné prášky nájdené v objektoch, kde sa pohybuje chránená osoba, „zhrnul pre Blesk Jozef Bočan, hovorca Policajného prezídia.

Hradný kancelár Vratislav Mynář k tomu bez bližších podrobností serveru Aktuálně.cz povedal: „Bol pánu prezidentovi darovaný alkohol domácej výroby. Odhalilo sa väčšie množstvo škodlivého obsahu, a tak bol okamžite vyradený. ​​“

Život hlavy štátu ale ani cez tento výpočet údajne ohrozený nebol. „Spravidla išlo o veci, ktoré by mohli byť schopné ohroziť skôr zdravie než životy osôb,“ vysvetlil to Bocan a doplnil, že nemá ani informácie o tom, že by išlo o cielený útok na chránenú osobu, a bolo by teda potrebné kohokoľvek v tejto veci trestne stíhať. „Keď ochranná služba neodporučí čokoľvek na ďalšie použitie, neznamená to, že je automaticky táto vec posudzovaná v rovine trestnoprávnej,“ dodal.

Spektrometer

Spektrometer si Hrad vydal po metanolovej afére. Vo výbave útvaru pre ochranu prezidenta je cez dva roky a využívaný je každodenne k detekcii neznámych látok rôzneho skupenstva, a to ako na Pražskom hrade, tak aj pri výjazdoch Zemana do krajov. Prístroj vyšiel na 1,4 milióna českých korún.

Ramanov spektrometer dokáže odhaliť vyše 11 tisíc látok. Ide napríklad o výbušniny, horľaviny, chemické látky, pesticídy, priemyselné chemikálie alebo narkotiká.

Laserový lúč sníme daný predmet a prístroj zhruba do minúty ohlási výsledok, či je nebezpečný, alebo nie. S balíčkami alebo fľašami alkoholu nemusia policajti vôbec manipulovať. Lúč dokáže látky vyhodnotiť aj cez sklo a plast.

Ako sa testuje alkohol?

● z prístroja vychádza laserový zväzok silného výkonu
● alkohol vo fľaši je ožiarený jeho svetlom jednej vlnovej dĺžky a jednej farby
● žiarenie prenikne do liehoviny a odrazí sa späť do prístroja
● podľa posunu vlnovej dĺžky prístroj vyhodnotí zloženie obsahu fľaše, teda či je v nej metylalkohol

zdroj: blesk.cz