V Dolnom Sasku sa podľa spravodajského servera The Local minulý týždeň stratilo viac ako 700 zo 4000 utečencov, ktorí tu boli ubytovaní. Miestne úrady nemajú predstavu, kde sa nezvestní utečenci aktuálne zdržujú.

Ako The Local uvádza, federálna vláda uložila Dolnému Sasku, aby pripravilo ubytovanie pre 4000 utečencov. Záhadné zmiznutie takmer pätiny z nich však signalizuje, že v prevažne poľnohospodárskej oblasti nechcú zostať. Keďže nebola celá rada z prichádzajúcich utečencov registrovaná na úradoch, nie je ani úplne isté, kto a v akom počte sa vlastne „vyparil“. Utečenci sa priebežne vytrácajú zo všetkých utečeneckých táborov v regióne. V sobotu napríklad navštívil člen tunajšieho parlamentu utečenecký tábor v Lingen a zistil, že viac ako polovica zo 212 utečencov odišla nevedno kam. Spolkové ministerstvo práce odhaduje, že až tretina z uvažovaného miliónov utečencov bude chcieť Nemecko opustiť a vydať sa do krajín, kde majú priateľov alebo príbuzných.

„Niečo také je absolútne neprijateľné. Utečenci sú zaregistrovaní ihneď po svojom príchode, „reagovala na vzniknutú situáciu Kresťansko-demokratická únia (CDU) ústami svojej hovorkyne Angeliky Jahnovej. Niektorí experti poukazujú na to, že systém pre ubytovanie utečencov má mnoho nedostatkov. „Oni ani väčšinou nevedia, kde presne sa nachádzajú. Nedávno sme im museli rozdávať mapu Nemecka, aby sa lepšie orientovali, „cituje The Local hovorcu na radnici v bavorskom meste Delmenhorst Timo Frerse a poukazuje na snahu demonštrantov, ktorí pred niekoľkými dňami chceli zastaviť žiadateľa o azyl v saskom Freibergu. „Demonštranti zablokovali autobus, ktorý prevážal utečencov. Niektorí po utečencoch hádzali jablká, iní dokonca petardy, „uvádza The Local.

Ďalší incident sa odohral v spolkovej krajine Meklenbursko-Predné Pomoransko, kde sa stali terčom útoku krajnej pravice dvaja miestni politici. Neznámy páchateľ najprv zaútočil na voz člena tunajšej Sociálnej demokracie (SPD) Patricka Dahlemanna, keď mu ho polial páchnucou chemikáliou. Dahlemann sa na svojom Facebooku nechal počuť, že sa nenechá zastrašiť a bude ďalej pokračovať vo svojej podpore „skutočnej kultúry pohostinnosti“. Ďalší páchateľ, zrejme z radov krajnej pravice, zaútočil aj na automobil Dahlemannovej straníckej kolegyne Susann Wippermannovej. Na čelné okno vozidla napísal, že je Wippermannová je „Zrádkyňa národa“. Federálny úrad pre vyšetrovanie (BKA) napokon minulý týždeň varoval politikov podporujúcich utečencov, že sa môžu stať terčom krajne pravicových zoskupení.

zdroj: parlamentnilisty.cz