Americkí diplomati pôsobiaci na slovenskom v tajných depešiach informovali Washington o korupcii pri prijímaní zákonov, o prepojení politických strán s finančnými skupinami aj o možnostiach spolupráce medzi zdanlivo nezmieriteľnými straníckymi lídrami.

O obsahu správ, ktoré zverejnil portál WikiLeaks, informovala slovenské médiá.

Na možné úplatky poslancom slovenského parlamentu upozorňuje správa z roku 2005. Podľa nej mala údajne finančná skupina Penta, ktorá tiež pôsobí v Česku, záujem na presadenie zákona o liekoch, ktorý bol súčasťou zdravotníckej reformy vlády bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu.

Penta sa bráni

Spoľahlivý kontakt s väzbami na Pentu povedal , že spoločnosť vyplatila dva milióny slovenských korún za každý z nezverejneného počtu hlasov od nezávislých poslancov za to , že reforma o franchisingu lekární prejde , “ píše sa v depeši . Mená zákonodarcov , ktorí mali peniaze dostať , diplomati neuviedli . v roku 2004 , kedy Národná rada novelu zákona o liekoch schválila , bola v parlamente takmer dvadsiatka nezávislých poslancov , ktorí opustili Dzurindova Slovenská demokratická a kresťanskú úniu aj opozičné Hnutie za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara .

Penta obvinenia z korupcie odmietla . “ Odmietame , že by naše investičná skupina ovplyvňovala prostredníctvom finančnej motivácie poslancov, “ reagoval hovorca Penty Martin Danko . Branie úplatkov popreli niektorí z vtedajších nezávislých poslancov , slovenská úrady sa napriek tomu už nechali počuť , že údaje z amerických depeší preverí.

Informácie o kontroverznom postupe Penty poskytol americkému veľvyslancovi Rodolpheovi Vallemu pred parlamentnými voľbami v roku 2006 tiež vtedajší šéf kancelárie ministra zahraničných vecí . Podľa neho si finančná skupina svoje pozície poisťovala tým , že podporovala všetky strany ; záujem mala najmä o vplyv na ministerstvá financií a zdravotníctva .

Vplyvní sú aj podnikatelia

Ambasáda USA v Bratislave informovala tiež o podnikateľoch, ktorí vraj mali zásadný vplyv na dominantné stranu bývalej vlády , ľavicový Smer – SD Roberta Fica . Jednému z nich , Jurajovi Širokému , sa údajne podarilo zastaviť účasť čínskych firiem pri budovaní diaľnic a ciest , ktorá by ohrozovala jeho stavebná spoločnosť . Fico dôveryhodnosť správ spochybnil , diplomati podľa neho často využívali tvrdenia médií .

Depeše popisujú tiež prijatie troch väzňov z kubánskeho Guantánama , kde Spojené štáty zadržiavali podozrivé z terorizmu . Bratislava si vraj mohla vybrať z desiatky ľudí , nakoniec sa rozhodla pre väzňov pochádzajúce z Egypta , Tuniska a Azerbajdžanu , ktorí na Slovensko pricestovali začiatkom roka 2010 . Vtedajší premiér Fico odmietol , aby Američania financovali ich pobyt ; prijatie väzňov vraj vnímal ako pomoc americkému prezidentovi Barackovi Obamovi .

O Ficovi diplomati tiež napísali , že v roku 2009 mal záujem o stretnutie s Obamom ; expremiér vraj zdôraznil , že by mu vraj stačilo niekoľko minút . Pozvánku do Bieleho domu však nedostal , podľa americkej strany sa Fico snažil získať predvolebné fotografiu s prezidentom USA . A to stretnutie sa mu nakoniec podarilo, síce neskôr ale dosiahol čo chcel.