Tieto krásne červené paradajky, bez vône a bez chuti, ktoré ste si naposledy kúpili v supermarkete, veľmi pravdepodobne vyrástli pod horúcim andalúzskym slnkom v El Ejido. Z dokonale namiešaného piesočného substrátu, zavlažovaného počítačovo riadeným systémom, chráneného hradbou pesticídov a nakoniec odtrhnutého rukami bezmenného marockého imigranta bez papierov.

El Ejido, donedávna jedno z bezvýznamných mestečiek v pobrežnej provincii Almería na juhu Španielska, je pre ekonómov príkladom zázraku. Ešte v polovici 80. rokov minulého storočia to bol najchudobnejší kraj v Španielsku. Počas dvoch dekád sa vďaka intezivnímu poľnohospodárstvu premenil v jeden z hospodársky najrýchlejšie rastúcich regiónov v celej Európe. Súbeh viacerých faktorov spôsobil paradoxnú situáciu. Najsuchšia oblasť Európy sa stala jej záhradou.

300 km² popelavého mora fóliových sklenníkov, ktoré sú podľa niektorých astronautov vidieť z vesmíru voľným okom, produkuje ročne tri milióny ton zeleniny. Klimatické podmienky tohto regiónu – 330 slnečných dní v roku a bezvetrie síce nahrávajú poľnohospodárskej výrobe, ale chýba to najdôležitejšie: povrchová voda. Tú získavajú farmári z hlbinných vrtov. Až niekoľko stoviek metrov hlboko zapichnuté ihly potrubia sajú z podzemných rezervoárov vodu, ktorá steká z horských štítov Sierra Nevady na severe provincie.

Nemenej dôležitým míľnikom v rozvoji poľnohospodárskej produkcie v El Ejido bolo zapojenie nových technológií a metód, na ktorých vývoji sa priamo podieľajú lokálne výskumné centrá. Kríky paradajok nerastú zo zeme, ale zo špeciálneho piesočného substrátu, ktorý je v presných intervaloch sýtený zmesou vody, hnojív a podporných látok. Počítačom riadená stanica neustále vyhodnocuje stav substrátu a podľa toho do roztoku pridáva a či ho riedi – fosfáty, nitráty, pesticídy, ochrana proti hmyzu, látky proti plesni, látky pre dobrú farbu plodu. Klasické pestovanie zeleniny sa v El Ejido zmenilo v industriálnu veľkovýrobu potravín.

Ale kľúčovým faktorom ekonomického boomu, ktorý vyschnutú polopúšť premenil v „more plastiku“ – ako hovoria Španieli, je lacná pracovná sila. Desiatky tisíc imigrantov z Maroka a subsaharskej Afriky udržuje skleníkový kolos v chode, od septembra do mája, za mizivú mzdu troch eur na hodinu. Nikto nevie koľko imigrantov skrýva spletitý labyrint skleníkov. Miestne úrady odhadujú, že na jedného legálneho nádenníka pripadá jeden bez papierov. Tridsať tisíc cudzincov bez mena?

Za nepredstaviteľnej horúčavy okolo 50 stupnov celzia slúžia rastlinám v skleníkoch. V búdach vedľa skleníkov žijú, jedia, odpočívajú. Medzi náradím, na holom betóne si kľakajú smerom k Mekke a čítajú korán v arabčine. Španielsky vie dvadsať slov nutných k práci v skleníku. Do mesta nemôžu, prvé policajné kontroly by ich poslali cez úžinu späť do Afriky. Alebo by ich banda španielskych chuligánov zbila baseballovýma pálicami. Frustracia Španielov z nových pracovných pomerov sa často obracia proti ilegálom.

Zatiaľ čo kdesi na periférii Európy tento sociálny a ekologický experiment s vratkými základmi pokračuje, ďalšie úrody paprík, tekvíc, paradajok, uhoriek a melónov zaplavujú regály zimných supermarketov.

FOTO >>