Bratislava – Slovensko sa už v noci na nedeľu dozvie, kto sa stane budúcim prezidentom. A napätie sa stupňuje. Hackerská akcie nemilo prekvapila jedného z kandidátov, premiéra Roberta Fica. Na jeho internetových stránkach sa totiž ráno objavilo oznámenie, že sa Fico vzdáva kandidatúry. Podľa jeho hovorkyne ide o dielo neidentifikovaného počítačového škodca. „Strana Smer-SD vydala vyhlásenie, že sa jej nepáči, že aj v čase moratória pokračuje kampaň niektorých ľudí proti Ficovi, ktorí sa ho snažia na poslednú chvíľu očierniť,“ uviedol spravodajca ČT David Miřejovská.

“ Na webovú stránku prezidentského kandidáta www.fico2014.sk sa dostal neznámy hacker . Informácia o tom , že sa Robert Fico vzdáva kandidatúry , nie je pravdivá , “ uviedla hovorkyňa Ficovej strany Smer – SD Monika počiatkom . Ficovi spolupracovníci po nejakej dobe znemožnili ku stránke prístup a po 11. hodine opäť sprevádzkovali jej pôvodnú podobu .

“ Táto udalosť je len pokračovaním dlhodobej a hrubé antikampaň vedenej rôznymi kvázi nezávislými blogermi , organizovanými aktivistami na sociálnych sieťach či dokonca denníkom SME , ktorého jediným cieľom je vyvolať v ľuďoch pocit nenávisti , ktorý má zabrániť racionálnemu vyhodnotenie a porovnanie pripravenosti protikandidátov na kompetentný a profesionálny výkon najvyššie ústavné funkcie v krajine . Táto sústredená činnosť škodí demokratickej volebnej súťaži a škodí Slovensku ako takému , preto túto formu volebnej súťaže rezolútne odmietame . Veríme , že takéto neférové ​​postupy budú mať opačný efekt a ešte viac zmobilizujú sympatizantov Roberta Fica , píše sa v reakciu na premiérových stránkach .
Počítačovo zručný odporca slovenska na stránku premiéra umiestnil vlastný text . Ktorý voliča mohol zmiasť , pretože bol napísaný ako Ficovo vyhlásenie .
“ S pokorou sa vzdávam kandidatúry na prezidenta Slovenská republiky . Myslím , že práve v tomto okamihu môjho života prišiel čas na sebareflexiu a na splnenie môjho sľubu , že od roku 2014 už v politike nebudem , “ uvádzalo vymyslené Ficovo vyhlásenie .
“ Nikdy som nerobil antikampaň a práve dnešné hackerské útoky na moju webovú stránku ukazujú , kto sa tomu v skutočnosti venuje . Samozrejme sa aj ďalej uchádzam o dôveru ľudí v zajtrajších voľbách , “ okomentoval incident sám Fico na Facebooku .
Chce zo seba Fico urobiť obeť ?
Na sieťach sa pritom špekuluje , že si Fico mohol nechať hackerské útok objednať , aby vyzeral ako obeť a prilákal Slovákov za plentu . Už v roku 2010 počas parlamentných volieb sa udial rozporuplný incident , keď Fico tvrdil , že jeho manželka vo volebnej miestnosti dostala obálku , v ktorej chýbal hlasovací lístok Smeru . Vtedy o tom písal okrem iného server Pravda.sk . Podľa slov členky Ústrednej volebnej komisie za SDKÚ Márie Kolíkové komisia skontrolovala všetky obálky na stole a v žiadnej nechýbal ani jeden lístok . “ Ak sa stala táto okolnosť práve u manželky pána Fica , tak k tomu si musí urobiť záver každý sám , “ povedala Kolíková .
Hospodárske noviny vtedy zverejnili z incidentu video , na ktorom Fico počas úpravy lístkov svojej manželke niečo hovorí . Pôvodne zle zrozumiteľnú vetu prečítali ako “ daj si to do tašky “ , Fico ale manželke zrejme radil , aby si prešla sadu volebných lístkov ešte raz . Noviny preto na svojom webe zmenili názov na “ Fico sa za plentou smial “ .

Zdroj: ČT24, ČTK