Krajiny vyšehradskej štvorky očakávajú rast ekonomických spojení s Petrohradom od roku 2017. O tom hovorili na tlačovej konferencii riaditelia generálnych konzulátov V-4 v Petrohrade.

Rok 2017 označil predseda českého konzulátu Karel Kühnl, poznamenal, že Praha bude schopná znovu zaplniť prepad vo vzájomnom obchode, ktorý vznikol kvôli zavedeniu sankcií a odvetného embarga Ruska. Maďari, podľa slov generálneho konzula tejto krajiny Ferenca Nagy-Rébéka, sú pripravení dodať ruským farmárom poľnohospodárske technológie s ohľadom na kurz vlády Ruska na nahradenie importov. Poľský konzul Andrzej Chodkiewicz si posťažoval na 50% zníženie počtu víz vydaných Rusom do Poľska, hoci kontakty nie sú pretrhnuté: v minulom roku boli v Petrohrade delegácie z priateľských miest Gdansk a Krakow.

„V súčasnej komplikovanej situácii chce Slovensko hľadať nové varianty vzťahov s Ruskom,“ povedal na tlačovej konferencii generálny konzul Slovenska v Petrohrade Augustín Čisár. V rozhovore pre Sputnik poznamenal, že záujem o ruský trh je veľký.

„Doslova ma obvolávajú veľkí slovenskí priemyselníci, zatiaľ nebudem menovať, ktorí hľadajú možnosť pracovať s ruskými partnermi. Mnoho ponúk je zvlášť v oblasti farmárstva a v poľnohospodárstve vôbec, v dodávkach potravín. Ja už dlho pracujem v Rusku, takmer celý svoj pracovný život. Mám veľa dobrých kontaktov v Astrachánskej oblasti, v Chanty Mancijsku, v Čeboksarách a v ďalších regiónoch. Som pripravený ich využívať. Nepochybujem, že akonáhle budú sankcie zrušené a objavia sa možnosti vrátiť sa na ruský trh, Slováci tu budú jedni z prvých, „povedal Čisár.

Povedal, čo sa v súčasnosti robí pre podporu vzájomných pracovných vzťahov.

„Zatiaľ sa snažíme robiť všetko, čo môžeme. Oslovili sme administratívu mesta a teraz rokujeme o stavbe hotela a autokempu pre majstrovstvá sveta vo futbale roku 2018. Plánujeme dohovoriť sa s jednou z vedúcich baletných skupín v Rusku – divadlom Ruský balet v Petrohrade, na účasti na tradičnom festivale na Slovensku Pamätník Puškina. Dúfam, že sa podarí zorganizovať hosťovanie celej skupiny s hrou Luskáčik. Predsedníctvo Slovenska EÚ, ktoré na nás prestúpi 1. júla tohto roka, oslávime hosťovaním slovenskej folklórnej skupiny v meste na Neve a koncerty našich svetových operných „hviezd“ – Martina Babjaka a Martina Malachovského, „povedal Čisár.

zdroj: sputniknews.com