Analytický pohľad do zákulisia vysokých politických hier prezidentských volieb

Ľudia dnes sledujú veľmi dobre a strategicky premyslené politické divadlo. Jednoduchým analytickým vyhodnotením sa dá dokázať, že ľavica má v kampani nasadených hneď niekoľko prezidentských kandidátov, ktorí systematicky pracujú v prospech Róberta Fica s jediným cieľom. Nepriamo zmanipulovať pravicového voliča v prospech strany Smer.

Praktiky ŠTB fungujú aj dnes, len pod inou hlavičkou

Na Slovensku sme svedkami taktickej politickej hry s podobnými praktikami, aké v dávnej minulosti používala komunistická ŠTB. Tá cielene ´´rozleptávala´´ demokratické sily v päťdesiatych rokoch minulého storočia a neskôr to robila v čase normalizácie. My starší si na toto obdobie živo pamätáme. Dnes sa rovnaké praktiky objavili opäť, len pod inou hlavičkou. Tichá a nenápadná normalizácia spoločnosti podobná tej z rokov minulých prebieha znovu v plnom prúde.

Rozklad vnútorného nepriateľa

Na prvý pohľad je veľmi zložité spozorovať hru, ktorá sa s pravicovým voličom na Slovensku už dlhodobo hrá. ŠTB to kedysi nazývala „Rozklad vnútorného nepriateľa“. Náhodne vyzerajúce udalosti vôbec nie sú náhodné, ako by sa na prvý mohlo pohľad zdať. Sú cieľom dobre premyslenej taktiky, ktorej výsledkom má byť rozsiahla a podvedomá manipulácia pravicového voliča v prospech kandidáta strany Smer. Túto hru s pravicovým voličom hrajú taktici pracujúci v prospech Smeru už niekoľko rokov a doteraz sa im táto stratégia vždy oplatila. Neveríte? Aby sme mohli pochopiť súčasnú prezidentskú hru a aby ju pochopilo aj malé dieťa, musíme sa vrátiť do nedávnej minulosti. V skratke si pripomenieme vtedajších hráčov ´´Trójskych koňov´´, ktorí priamo aj nepriamo pomáhali strane Smer. Zaujímavé je aj pozadie týchto vtedajších aj dnešných Trójskych koní.

Zuzana Martináková – politická ´´prostitútka´´ pracujúca v prospech Smeru

Jej manžel Marián Bednár pracuje pre prezidenta Ivana Gašparoviča. Zuzana Martináková úspešne rozložila SDKÚ, následne založila stranu Slobodné Fórum. V roku 2009 bola ´´účelovo nasadená´´ ako kandidátka za prezidentku, kde veľmi negatívne konfrontovala vtedajšiu najväčšiu súperku Gašparoviča – Ivetu Radičovú. Prakticky nepretržite na Radičovú útočila a bola nositeľom negatívnej kampane namiesto Gašparoviča. Chvíľu si oddýchla a v roku 2010 opäť kandidovala, tentoraz za stranu Únia, ktorú založil Branislav Záhradník. Aj v roku 2010 bolo zadanie rovnaké a jej kampaň sa zameriavala na špinenie pravice. Navonok pravičiarka v službách ľavice pravicu cielene rozkladala zvnútra. Posledný krát túto ´´politickú štetku´´ taktici pracujúci v prospech Smeru využili vo voľbách v roku 2012, keď kandidovala za obnovené Slobodné fórum s dodatkom ´´robíme to pre deti´´. Aj vtedy ostala verná svojej úlohe a cielene znechucovala pravicových voličov. Celé jej politické divadlo sa dialo za výraznej mediálnej podpory Kmotríkovej TA3. image [clear]
Na obrázku večná kandidátka a call girl Zuzana Martináková v akcii

Branislav Záhradník a Milan Cílek – dnešní susedia Róberta Fica

Obaja páni boli zakladateľmi strany Únia – strana pre Slovensko. Založeniu strany predchádzala výzva „Nastal čas na zmenu“, ktorou sa snažili vyvolať puč v najsilnejšej opozičnej strane SDKÚ a ovládnuť ju. Celá ich volebná kampaň v roku 2010 bola postavená výlučne na  účelovom kritizovaní svojej materskej strany, čo pomáhalo najmä strane Smer. Bývalí bratislavskí komunálni politici si dnes žijú na ´´vysokej nohe´´ v luxuse a úplnou náhodou sú obaja susedmi Róberta Fica. Odkiaľ na svoj luxusný život zobrali peniaze ostáva záhadou. Aj títo politici mali značný priestor v televízii TA3.
image[clear] Bilbord Záhradníka a Cíleka s jediným posolstvom. Útočili na SDKÚ a nepriamo pomáhali svojmu dnešnému susedovi a jeho strane Smer.[clear] image [clear]
Obaja pučisti dnes bývajú v luxuse a sú susedmi Róberta Fica. Odkiaľ na luxus a prepych bývalí komunálni politici zobrali peniaze?

Ján Budaj – „Zmena zdola“, ktorú pravdepodobne nariadili zhora

Spomeňme si na dobre premyslenú hru, ktorú zahrali taktici pracujúci v prospech Smeru pred voľbami bratislavského primátora v roku 2010. Kamarát Kňažka a tribún Ján Budaj vtedy ´´štiepil´´ hlasy na pravej časti politického spektra. Účelovo a cielene odoberal hlasy Magde Vašáryovej, vyrábal konflikty a znechucoval pravicových voličov v Bratislave. Zvolená taktika sa oplatila a Smeráci prvý krát v histórii umiestnili svojho primátora do pravicovej Bratislavy. Za odmenu dostal Ján Budaj funkciu viceprimátora hlavného mesta. Aby sa tak mohlo stať, Smer účelovo aj kvôli Budajovi zmenil zákon v parlamente, čo len potvrdzuje vyšší politický záujem. Už o dva roky neskôr kandidoval Ján Budaj v parlamentných voľbách 2012 za stranu „Zmena zdola“ a vytváral želaný folklór pri kauze Gorila. V budajke zvolával tlačovky, chcel vyhnať mafiu z politiky a napomáhal k celkovému chaosu v spoločnosti. Vyzýval všetkých na odstúpenie a cielene opäť vnášal konflikty medzi pravicu. Z celej tejto jeho hry profitoval najmä Smer. Aj Jána Budaja veľmi výrazne  podporovala televízia TA3. image[clear] Na obrázku bilbord, ktorým Budaj vysiela verejnosti signál, že v politike je mafia. Negatívnou kampaňou znechucuje a odrádza pravicového voliča. Bilbordmi olepil Slovensko a dodnes verejnosť nevie, kto mu to celé platil. [clear] image [clear]
Na obrázku bilbord, ktorý dokazuje, že Jána Budaja sa dá použiť úplne na všetko.

Čo spája vyššie spomínaných ľudí? Rozkladajú nepriateľa zvnútra.

Ich kampaň je zväčša drahá, masívna, s výraznou podporou televízie TA3 a bilbordov. Všetci cielene štiepia pravicu a prinášajú účelové konflikty na pravú časť politického spektra. Pôsobia ako Trójske kone, ktoré sa zásadne aktivizujú vždy pred nejakými voľbami, čo je ich najväčšou spoločnou črtou. Olepujú Slovensko negatívnymi bilbordami a znechucujú voličov. Ich kampane mali znaky agresivity. Po voľbách sa v tichosti vyparia a nie je o nich nič počuť. Kto im celú zábavku za stovky tisíc EUR platil, to je dodnes veľkou neznámou. Nikto sa ich to ani nepýta, lebo sú to vlastne outsideri. Splnili cieľ, z ktorého ťažili najmä predstavitelia strany Smer a to ostatné už nie je podstatné.

Viliam Fischer – uznávaný kardiochirurg sa môže hodiť

Známy kardiochirurg pre zmenu nie je Trójskym koňom, ktorý má pôsobiť negatívne. Jeho úloha je úplne iná, ako bola úloha Martinákovej, Budaja či Záhradníka. Fischer viaže na seba komunitu lekárov, ktorá sa môže hodiť. Aký význam má jeho kandidatúra, keď sú jeho šance  minimálne? Aj to je vecou premyslenej taktiky. Napríklad Eduardovi Kukanovi pred desiatimi rokmi chýbalo na postup do druhého kola prezidentských volieb presne 3644 hlasov. Aj vďaka takému malému rozdielu je dnes prezidentom Gašparovič, predsedom Najvyššieho súdu Štefan Harabin, predsedníčkou Ústavného súdu Iveta Macejková a Generálnym prokurátorom Jaromír Čižnár namiesto platne zvoleného Jozefa Čentéša. Prečo riskovať a nechávať dnes veci na náhodu? Možno tých zopár hlasov, ktoré na seba naviaže uznávaný kardiochirurg Fischer, bude niekomu chýbať na postup do druhého kola podobne, ako sa to pred rokmi stalo Kukanovi. Spoločným znakom je, že aj Viliam Fischer má výrazný priestor v televízii TA3. image[clear] Bilbord Viliama Fischera zameraný na lekárov. Ich hlasy môžu niekomu chýbať. Aj tieto bilbordy lemovali Slovensko. Kto ich platil je pre verejnosť veľká neznáma.

Súčasná prezidentská hra ide podľa osvedčeného scenára z minulosti.

Ficove voličské limity a polarizácia spoločnosti

Taktici pracujúci v prospech Smeru dávno pochopili, že hrou na kresťana a katolíka sa Fico prezidentom nikdy nestane.  Poznajú jeho limitovaný voličský potenciál, pretože polarizuje spoločnosť podobne, ako ju v minulosti polarizoval Vladimír Mečiar. Disponujú drahými a podrobnými prieskumami. Tie naznačujú neželanú skutočnosť v podobe vážneho súpera pre Róberta Fica.

Čo hovoria prieskumy verejnej mienky?

Nie je prieskum ako prieskum. Prieskumy verejnej mienky, ktoré verejnosť vníma v médiách sú divadlom pre voličov. To, čo volič nikdy neuvidí a o čom hovoríme my sú presné a štruktúrované prieskumy, ktorými disponuje aj centrála Smeru. Tieto podrobné prieskumy sledujú vývoj a nálady voličov do najmenších detailov vrátane ich rozhodovania cez slnečné a daždivé dni. Kombinácia viacerých kandidátov v prieskumoch pre druhé kolo volieb potvrdila víťazstvo Róberta Fica s výnimkou kombinácie s nezávislým kandidátom Andrejom Kiskom. Ten jediný sa vymyká želanému normálu a môže vážne ohroziť Ficove prezidentské ambície.

Volební stratégovia vyriešili problém overeným scenárom z minulosti

Aby mohol Fico vyhrať prezidentské voľby, nevyhnutne potrebuje do druhého kola politika, ktorý by mu nemohol nastaviť žiadne morálne zrkadlo. Jedinou šancou na úspech Fica je znechutiť pravicového voliča a dosiahnuť, aby si ten  nakoniec povedal „veď všetci sú rovnakí“ a nešiel voliť. To je jeho jediná šanca, ako uspieť. Ficov volič je na kauzy imúnny a pravicového voliča dokáže znechuť aj úplne banálna vec. Taktici vedia, že oni pravicového voliča skôr naštartujú proti sebe ako ho znechutia. Majú s tým čerstvú skúsenosť z Banskej Bystrice, keď Fico svojimi siláckymi vyjadreniami naštartoval voličov proti Maňkovi a zabezpečil mu tak potupnú porážku. Začal sa teda hľadať sofistikovaný spôsob, ako voličov znechutiť a zároveň odstaviť  najväčšieho súpera Róberta Fica od druhého kola volieb.

Overená hra z minulosti sa opakuje

Keď je Ficovi ťažko, objaví sa Kňažko

Milan Kňažko je podobný typ  ´´politickej prostitútky´´ ako je jeho kamarát a tribún Ján Budaj a ako boli ešte pred nedávnom Zuzana Martináková a Ficovi ´´náhodní´´ susedia Branislav Záhradník s Milanom Cílekom. Všetkých spája výrazná podpora Kmotríkovej TA3, ktorá Kňažkove ohlásenie  prezidentskej kandidatúry prinášala verejnosti naživo. Len tak na okraj, Kňažko je tvárou golfového rezortu v Skalici, kde je predsedom predstavenstva práve majiteľ TA3 Ivan Kmotrík. [clear]image[clear]
Na fotke Milan Kňažko ohlasuje svoju kandidatúru. K svojmu posolstvu Znovu ide o veľa by mal pridať, že Róbertovi Ficovi.

 Milan Kňažko – ´´Trójsky kôň´´ nasadený na poslednú chvíľu

Svoju kandidatúru nečakane ohlasuje Milan Kňažko, ktorý o sebe tvrdí, že je občiansky kandidát. Občiansky kandidát bez podpisov občanov? Takúto frašku sme tu na Slovensku ešte nemali. Jeho tvrdenia, že  nestihol zbierať podpisy sú logický nezmysel, pretože ak to dokázala na poslednú chvíľu neznáma Helena Mezenská, dokázal by to aj známy Milan Kňažko. Ale načo by zbieral podpisy, keď sa v opozícii vždy nájdu ´´Judáši´´, ktorí oficiálne podporujú Hrušovského, ale zároveň podporujú aj iného. Čo stojí v pozadí toho, že niektorí poslanci podporili Kňažka aj napriek tomu, že odoberá hlasy ich kandidátovi Hrušovskému sa môžeme len domnievať. Jedno je isté. Určite to nie je len tak. Možno splácanie dlhov za nedávne župné voľby v Bratislave môže byť tou správnou odpoveďou.

Kňažko začal útokom na Fica, aby získal pozornosť pravicového voliča

Aby hra a manipulácia s pravicovým voličom nebola nápadná a  pôsobila dôveryhodne,  tak svoju kandidatúru začal Kňažko útočením na Róberta Fica. Jeho úvodné útoky na Fica mali jediný cieľ a to strhnúť na seba pozornosť pravicových voličov a získať si ich dôveru. Podobným spôsobom sa za komunizmu infiltrovali eštebáci do disidentských kruhov.

Akú úlohu zohrá v prezidentských voľbách Ján Čarnogurský?

Má dostatok skúseností na to, aby poznal svoju reálnu šancu na úspech. Prečo aj napriek tomu kandiduje? Aj on svoju kandidatúru začal útokom na Fica, aby si získal dôveru časti pravicových voličov. V kampani bude otvárať nepríjemné radikálne témy a konfrontovať s nimi kandidáta, ktorý má reálnu šancu Fica ohroziť. Cielene vyvolá konflikty na pravej časti politického spektra podobne, ako ich vyvolal v roku 1999, keď sa vtedajšia zložitá koalícia snažila zjednotiť proti Mečiarovi na spoločnom prezidentskom kandidátovi Rudolfovi Schusterovi. Dnes má jeho kandidatúra podobnú príchuť minulosti. Čarnogurský sám priznáva, že v roku 2010 robil sprostredkovateľa medzi Ficovým Smerom a KDH. Natíska sa tu logická otázka, či jeho kandidatúra nemá poslúžiť práve Smeru?

Navonok pravicoví kandidáti sú vlastne skrytí ľavičiari

To, čo verejnosť vníma navonok je obyčajné divadelné predstavenie. Nie je pravdou, že ľavica má jediného kandidáta na prezidenta v podobe Róberta Fica. Ľavica ich má viac, len sa takticky vydávajú za pravicových, aby pravicu rozkladali zvnútra. Štiepia sily, znechucujú voliča a cielene pomáhajú Ficovi dobiť prezidentský úrad. Kňažko? Čarnogurský? Obaja majú výrazný priestor v televízii TA3.  Kto im platí ich kampaň je záhadou.

Namiesto Fica robia negatívnu kampaň ´´Trójske kone´´

Premyslená hra na ´´Trójskeho koňa´´ spočíva práve v tom, že Fico nechce v kampani vystupovať negatívne. Ešte viac by polarizoval a mobilizoval spoločnosť proti sebe. To Fico a ani jeho štáb momentálne nechcú a ich taktika  je logická. Namiesto Fica začnú ´´Trójske kone´´ vyťahovať špinu na protikandidátov, cielene vyvolávať hádky a konflikty na pravej časti politického spektra. Dosiahnu tým dva efekty. Fico sa môže sústrediť na pozitívnu kampaň a Trójske kone znechutia pravicového voliča, čím ho následne odradia od volieb.

Hráči sú aktivovaní a začínajú hrať svoju rolu

Kňažko začal vyvolávať konflikty

Začal útokmi na Fica, ktorý ho odrazu už nezaujíma. Navonok pravičiar Kňažko vyvolal nezmyselný konflikt v tom zmysle, že sa Andrej Kiska vyhýba debatám, aj keď s ním bude diskutovať  hneď niekoľko krát v RTVS, TA3, rádio Expres. Samozrejme dvorná televízia TA3 celú tému ochotne prinášala verejnosti spolu s portálom pravda.sk. Za povšimnutie stojí, že Milan Kňažko vyvoláva úplne identický konflikt, aký cielene vyvolávala Martináková v prezidentských voľbách voči kandidátke Ivete Radičovej. Samozrejme, že nejde o zhodu náhod, ale o oprášený a overený scenár z minulosti.[clear] image[clear]
Bilbord Zuzany Martinákovej, ktorý neprinášal žiadne posolstvo, iba dehonestoval a špinil kampaň Ivety Radičovej. Stačí porovnať s poslednou tlačovkou Milana Kňažka.

Ku Kňažkovi sa pridáva aj Ján Čarnogurský

Už o niekoľko dní sa ku Kňažkovi pridáva ďalší navonok pravičiar Ján Čarnogurský. Spoločne vyzývajú na konfrontáciu nie Fica, ale Kisku. Kmotríkova TA3 nám rýchlo priniesla exkluzívne vyjadrenie  ďalšieho ´´vážneho´´ kandidáta Behýla, ktorý výzvu svojich kolegov ochotne podporil a nezabudol dodať, že Kiska asi niečo skrýva. Divadlo pre národ sa začalo. Navonok pravičiari chcú konfrontáciu s Kiskom a nie s Ficom? To má iba jedinú logiku. Že pravičiari sú v skutočnosti skrytí ľavičiari a idú urobiť špinavú robotu za Róberta Fica. Podobne, ako ju v minulosti robili Martináková, Budaj, Záhradník a ďalší. Skutoční pravicoví kandidáti by nemali nikdy pristáť na debatu bez Róberta Fica, lebo iba diskusia s Ficom má význam a ukáže, kto za koho kope.

 Milan Kňažko na tlačovke medzi riadkami naznačil taktiku

Čítajme vyhlásenie Kňažka na poslednej tlačovke medzi riadkami. Nenápadne začal verejnosti podsúvať tú skutočnosť, že bude mať problém v druhom  kole podporiť nedemokratického kandidáta na prezidenta, čím možno prezradil záver celej manipulačnej hry. ´´Trójske kone´´ sa budú snažiť podvedome zmanipulovať voliča tak, aby  nakoniec volil toho kandidáta, ktorého oni budú ochotní podporiť v druhom kole volieb. Vytvoria dojem, že bez ich podpory v druhom kole Fico porazení nebude.

Modelová situácia

Už o niekoľko dní sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia zmanipulované prieskumy, ktoré na postup do druhého kola vyrovnajú šance troch kandidátov. Napríklad Kisku, Kňažka a Procházku. Kandidáti Kňažko s Čarnogurským tesne pred prvým kolom volieb vyhlásia, že ak náhodou postúpi Kiska, v druhom kole volieb ho nepodporia. Kňažko to na poslednej tlačovke veľmi jasne naznačil. Svoj postoj vysvetlia napríklad tým, že nevysvetlil svoj majetok, je nedemokratický a úmyselne ho pošpinia. Cielene vyvolajú dojem, že Kiska nad Ficom nevyhrá, lebo oni ho nepodporia z vážnych dôvodov. Takýmto svojim vyhlásením sa budú snažiť podvedome spochybniť Kiskových voličov a presmerovať ich k inej alternatíve, ktorá Ficovi otvorí dvere do paláca. Tým vlastne splnia cieľ odstaviť Kisku od druhého kola volieb, respektíve ho pošpinia pred kolom druhým.

Ktoré prieskumy verejnej mienky budú pravdepodobne zmanipulované?

Pripomeňme si, že aj Kňažko musel najprv kritizovať Fica, aby získal dôveru pravicových voličov a až následne mohol začať útočiť na Kisku. Podobné je to aj s prieskumami. Najprv agentúry namotajú voličov na dobré čísla aby volič týmto agentúram uveril. Neskôr toho istého voliča zmanipulujú cez rovnaké agentúry, ktoré však pre zmenu vyhodia zlé čísla, len už budú tieto čísla na voliča pôsobiť dôveryhodne.

Modelová situácia

Najprv sa objaví prvá a druhá séria prieskumov, ktoré budú favorizovať Fica s Kiskom. Dnes už to máme za sebou. To na vytvorenie dôveryhodnosti agentúr stačí a pravicový volič začne dôverovať ich číslam. Už dnes sme svedkami javu, keď sa viacerí komentátori s blogermi predbiehajú v komentároch a analyzujú výsledky prvej a druhej série prieskumov. Podvedome a nevedomky sú všetci vťahovaní do pasce a chytili sa na hodenú udičku. Prečo? Pretože ak dnes tieto prieskumy od agentúr vo svojich komentároch a blogoch citujú, znamená to, že ich sami legitimizujú. Neskôr budú mať problém spochybniť čísla týchto agentúr v budúcnosti. A o to sa predovšetkým taktikom jedná. Už o chvíľu sa môže objaviť tretia séria prieskumov, ktoré vyrovnajú šance kandidátov na postup do druhého kola volieb. Volič bude zmätený, čo sa odrazu stalo. Dnes prinášajú médiá správy o tom, že Kiska dobieha Fica. Neskôr budú tie isté médiá prinášať správy, že Kiskovi popularita odrazu výrazne klesla a bude to predmetom všetkých titulkov a práv. Volič bude zmätený.  Aby nemusel volič rozmýšľať, objednaní politológovia mu rýchlo povedia, čo si má o tom celom myslieť. Náhly pokles popularity sa odôvodní nezvládnutými debatami, úžerou a podobne.

Ako sa manipuluje pravicový volič? Podvedome a z viacerých ´´smerov´´.

Ivan Kmotrík sa v decembri vyjadril pre denník SME a prezradil taktiku

Povedal: Bol by som rád, keby sme mali dobrého prezidenta. Vo Ficovom prípade je to logické vyústenie jeho kariéry. Podľa mňa určite prejde do druhého kola a potom už záleží na tom, kto tam bude s ním. Nemyslím si, že má šancu niekto ako Kiska, podľa mňa má šancu skôr Kňažko, možno Hrušovský.

Denník Pravda prichádza s tendenčným článkom o Kiskovi

Názov článku „Čudné okolnosti zbohatnutia Kisku“ hovorí za všetko. Okatejší a tendenčnejší článok uverejnený na pravda.sk už dlho nebol. Redakcia čitateľovi cielene podsúva informácie o majetku kandidáta, rozoberá jeho minulosť s úmyslom zanechať negatívny dojem u voliča a vyvolať závisť. Diskutéri pod článkom následne masívne podporujú Milana Kňažka.

Michal Horský – dvorný politológ Kmotríkovej TA3 ( call boy )

Porovnajme slová Ivana Kmotríka s tvrdením ´´nezávislého politológa´´, ktorý sa vyjadruje pre portál pravda.sk a podsúva verejnosti, čo si má myslieť: Podľa politológa Michala Horského môže existovať podozrenie, že Kiskov majetok má úžernícke pozadie. “Je to na Slovensku najmenej vhodné odporúčanie na prezidentský úrad. To sa nepodarilo v žiadnej z okolitých krajín,“ poznamenal politológ. Týmto vyjadrením sa politológ Horský úplne diskvalifikoval. A už keď sme pritom, tak si odpovedzme, čo je menej transparentné? Kiskov majetok alebo Ficov okázalý a luxusný život plný káuz v podobe emisií či SPP? O tom náš ´´call boy´´ takticky pomlčal. image[clear]
Na obrázku manipulátor a hráč Michal Horský

 Ján Baránek – dvorný prieskumník Kmotríkovej TA3 ( call boy )

Aj tento ´´seriózny odborník´´ na prieskumy sa vyjadril pre portál pravda.sk a vo svojom vyjadrení podsúva verejnosti názor, že Kiska je neznámy bojí sa diskusie. ´´ Kiska podľa Baránka do diskusie ísť mal, lebo je najmenej známy. Nevie si predstaviť, aký vážny dôvod neúčasti Kiska má. „Iba ak by sa bál, že sa strápni,“ povedal Baránek pre portál. Do pozornosti dávame Baránkovu vetu „Kiska je najmenej známy“. Ako môže byť kandidát, ktorý je druhý v poradí najmenej známy? Logiku v tom nehľadajte, všetko je účelové a tendenčné a slúži na podvedomú manipuláciu s verejnou mienkou. Trójske kone potrebujú Kisku dostať do negatívnej konfrontácie. Uvidíme, aké prekvapujúce prieskumy v súlade so scenárom vyprodukuje na objednávku agentúra Polis ešte pred prvým kolom volieb. O ich serióznosti  môžeme len pochybovať. image[clear]
Na obrázku dvorný prieskumník Ján Baránek

Eduard Chmelár – ľavičiar podsúva pravicovým voličom, koho si majú vybrať

Portál aktualne.sk uverejnil článok s titulkom „Fico si želá do druhého kola Kisku. Natrie si ho na chlieb“. Eduard Chmelár čítajúcim pravicovým voličom prezradil ´´tajomstvo z ľavicovej kuchyne´´. Fico sa údajne bojí Kňažka a najviac si želá práve Kisku, lebo si ho natrie na chlieb. Ide o ukážkovú nenápadnú manipuláciu, nad ktorou sa môžeme len pousmiať. Verejnosť je z ľavicového tábora kŕmená informáciou o tom, že Kiska je slabý kandidát a Kňažko je ten ´´alfa samec´´, ktorého sa Fico údajne bojí. Medzi riadkami usmerňujú pravicového voliča, aby volil Kňažka a podporil tak ich taktiku, ktorou je odstavenie Kisku od druhého kola volieb. Úprimne. Veríte tomu, že Chmelár povie pravicovému voličovi, koho si má vybrať aby porazil jeho ľavicového kandidáta?

Komentár Róberta Huttnera uverejnený na pravda.sk je úplne ´´okatý´´

Článok „Zahmlievanie kandidátov“ je už neprimerane okatý. Akoby Huttnera školil sám Kapusta. Autor sa zamýšľa nad tým, ako prezidentskí kandidáti zahmlievajú. Kiskovi vyčítal samozrejme úžernícke úroky, Ficovi zahmlievanie jeho účasti v byte z Gorily s komickým dodatkom, že sa jedná o kauzu druhej Dzurindovej vlády. Na nedávne emisie so škodou pre štát cez  päťdesiat miliónov eur si autor článku akosi vôbec nespomenul. Najvtipnejšie je, ako autor článku nepriamo podsunul verejnosti Milana Kňažka. Kňažko podľa Huttnera sľubuje, že všetko splní, ale podľa redaktora Pravdy sľuboval otvorenie Národného divadla v roku 2004, pričom otvorené bolo až v roku 2007. U Kňažka našiel najväčší hriech zo všetkých. Huttner sa mohol pri svojej manipulácii aspoň trošku posnažiť a redakcia by mu mala zobrať odmenu za tú okatosť.

Prognóza ďalšieho vývoja

Nechajme sa prekvapiť, čo vymyslia borci v TA3 s verejnoprávnou STV. Osvedčení redaktori z kauzy Gorila Pavol Bielik a Branislav Strižinec, ktorý medzičasom prestúpil do STV určite zvládnu voľby prezidenta k spokojnosti svojich zamestnávateľov. Verejnosť prekvapia na prvý pohľad dôveryhodné, no v skutočnosti objednané a zmanipulované prieskumy, ktoré zamotajú poradím kandidátov. Budú sa nažiť ovplyvniť  uvažovanie pravicového voliča v neprospech najsilnejšieho protikandidáta Róberta Fica. Opäť budú aktivovaní ´´nezávislí´´ politológovia Michal Horský a Ján Baránek, možno ešte niekto iný. Verejnosti budú cielene a účelovo podsúvať názory, aby občan nemusel nad ničím rozmýšľať a vedel od nich, čo si má myslieť. Svoju  pravdu budú podkladať zmanipulovanými prieskumami. Normalizácia v 21 storočí. Aktivuje sa ďalší ´´Trójsky kôň´´ – SMK. Maďarská karta ticho spí a čaká na svoju aktiváciu. Kandidát SMK Gyula Bárdos nemá ani teoretickú šancu vyhrať, ale jeho úloha v týchto voľbách je úplne o niečom inom. Podporí v druhom kole pravicového kandidáta a účelovo vytvorí priestor pre Fica na použitie mobilizujúcej maďarskej karty. Mimochodom, predseda SMK Berényi je čerstvým vicežupanom smeráckeho Tibora Mikuša v Trnave. Prečo by si nepomohli, keď sa im tak darí? Opäť si pripomeňme scenár z minulých prezidentských volieb. Vtedajší ´´Trójsky kôň´´ Zuzana Martináková verejne vyzvala Ivetu Radičovú, aby odmietla peniaze SMK. Fico následne útočil na Radičovú kvôli podpore Pála Csákyho.

Účelové vyjadrenia začnú pribúdať

Začnú pribúdať vyjadrenia zo strany Kňažka, Čarnogurského a iných, koho a prečo v prípade svojho neúspechu nepodporia v druhom kole volieb. To všetko s cieľom, aby presmerovali voličov Kisku k inej alternatíve, ktorá Fica neohrozí. Zároveň budú znechucovať aj svojich voličov. Koniec koncov, ani naoko pravičiarka Zuzana Martináková nepodporila v druhom kole volieb Ivetu Radičovú. Prečo? Lebo v skutočnosti v tichosti pracovala v prospech Smeru podobne, ako dnes Kňažko, Čarnogurský a im podobní.

Čaká nás vyvrcholenie so šťastným koncom?

Pravicoví voliči si vôbec neuvedomujú, že sú vtiahnutí do premyslenej eštebáckej hry a nepriamo pomáhajú Ficovi získať funkciu prezidenta. Pravičiari toľko filozofujú, komentujú a rozoberajú samých seba, že „pre stromy nevidia celý les“. Ak sa nespamätajú, dňa 29. marca ich čaká takýto pohľad. image

zdroj: zakulisiepolitiky.tumblr.com