Rozhovor s bývalým námestníkom ministra financií USA Paul Craig Robertsom v Slobodnom Vysielači.
[clear]

[clear]
Norbert:
Dobrý večer dámy a páni, môj prvý hosť dnes večer je Dr. Paul Craig Roberts, bývalý námestník ministra financií USA. Dobrý večer.
Ďakujeme, že ste prijali naše pozvanie.

Paul:
Potešenie je na mojej strane.

Norbert:
Ďakujem. Nejakú dobu sme spolu nehovorili. Ako sa máte?

Paul:
Mám sa skvelo Norbert.

Norbert:
A zaneprázdnene ..

Paul:
Aj to. Gratulujem k tvojej rádiovej relácii.

Norbert:
Ďakujem pekne. Od minulého roka je za nami kus práce. Vy viete, že sme začínali minulý január. Je to vcelku zaujímavé. Vec o ktorej by som rád hovoril je rola USA v dianí na Ukrajine. Poznáte ma, nechcem, aby ma niekto volal konšpiračný teoretik. Je nejaká možnosť, že vláda USA do situácii na Ukrajine vôbec nezasahuje?

Paul:
Nie, SAMOZREJME nie! Bol to „iba“ štátny prevrat v réžii Washingtonu. Je to všeobecne známa vec. Štátna tajomníčka, Victoria Nuland verejne priznala, že Washington minul 5 000 000 000 USD vytvorením agitačných a protestných skupín na Ukrajine. Ich úloha bola vtiahnuť Ukrajinu do EÚ a NATO. Washington sa neustále od roku 2004 pokúša zmocniť tohto územia. Jeho prvý pokus, Oranžová revolúcia (2004) zlyhal. Počas nasledujúcich 10 rokov minuli 5 mld. USD financovaním skupín na Ukrajine. A k Ukrajinská vláda rozhodla, že pridruženie k EU nie je v ekonomických záujmoch Ukrajiny, pretože ich hospodárstvo je silno naviazané na Rusko, a odmietnutie bolo jediným možným riešením ďaľšieho prežitia, v tom čase Washington spustil protesty, ktoré rýchlo prevzali pod kontrolu elementy krajnej pravice. Voviedli do protestov násilie a zosadili demokraticky zvolenú vládu. Výsledkom čoho je dnešná SAMOZVANÁ ukrajinská vláda zastupujúca zopár západných záujmov oligarchov a Washingtonu.

Norbert:
Ako iste viete Janukovič nebol svätý. Ľudia neboli v uliciach až tak neoprávnene. Pučisti takto mohli ľahko obalamutiť Ukajincov. Čo si o tom myslíte?

Paul:
Iba pár politikov je svätých. Okrem toho situácia nemá nič spoločné s tým, či bol alebo nebol svätý. Prevrat bol spôsob Washingtonu ako sa zmocniť Ukrajiny. Vtiahnúť ju do NATO aby mohli vytvoriť na ruských hraniciach raketové základne. Washington taktiež dúfa, že bude možné vysťahovať Rusov zo základní na Kryme. Na (ne)šťastie Washington túto časť puču pobabral a obyvatelia Krymu voľbami opúšťajú Ukrajinu, do ktorej ich strčil Chruščov v 50. rokoch. Krym nikdy nebol súčasťou Ukrajiny.

Norbert:
Počul som príbeh, že si veľa vypil a potom im ju dal.

Paul:
To sú iba také povedačky. Myslím si, že to nebolo preto, lebo Chruščov bol Ukrajinec. Komunistická strana a ZSSR strčili východné a južné časti Ruska do Ukrajny, aby upokojil nacistické elementy, ktoré pracovali pre Hitlera počas druhej svetovej. Pridali do Ukrajiny ruské obyvateľstvo aby vyvážili nacistické elementy v západnej Ukrajine.

Norbert:
A tie sú stále tam, no že?

Paul:
Áno a nie iba tam. Teraz sú v krajine pri moci.

Norbert:
Pokým hovoríme o účasti USA v Ukrajinských udalostiach rád by som sa spýtal: Počúval som vyjadrenia Kerryho, ministra zahraničia USA, a s mojím východoeurópskym myslením som nemohol pochopiť, chce alebo nechce aby Rusi vpadli na Ukrajinu? Neporozumel som mu, môžete nám to objasniť?

Paul:
Áno. nechce aby tam Rusi vpadli pokým si neodhlasuje nezávislosť v referende. Krym ide voliť za existenciu ako súčasť Ruska. A Kerry teraz žiada, aby tam Rusko poslalo armádu a zastavilo proces sebaurčenia Krymu. Kerry povedal, že ak ho Rusi neposlúchnu, a nezabránia Krymu odhlasovať si vlastnú budúcnosť, potom Washington a jeho bábkové štáty (aj Slovensko) uvalia na Rusko sankcie.

Norbert:
K týmto sankciám, keďže ste dobrý hospodár (ekonóm), by som sa vás chcel opýtať: Ak budú na Rusko uvalené sankcie, tak to zasiahne aj americký dolár, a urýchli rokovania v rámci BRICS. Celá vec zraní US dolár. Ak idem o krok vpred, jediné čo vidím ako riešenie pádu dolára je vojna. Ako to vidíte vy?

Paul:
Presne tak. Washington vedie svet k vojne.Washington vie, že akákoľvek škoda, ktorú sankcie môžu Rusku napáchať, je nič v porovnaní so škodou, ktorú Rusko utrpí pri strate jeho teplomorských prístavov pri Čiernom mori. Takže čiernomorské prístavy sú tak isto ako osud miliónov Rusov vo východnej a južnej Ukrajine sú podstatne viac dôležité pre Ruskú vládu než tie sankcie, a Washington to vie. Takže hrozby sankciami sú nezmyselné. Celý ich význam je vyvolať vojnu. Rusko na sankcie odpovie Washingtonu vlastnými sankciami. A západná propadanda bude zvýrazňovať, že Rusi zaviedli sankcie. Budú ignorovať, že Washington začal prvý. Budú pokračovať s očierňovaním Ruska takto pripravujúc svoju verejnosť na vojnu. A sem to smeruje. Neokonzervatívci kontrolujúci Washington majú ideológiu americkej nadvlády nad svetom. A Rusko, Čína a Irán stoja v ceste. A tu vidia šancu ako dať Rusom K.O. Ako zvýšiť svoje strategické šance priblížením protiraketovej obrany k ruským hraniciam.
Sú zamrznutí v tomto programe dňa, snažia sa to dosiahnúť, a preto sú ľahkomyselní a nebezpeční. Som presvedčený, že Washington to dotiahne až k vojne. A hlavne potom Norbert, ako Merkelová nevyjadrila k sankciám odpor, a pridala s ana americkú stranu. A teda Európa opäť zlyhala, zlyhali v pozícii vodcu, a Európa (EÚ) umožňuje Washingtonu vo svete rozpútať vojnu.

Norbert:
Nemecko budú stáť sankcie 300 tis. pracovných miest. Keď už ste spomenul týchto neokonov, mylím, že prvý krát prišli na scénu keď ste vy pracoval pre vládu počas Reaganovho úradovania. Už od vtedy sa pokúšali robiť to, čo sa deje posledných 10 – 13 rokov (od 2001). Pamätáte si to? Mohli by ste nám povedať viac o príchode neokonov na scénu?

Paul:
Áno, prvý krát sa objavili počas Reaganovho úradovania 81-85. Majú neobyčajne proti ruský postoj. Normálni konzervatívci ich nejako akceptovali, pretože boli tak proti ruskí. Reaganovi však spôsobili veľa ťažkostí. Boli súčasťou aféry Irán-Contras v Nikarague. Spravili tak veľa starostí, že ich Reagan všetkých vyhodil.

Norbert:
Skutočne?

Paul:
Áno a nie iba to. Niektorí boli stíhaní a usvedčení.

Norbert:
A sedeli v base?

Paul:
Ale boli oslobodení, keď sa Bush starší stal prezidentom. V tom čase bol Reaganov viceprezident. Bol zvolený po skončení 2 Reaganovho obdobia. A tento Bush, otec Busha mladšieho, omilostil usvedčených neokonov. Ich skutočný návrat nastal až počas druhého úradovania Clintona. Oni stáli za NATO-americkým útokom na Srbsko. A krádežou srbského Kosova. A potom sa vynorili úplne ovládajúc úrad Busha mladšieho, pričom stále ovládajú Obamove úradovanie.

Norbert:
Takže nezáleží na tom či sú demokrati alebo republikáni v kongrese, alebo kto je prezidentom, oni sú stále pri moci?

Paul:
Nezáleží na tom, kto tam je. Susan Rice, poradkyňa národnej bezpečnosti, je neokon. Victoria Nuland, námestníčka ministerstva zahraničia USA, ktorá plánoval a organizovala americký puč v Kyjeve, je neokon. Je vydatá za Róberta Kagana, ďaľšieho neokona. Samantha Power je taktiež neokon, vydatá za ďaľšieho neokona Cassa Sunsteina. Zásadní hráči okolo Washingtonského zmocnenia sa Ukrajiny sú neokonzervatívci.

Norbert:
Vidíte nejakú podobnosť medzi povedzme Kosovom a Krymom?

Paul:
Áno..hmm..nie. Kosovo sme ukradli. My (Washington) sme to boli, my sme ho ukradli. Na kryme je tradične ruské osídlenie, ktoré Chruščov zastrčil do Ukrajiny. A keď sa v Kyjeve objavila vláda vojenskej chunty, začali robiť smerom k Rusom veľmi výhražné vyhlásenia. Zakázali používať ruštinu, zničili ruské vojnové pamätníky, a donútili rusov na Kryme povedať: „S nami nepočítajte“. Krym zobrali osud do vlastných rúk. Moskva nespravila nič. Krym hlasoval za ukončenie pridruženia k Ukrajine a v nedeľnom referende sa rozhodnú či zostať ako nezávislá krajina alebo sa spojiť znovu s Ruskom. Prieskumy naznačujú jasnú voľbu pre znovu pripojenie k Rusku. A toto sa s Kosovom nedá porovnať.

Norbert:
Nehovorí Obama, že voľby na Kryme sú nelegálne?

Paul:
Áno, hovorí. Toto tvrdí, ale jeho tvrdenie prakticky znamená, že je v poriadku, ak USA kradne územie krajinám, a zakladá tam bábkové štáty, ale nie je legálne ak ľudia vykonávajú právo na sebaurčenie. Obama klame, len sa tak práši. Je to idiot, klamár! Čo hovorí je úplne zle. Každý , kto má nadhľad, vie, že Obama tára. Podľa pravidiel OSN, podľa Medzinárodného súdneho dvora, Krym má plnú zákonnosť určiť si vlastný osud.

Norbert:
Ak by ste mal vešteckú guľu, alebo podľa vašich posudkov, ako myslíte že sa situácia vyvinie? Všetky sankcie a všetko čo neokoni robia zasiahne aj USA. A bude to zásah ťažký.

Paul:
Iste, ale očividne im to je jedno.

Norbert:
Nezaujíma ich to?

Paul:
Áno. Už som ti povedal Norbert, čo ich zaujíma. Hlavne chcú oslabiť Rusko. Chcú Rusko neschopné postaviť sa USA. Rusko nezavadzajúce v Sýrii, v Iráne. Chcú rozbiť BRICS predtým, než vytvoria nezávislú menu a zbavia sa dolára. Snažia sa o mocnú Ameriku, o nadvládu USA nad ostatnými krajinami.

Norbert:
Myslíte si že uspejú?

Paul:
Netuším, ale bude z toho vojna. Myslím, že v nej nebude víťazov. Bude to 3.svetová vojna, pretože až západ začne túto vojnu, ani jedna strana si nemôže dovoliť prehrať. A tak budú použité atómové zbrane. Takže tu máme choromyseľných vo Washingtone smerujúcich svet do veľkej vojny. A rovnakí šialenci sú pri moci aj v Európe (EÚ). Umožňujú Washingtonu takto konať. Všetko čo má Merkelová urobiť je povedať nie sankciám a to by bol koniec krízy. Namiesto toho Merkelová spolupácha hrozby. Je na strane Washingtonu. Je to presne ako 1. svetová. Posaď sa sem, sleduj udalosti, a presne vidíš, že to smeruje k vojne, a každý je plný sebaklamu a bludov.

Norbert:
Myslíte si, že si myslia, že môžu rozpútať atómovú vojnu v Európe a Ázii, bez toho, aby sa to dotklo aj USA?
Myslia si, že takú vojnu môžu vyhrať. To bude stáť aj milióny amerických životov.

Paul:
Nemyslím, že ich to zaujíma. Okrem toho tomu neveria. Nedávno 2 z nich vydali štúdiu, kde tvrdia, že Ruské možnosti sú v porovnaní s Americkými zaostalé, že veľmi ľahko môžeme mať prvý úder atómovými zbraňami na Rusko…nehodlajú začať vojnu hneď. Najprv sa chcú zmocniť Ukrajiny, dokončiť základne protiraketovej obrany na Ruských hraniciach. Chcú dokončiť základne v Poľsku, dokončiť základne v Gruzinsku, keď do NATO strčia aj ich. Vo výsledku budú Rusi úplne obklopení PRO. Dúfajú, že konečný výsledok bude prosté rozhodnutie Rusov, že nie sú v pozícii klásť odpor, a uznajú americkú nadradenosť. Myslím si, že namiesto toho na Ukrajine bude Washington tak tlačiť na pílu, tak očividne, že vojna začne pred ich očakávaním. A toto je nebezpečné. Keby obyvatelia planéty vedeli, boli by v uliciach násilné nepokoje proti postupu Washingtonu, pretože čo Washington robí je jasné – smeruje svet k veľkej vojne.
Nie je to otázka sankcií a 300 tis. pracovných miest. To všetko je nepodstatné. Chcú nás vyhodiť do vzduchu, zničiť, lebo Washington ovládajú slabomyseľní zločinci.
Pozri čo už napáchali v 21. storočí! Koľko krajín už zničili! Irak, Afganistan, Lýbia.

Norbert:
Keď sa pozrieme na Lýbiu, jej situácia je 100-krát horšia ako za Kadáfiho.

Paul:
Áno, samozrejme. Všade s týmto násilím pokračujú. Jemen, Pakistan, Somálsko. Nedávno zriadili AFRICOM (Afrikakorps) – majú vojakov v Afrike. Uskutočňujú NATO cvičenia pozdĺž Ruských hraníc rovno počas nášho rozhovoru. Sú šialení blázni. Každý žije v sebaklame ako všetci títo nádherní Američania, ktorí nás zachránili od komunizmu. Nemáte žiadne poňatie, čo sa vám ide stať.

Norbert:
Rozumiem kto sú a čo chcú, ale tomuto nechápem: poznám stovky tisíc Američanov a mnoho, teda väčšina z nich je rovnako vymletá ako my tu, ale čo americká verejnosť? Oni nevidia čo sa deje?

Paul:
Nie! Nemajú zdroj informácii.

Norbert:
Takže média hlavného prúdu im vymývajú mozog?

Paul:
Samozrejme. Oficiálny názor, všetko ča sa dozviete z tlače alebo TV je, že Rusko vpadlo na Ukrajinu a ukradlo Krym.

Norbert:
Toto tvrdia?

Paul:
Tomuto tu každý verí. Tvrdia to celý deň dookola.

Norbert:
My s Ukrajinou hraničíme, takže toto nám hovoriť nemôžu, ale propaganda je veľmi podobná. Však tiež sme v NATO.

Paul:
Áno, samozrejme, veď ste bábkový štát Ameriky.

Norbert:
Áno, sme.

Paul:
A aj to je porušenie Amričanmi dohôd s Ruskom. Vláda USA povedala Gorbačovovi, že nikdy nepričlení východnú Európu do NATO. A dnes je celá východná Európa v NATO.

Norbert:
Presne tak.

Paul:
Takže všetko čo Západ povie je klamstvo. Nemôžete veriť ničomu čo povie. Tlačia na Rusko aby sa stalo neškodným štátom poslúchajúcim príkazy z Washingtonu neustále od rozpadu ZSSR.

Norbert:
Myslíte si, že všetko bolo premyslené vopred keďže Ukrajina bola 3 najväčšia atómová mocnosť a oni ju odzbrojili? Myslíte si, že to bol premyslený krok k dnešným udalostiam?

Paul:
Boli rozhodnutí oslabiť Rusko od doby čo Reagan opustil Biely dom. Reaganov pohľad bol, že ukončíme roztržky a aj studenú vojnu, a budeme sa venovať svojim záležitostiam. No však 3 roky po jeho odchode z úradu, ZSSR skolaboval. Vláda vo Washingtone si povedala: Aha, toto môžeme využiť a dosiahnúť našu nadvládu nad svetom, pretože brzda našej moci predstavovaná Sovietskym zväzom skolabovala. Poďme rýchlorozdrobiť „ríšu Sovietov“. Čokoľvek prežije obklopíme základňami pričom nás nezaujímajú Reaganove dohody s Gorbačovom, obaja sú preč s úradov.
A toto sa deje od roku 1991. Ako som vám už povedal, od 2004, keď zlyhala Američanmi dirigovaná Oranžová revolúcia, Washington minul 5 000 000 000 USD na rozvrat Ukrajiny. Založili všetky druhy NGO (mimovládnych organizácii) organizujúce disident a nespokojnosť, budujúce propagáciu za pridruženie k EU. Toto sa deje už 10 rokov a čiastočne úspešne. Výsledok je viditeľný. Skutočná kríza nastáva vo východnej Ukrajine, pretože aj to je Rusko. Ak bude použité násilie proti Rusom na východe Ukrajiny aby sa protesty proti Kyjevu umlčali, to prinesie Ruskú armádu. Nanešťastie.

Norbert:
Dr. Roberst, ak by ste mohli minúť ešte 5 či 6 minút, mám zopár otázok od poslucháčov – ak je to v poriadku.

Paul:
OK

Mário píše:
Dobrý večer Dr. Roberts, ďakujem za rozhovor, pre Slobodný vysielač vrelá vďaka.
Mám 2 otázky:
Prvá: Účastní sa vláda USA na manipulovaní miestnych hlavných médii?

Paul:
Áno. Nezávislé média v USA existovali do posledných rokov Clintonovho režimu. Clintonov režim umožnil 5 obrovským spoločnostiam zožrať všetky americké médiá. Skúpili všetky malé stanice, všetko aj malé noviny. Všetky boli kúpené 5 obrovskými spoločnosťami. Ich vysielacie licencie závisia od vlády. Či im ich obnovia alebo nie. Takže si nemôžu dovoliť ísť proti vláde.

Norbert:
Na nás to neplatí, ale tu je to rovnaké.

Paul:
Už v nich nepracujú žurnalisti. Prevádzkujú ich bývalí vedúci reklamných oddelení korporácii a bývalí vládni úradníci. Nie sú prevádzkované novinármi a nevykonávajú žurnalistiku. Slúžia ako Ministrestvo propagandy (Goebbels). Gerald Celente ich nazval presstitútky.

Norbert:
Áno, používame to aj tu. Keď už ste zmienil médiá, a kým vás mám na linke, čo sa stalo s Piersom Morganom zo CNN?

Paul:
Neviem.

Norbert:
Prečo odišiel?

Paul:
Nie som tam a nepoznám danú osobu. Budete sa ho musieť spýtať priamo, a počuť čo tvrdí. Ale skutoční novinári sú nahnevaní, pretože nemôžu robiť spravodajstvo, musia robiť propagandu.
Toto sa nestalo zo dňa na deň. Sú tam ľudia určitým postavením a významom. Musia ich umlčať postupne. Nemôžu ich umlčať naraz. Sú pomaly umlčiavaní od rokov 97 až 98. A teraz to už nie sú novinári. Tí ktorí sú stále tam, to už nemôžu vydržať a odchádzajú.

Norbert:
Čo sa Piersa Morgana týka počul som, že mu značne klesla sledovanosť. Kto vie?

Paul:
Nie je to o Piersovi Morganovi. Dôležité je, že západ nemá nezávislé médiá. To čo má je Ministerstvo propagandy, prikrývajúce činy Washingtonu.

Norbert:
Druhá otázka od poslucháča:
Ako hlboko zasahuje Svetová mocenská štruktúra Z. Brzezinského do dnešnej zahraničnej politiky USA?

Paul:
Je rozdiel medzi Z. Brzezinskim a neokonmi. Brzezinski je Poliak nenávidiaci Rusov. Je to postava z éry studenej vojny. Celý zápas tej doby bol o tom, ako by sme mohli nejako prechytračiť Sovietov, nejakým spôsobom ich pritlačiť k stene. A to sa od neokonov odlišuje tým, že neexistencia ZSSR im rozväzuje ruky okolo vytvorenia americkej nadvlády nad celým svetom. Pokiaľ Brzezinski chcel rozpad ZSSR, tak neokoni chcú mať celý svet v rovnakom postavení bábok podobne ako všetky európske krajiny.
Komu nemecká kancelárka podáva hlásenie? Nemcom? Nie! Chodí hlásiť Washingtonu.
Komu myslíš, že podáva hlásenia vláda SR?
Myslíte si, že Slovenská vláda je nezávislá a zvrchovaná? Nie, chodia hlásiť do Washingtonu. Chcú, aby sa rovnako správala aj Čína, Rusko, Irán. O toto sa snažia.
Aj napriek tomu, že Brzezinského pohľady sú zhodné s tými neokonovskými, v mnohých úrovniach ho neokoni prekonávajú. Nestačí im iba zlomiť ZSSR alebo Rusko. Chcú ovládať celý svet, mať ho kúpený vo vrecku. Pozerajú sa na to ako na „zmocnenie sa“.
Vieš ako volajú neokoni Ameriku? Amerika je nevyhnutná krajina, „výnimočná“ krajina. Toto je Hitlerov jazyk. Takto hovoril k nemcom.

Norbert:
Máte pravdu.

Paul:
Je to očividné Norbert, úplne očividné. Len tentokrát namiesto Nemcov sú vyvolená rasa Američania. Američania sú výnimnoční, sú nevyhnutní, potrební. Čo v preklade znamená, že sa nemusia riadiť zákonmi. Nemusia sa starať o medzinárodné právo, dokonca ani riadiť zákonmi USA, pretože oni sú zákon.

Norbert:
Dejiny nás učia na príklade Rímskej ríše, Napoleona, Hitlera ako zle vždy skočíte.

Paul:
Správne, ale ako vieme, vždy mali silných protivníkov. Ale kde je protivník ako náhle je Rusko zneškodnené rovnako ako aj Irán a Čína? Kde je oponent?

Norbert:
To je ďaľšia otázka od Alexandra. Pýta sa:
Čo si myslíte, že sa stane s Čínou?

Paul:
Myslím, že s ňou urobia to isté. Už tam začali živiť skupiny disidentov (Ai Weiwei, Charta 2008 p.p.). V niektorých častiach číny sú moslimovia. Stavajú nové letecké a námorné základne, a s nimi Čínu obkolesujú. Budú kontrolovať úžiny, ktorými Čína prepravuje suroviny a výrobky. Snažia sa čínu odrezať od enrgonosičov. Jeden s dôvodov, prečo zvrhli Kadáfiho bolo zničiť čínske ropné investície vo východnej Lýbii. Jeden s dôvodov, prečo idú po Iráne je, že Čína s tade dováža 20% ropy. Ak dokážu ovládnuť Rusov, dokážu zabrániť ruskej rope prúdiť do Číny.
Presne toto urobili Japonsku v 1930. Odrezali ich od zdrojov a tak zaútočili cez ekonomiku. Presne to chcú spraviť. Budú používať vojenské základne na strašenie Číny. A budú šíriť problémy vnútri Číny pomocou „ľudskoprávnych“ skupín učiacich „demokraciu“. Budú podporovať moslimov a nabádať ich k terorizmu. Myslím si, že Čína sa správa voči tomuto nedbalo. Dovolili vstúpiť bankám USA. Dovolili vstúpiť Rockefeller Foundation a založiť tam univerzitu (niečo ako CES v Budapešti) a môžu tak vymývať čínskych študentov.
Ak si takýto nedbalý keď jednáš s USA, dávaš im príležitosť vytvoriť ohromnú PIATU KOLÓNU vnútri tvojej krajiny – a toto robí Čína (aj Slovensko). Čína môže padnúť tiež.

Norbert:
Mário má ešte jednu dodatočnú otázku. Mne sa to zdá ako ďaľšie 3, ale nevadí. Pýta sa:
Je v USA nejaká opozičná skupina, sila schopná zmeniť alebo zastaviť zahraničnú politiku USA?

Paul:
NIE.

Norbert:
2 otázka znie:
Je nejaký rozdiel medzi demokratmi a republikánmi vo veci zahraničnej politiky?

Paul:
NIE.

Norbert:
3 otázka:
Stoja za zahraničnou politikou USA nejakí oligarchovia? Kto sú to?

Paul:
Nie oligarchovia v zmysle Ukrajiny alebo Ruska pred Putinom. Americkí oligarchovia sa zaoberajú hlavne budovaním veľkých majetkov. Dosahujú to inými spôsobmi. Oligarchovia USA by sa o Ukrajinu zaujímali iba ak je to šanca RABOVAŤ.
Ale nemáme oligarchov ukrajinského alebo ruského typu.

Norbert:
Vy máte korporácie a rodiny.

Paul:
Máme korporácie. Nemáme jednotlivcov schopných mať vlastné ozbrojené sily alebo vládnucich nad vlastnými mestami či krajmi a ich peniaze sú zvyčajne naviazané na všemožné finančné nástroje. Ich bohatstvo sa odvodzuje od vlastnených akcií. Nie sú ako oligarchovia vládnuci nad ruskými a ukrajnskými mestami.

Norbert:
Akú rolu hrá náš starý „priateľ“ Schwartz Gyorgy alias George Soroš v týchto udalostiach?

Paul:
On sa môže domnievať, že áno, ale nie rozhodujúcim alebo významným spôsobom.

Norbert:
Takže podľa vás za udalosťami stoja neokoni?

Paul:
Samozrejme, istotne. Už som vám povedal kto sú. Je to poradkyňa pre bezpečnosť, ministerstvo zahraničia. Je to Samantha Power, tí čo kontrolujú médiá. Všetko čo zostalo z konzervatívnych časopisov kontrolujú neokoni.

Norbert:
Posledná otázka od Igora:
Čo sa stalo s novinárčinou v USA od kauzy Watergate? V tom čase žulnalisti išli po politikoch. Teraz sa to nedeje.

Paul:
Už som na to odpovedal. V neskorých 90tych rokoch Clintonova administratíva umožnila 5 obrovským spoločnostiam skúpiť malé médiá a zlúčiť ich. Nie sú viac v rukách novinárov, sú v rukách bývalých vládnych úradníkov, v rukách vedúcich reklamných oddelení korporácii. Spoločnosti sú obrovské. Ich hodnota závisí od vysielacích licencií vydávaných federálnou vládou. Ak pôjdu proti vláde, stratia licencie a stovky mil. dolárov z hodnoty spoločnosti sa scvrknú na nulu. Boja sa aby nepadli zo 100 mil. USD na 0 USD. Nemôžu si dovoliť hrozbu, ísť proti vláde. Je to jednoduché, očividné.

Norbert:
Je tu pár ďaľších otázok od Jara:
Je nejaký spôsob, ako zmeniť kurz USA?

Paul:
Nemyslím si. Myslím si, že Putin dúfal v obrat západnej Európy a odmietnutí jej spolupráce na vytváraní vojny. Európa sa však odovzdal Američanom. Takže si nemyslím, že v tomto bode je to možné zastaviť.

Norbert:
Je nejaká skupina v kongrese alebo v senáte, niekde v jednotlivých štátoch, ktorá by zabránila tomuto kurzu udalostí?

Paul:
Prieskumy naznačujú, že Američania sú nesmierne proti zasahovaniu USA na Ukrajine. Sú proti sankciám. Majú za sebou 14 rokov neustálych vojen, ktoré nechcú. No však nemajú absolútne žiadny dosah na vládu. Vláda ich ignoruje. Jediný spôsob ako by ich ľudia mohli zastaviť je ak by išli v miliónoch do ulíc a vytrvalo, násilne protestovali. Musia byť ozbrojení, pretože Ministerstvo vnútra má teraz vojakov a tanky a použije ich proti ľuďom.
V zásade americká verejnosť je bezbranná, nemá informácie, nemá žiadnu organizáciu. NSA sleduje KOMPLETNE celú komunikáciu. Ak sa pokúšate čosi zorganizovať, tak Vás zoberú. Nenamýšľajte si, že v USA je nejaký druh demokracie alebo sebaurčenia. Je to preč. Nie je to tu. A nikto.. nie je tu žiadna sila schopná zastaviť smerovanie k veľkej vojne. Jedine Európa to môže zastaviť. Merkelová to môže jednoducho zastaviť. Stačí povedať NIE sankciám. Zatiaľ to nespravila. Tak ako sú Nemci vinení za 1.svetovú, vinení za 2. svetovú, budú vinení za 3. svetovú, pretože oni umožnili Washingtonu aby tlačil situáciu do ľahkomyselných a nebezpečných smerov. Tak dlho ako Európa jedná na rub Washingtonu, toto nebezpečenstvo bude iba narastať.

Norbert:
Ale Američania nič nerobením riskujú, že vojna bude aj na ich pôde.

Paul:
Oni o tom nevedia Norbert, nevedia. Ja im to hovorím. Tí čo ma čítajú vedia, ale to nie je celá populácia. Oni to jednoducho nevedia. Ako som povedal, nemajú informácie. Médiá im to nehovoria. Média im nepovedia: Hej, toto by mohlo byť nebezpečné. Celý čas do nich hustia:
Šťuchnite do Rusov! Dajte im lekciu.

Norbert:
Akú lekciu? Znie to šialene.

Paul:
Predseda Združeného štábu ozbrojených síl USA ohlásil pripravenosť poslať vojakov a armádu. Tvrdia, že máme s Ukrajinou dohodu. Vraj niekedy z roku 1992, ktorá tvrdí, že ručíme za jej celistvosť.

Norbert:
Skutočne existuje taká dohoda?

Paul:
Oni tvrdia, že áno.

Norbert:
Ukázali vám ju alebo niekomu?

Paul:
Nemám čas nazerať do všetkých zmlúv. Okrem toho na tom nezáleži Norbert. Ak to budú chcieť spraviť, povedia, že ju majú.

Norbert:
Viem, len som sa snažil byť politicky korektný. Nanešťastie viem, ako to funguje.

Paul:
Nenapadá ma nič čo by ešte zostalo. Zastaviť to možno ečte Putinovým vzdaním sa. Možno jednoducho povie: Vzdávam sa, lepšie toto ako atómová vojna. Rusi sa môžu proste vzdať. V poriadku, odovzdávame sa vám. To je všetko, čo ma ku dnešku napadlo, ako to zastaviť.

Norbert:
Ďakujem vám Dr. Roberts za váš čas.