Moskva – Ruských poslancov napadlo, že by mohli žiadať od Nemcov odškodnenie za druhú svetovú vojnu. V dolnej komore ruského parlamentu preto vznikla pracovná skupina, ktorej členovia chcú vyčísliť straty spôsobené Sovietskemu zväzu nacistickým wehrmachtom. Oznámil to moskovský rozhlas. Výsledná suma vojnových reparácií má vraj dosiahnuť tri bilióny eur.

Podľa poslanca Michaila Degťarjova ide o stále otvorenú a veľmi aktuálnu otázku. „Nemecko nezaplatilo ZSSR žiadne reparácie za ničenie a zverstvá spáchané za vojny,“ povedal poslanec denníku Izvestija. S východným Nemeckom, ktoré sa stalo sovietskym spojencom, bola uzavretá dohoda o zániku reparačných nárokov, pripomenul. „So západným Nemeckom a tým skôr s neskoršie zjednotenou Spolkovou republikou žiadna takáto zmluva uzatvorená nebola,“ uviedol Degťarjov.

Rusko ako následnícky štát Sovietskeho zväzu má podľa neho právo požadovať od Nemecka reparácie aj teraz. Podľa predbežných odhadov ruských poslancov by malo ísť o sumu najmenej tri bilióny eur v terajších cenách. Degťarjov dúfa, že nároky vznesú aj ostatné následnícke štáty ZSSR vrátane Ukrajiny.

Poslanec neskrýva, že motívom jeho návrhu sú sankcie, ktoré Európska únia zaviedla proti Rusku po anexii Krymu a proruskej vzbure na východe Ukrajine. „Nezaplatili ani kopejku reparácií a navyše ďalej v rámci Európskej únie nezákonnými sankciami poškodzujú Rusko,“ konštatoval Degťarjov.

Podľa ruskej tlače podobné nároky vzniesli aj nový grécky premiér Alexis Tsipras. Nemecko v reakcii na jeho návrhy uviedlo, že nič platiť nemieni, uviedol moskovský rozhlas.

Skepsa panuje aj v ruských diplomatických s politických kruhoch. Podľa šéfa branného výboru Štátnej dumy Vladimira Komojedova je výplata reparácií možná len na základe medzištátnej zmluvy, ktorej uzatvorenie je 70 rokov po konci vojny nereálne.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz