Francúzsko a Nemecko pripravujú návrh takzvaného Európskeho superštátu, ktorý má vystriedať Európsku úniu, informuje poľská štátna televízna stanica TVP.

Novinári sa odvolávajú na dokument, ktorý má nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier údajne predložiť na schôdzke so šéfmi diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky (Česká republika, Poľsko, Slovensko a Maďarsko) v pondelok v Prahe.

Na webovej stránke televíznej stanice bol uverejnený deväťstránkový dokument údajne vypracovaný Steinmeierom a šéfom francúzskej diplomacie Jeanom-Marcom Ayrault.

Televízia TVP tvrdí, že návrh predpokladá vytvorenie „jednotného Európskeho štátu závislého na pre dnešok najsilnejších hráčoch EÚ“. Členské krajiny prakticky stratia právo na svoju vlastnú armádu, tajné služby, trestné zákonníky a svoj vlastný daňový systém – vrátane daní, vlastnej meny alebo centrálnych bánk , ktoré sú schopné „reálne hájiť finančné záujmy národného štátu“, zdôrazňuje poľská televízna stanica.

Okrem toho stratia krajiny, ktoré sa stanú súčasťou tohto superštátu, „kontrolu nad vlastnými hranicami a procedúrami prijímania a presídľovania utečencov na ich území“. Predpokladá sa aj zavedenie jednotného vízového systému a presadzovanie spoločnej zahraničnej politiky. „Môže byť obmedzená úloha NATO na európskom kontinente „, informuje poľská televízna stanica.

zdroj: sputniknews.com