Unikátny projekt stavby, ktorá visí vo vzduchu, prichádza z Mexika. V tomto prípade nejde však o dom, ale o reštauráciu.
Zverejnenie projektu vyvolalo v online svete ohlas. Návrh stavby, ktorej chýbajú základy a jej jediným piliérom je skala, nevidíme každý deň.

Za vznikom myšlienky, ktorá vyzdvihuje čaro gastronomickej turistiky do nových výšin, stojí jej budúci šéfkuchár Maria Andrea Payne. Nápadu sa bravúrne zhostila trojica mladých architektov Arq. Lazaro Gutierrez Cortina Sainz, Arq. Leonardo Montero Tello, Arq. Sebastian Gutierrez Cortina Sainz zo štúdia TALL arquitectos. A tak vznikol koncept reštaurácie a koktail baru Bire Bitori, čo v preklade značí tanier. Zariadenie bude známe aj pod názvom Copper Canyon Cocktail Bar.

Konštrukcia stavby je navrhnutá do skalnatého prostredia pohoria Sierra Tarahumara, ktoré tvorí súčasť Sierra Madre na území Mexika. Upevnená pevne na skale ležérne visí vo vzduchu 246 metrov nad dnom Medeného kaňonu.

Projekt počíta s dvoma poschodiami. Na prvom návštevníka uvíta priestor reštaurácie v centre s presklenou podlahou s výhľadom, z ktorého sa zatočí hlava. Horné poschodie patrí terase s oddychovou zónou a bazénom. Budú sa tu podávať pokrmy z potravín od miestnych farmárov. Nábytok vyrobia domáci remeselníci. Okrem nápaditého výzoru projekt podporí svoje okolie aj ekonomicky.

A hoci oblasť Tarahumara obýval a obýva kmeň Indiánov, ktorí boli a sú známymi bežcami, pri návšteve otvorenej Bire Bitori sa jednoducho zastaví čas. Vďaka premyslenej kombinácii materiálov a zemitých farieb stavba nijak nevytŕča. Dokonale zapadá do prírody. A nielen to. Bire Bitori inšpiruje netradičným pohľadom spojenie gastronómie a turistiky v skutočnom náruči krásnej prírody.

zdroj: nehnutelnosti.sk