Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok kvôli vírusu zika, ktorý je spájaný s vývojovými poruchami mozgu ľudských plodov, vyhlásila celosvetový stav núdze.

Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že k tomu vyzvala expertná komisia. Rovnaký stav núdze WHO naposledy vyhlásila v roku 2014 kvôli epidémii eboly.

„Potrebujeme koordinovanú medzinárodnú odpoveď,“ citovala agentúra DPA generálnu riaditeľku WHO Margaret Chanovú. V rámci medzinárodného núdzového stavu môžu byť štáty bez prípadov nákazy vyzvané, aby podnikli také opatrenia, ktoré by šíreniu vírusu zabránili.

Podľa Chanovej by tehotné ženy mali zvážiť odklad ciest do oblastí, ktoré sa s vírusom stretávajú. Dôležitá je tiež prevencia u rizikových osôb, teda u tehotných žien, a to pomocou repelentov, moskytiér a oblečenia, ktoré zakrýva čo najväčšie časti tela.

Kvôli vírusu zika, ktorý sa šíri v Latinskej Amerike, v pondelok zasadol krízový výbor WHO. Závery rokovaní sa očakávali v utorok či v stredu, organizácia sa ale rozhodla o výsledkoch informovať okamžite.

Vírus, ktorý prenášajú komáre druhu Aedes aegypti, vyvoláva niekoľkodňové horúčky, choroba je však vo väčšine prípadov mierna. Veľkým nebezpečenstvom je ale zrejme pre ľudské plody, pretože nákaza je považovaná za príčinu nedostatočného vývoja mozgu. Skutočný vplyv vírusu na vývin mozgu zatiaľ ale nebol preukázaný.

David Heymann, ktorý krízovému výboru WHO predsedá, na tlačovej konferencii povedal, že vírus samotný nie je dôvodom vyhlásenia núdzového stavu, lebo sám o sebe nevyvoláva klinicky vážne stavy. Kľúčové je podľa neho nájsť dôkazy o spojitosti Ziky s mikrocefáliami, teda vývojovou poruchou, ktorá predčasne ukončuje rast mozgu. „Nevieme, ako dlho potrvá, než nájdeme väzby medzi vírusom zika a mikrocefáliami,“ povedal.

Americké stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v komentári k pondelkovom rozhodnutí WHO uviedlo, že označením Ziky za globálnu hrozbu získa boj s vírusom novú pozornosť a tiež nové zdroje.

„CDC spolu s americkou vládou sa aktívne zapojilo do svetového úsilia proti vírusu zika a pracuje 24 hodín denne, aby vírus lepšie pochopilo a aby pred ním chránilo,“ uviedol vo vyhlásení Thomas Frieden z CDC. Dodal, že aktivácia mechanizmu PHEIC je celosvetovou výzvou na akciu.

Video: Spojené státy a Kostarika hlásí první nakažené virem zika.

Proti vírusu zika dosiaľ neexistuje účinný liek a ani vakcína. Zatiaľ nie sú jasné všetky spôsoby, ktorými sa vírus prenáša. Vedľa komárieho bodnutia to môže byť podľa WHO zrejme aj pohlavný styk. Zatiaľ ale nebol potvrdený ani jeden prípad prenosu z človeka na človeka.

„Nemáme v túto chvíľu antivirotiká, ktoré sú schopné príčinne, to znamená príčinne, zahubiť tento vírus,“ povedal nedávno serveru iDNES.cz vakcinolog Roman Prymula.

Čo sa týka Slovenskej a Českej republiky je Prymula presvedčený, že bezprostredné riziko nehrozí. „Myslím, že to riziko nakazenia je veľmi malé. Existuje iba pre tých, ktorí cestovali do tejto oblasti a vrátili sa. V túto chvíľu sa naviac nedomnievam, že by sme mali k dispozícii testy na zika vírus. Nepochybne ale nebude problém ich v rýchlom slede v závislosti na riziku pripraviť, „dodal vakcinolog.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už skôr uviedla, že vírus sa zrejme rozšíri do všetkých krajín amerického kontinentu s výnimkou Kanady a Čile. Stredoamerické a juhoamerické krajiny už varovali ženy, aby sa kvôli vírusu zika dočasne vyhli otehotneniu. Niekoľko prípadov nákazy vírusom sa zistilo aj v Európe.

zdroj: zpravy.idnes.cz