P.C.Roberts: Áno, s veľkou dopomocou neúspechov neoliberálnej ekonomickej politiky a rovnako neúspešnej neokonzervatívnej zahraničnej politiky, začíname meniť obraz sveta. Pozrime ako Bernie Sanders narúša vládu manželov Clintonovcov nad demokratickou stranou, či ako Donald Trump, ľahko a bravúrne upozadil prezidentských kandidátov súčasného republikánskeho establismentu. A mnohí Američania sa dnes k tomuto trendu pridávajú.

Nie som si samozrejme istý, či Sanders a Trump chcú priniesť skutočne hlbinné zmeny súčasnej situácie, avšak záujem voličov o nich, bez ohľadu na to, ako bití a zahanmovaní sú dennodenne v médiách, musím brať ako pozitívny fakt. Voliči ich totiž nepodporujú ani tak pre ich postoje na tie či oné otázky, ale podporujú ich predovšetkým preto, že nie sú súčasťou súčasného washingtonského establishmentu. A súčasne si títo voliči začínajú tiež uvedomovať, že onen establishment dnes reprezentuje výlučne len povestné jedno percento najbohatších Američanov, a nie teda ich samotných.

Nové Rusko vošlo na scénu a celému svetu dalo vedieť o svojej schopnosti matovať hegemonické ambície šialených neokonzervatívcov, riadiacich americkú vládu už od doby Billa Clintona. A svet si tak začína uvedomovať, že vedenie sveta smerom k mieru prichádza z Ruska, a nie z vojnychtivého Washingtonu.

Vazalov USA v Európe uvádza takýto vývoj pochopiteľne do zmätku. Severné krajiny EÚ vykorisťujú južné krajiny EÚ, a Európa celá sa potom ocitá pod prívalom utečencov, utekajúcich z vojen, vyprovokovaných aj vedených Washingtonom, a kamuflovaných ním samotným ako vojny proti arabskému terorizmu. Európania to s rastúcim podozrením sledujú a začínajú si uvedomovať, že ich politické strany, ktoré od konca 2. svetovej až do doby súčasnej podporovali, nie sú nič než agentmi Washingtonu, slúžiacimi len jemu, a nie teda im samotným. A že Merkelová, Cameron a Hollande sú bábkami Washingtonu a nie vodcovia Nemcov, Britov alebo Francúzov.

Rusi už dnes dobre vedia, že byť časťou západného systému znamená byť zraniteľným jeho ekonomickými sankciami aj jeho zasahovaním do ich vnútorných záležitostí. A začínajú tiež preukazovať, že ich túžba po nezávislosti stojí nad ich túžbou byť ako partner prijímaný korupčným, nemorálnym a dekadentným Západom.

Americké ministerstvo financií, federálny rezervný fond a finanční regulátori sú skorumpovaní súkromnými finančnými spoločnosťami, ktoré ich riadia a úkolujú, bezvýhradne slúžia jednému percentu. A stáva sa paradoxom, že bez ohľadu na tieto fakty sa mnoho voličov demokratickej strany, a teda tých najmenej zámožných amerických občanov, ešte stále obzerá po nejakej spáse a vidí ju v Hillary Clintonovej. Čiže v reprezentantke onoho jedného percenta, ktorej majetok spoločne s jej manželom činí 153 miliónov dolárov.

Všimnime si ďalej, čo by sa mohlo stať, ak by Američania tejto pani umožnili stať sa americkou prezidentkou. Trump povedal, že sa s Putinom o všetkom dohovorí, ale Hillary vyhlásila, že ruský prezident je nový Hitler. Ako sa asi chce pani Hillary s novým Hitlerom dohovoriť?  Nijako. To jednoducho nie je možné.

Donald Trump a Bernie Sanders hovoria o tom, ako Američania strácajú pracovné príležitosti a finančnú nezávislosť, a ako sa 99% z nich stávajú otrokmi dlhových pascí, zatiaľ čo tí, ktorí ich do týchto ťažkostí a najčastejšie potom len k úboho plateným pracovným príležitostiam v službách dostali , sa oddávajú hýreniu z mnohomiliardových príjmov všetkého druhu. Tým všetkým sa fakt, že vláda USA slúži len jednému percentu svojich občanov, stáva čoraz evidentnejším.

V roku 1994 vydal Christopher Lasch knihu „Revolúcia elít“. Píše v nej, že hlavná hrozba, ako sa zdá, pochádza od tých, ktorí stoja na najvyššom stupienku sociálneho rebríčka. Ako Lasch zdôrazňuje, nekonečný hlad elít po ďalších peniazoch a ďalšej moci podkopali konštitučný základ Spojených štátov. Elity využili svoju moc na to, aby demokraciu zradili.

Uspejú Američania v snahe vybojovať si demokraciu späť?

zdroj: novarepublika.cz