Dopravné priestupky stáli Slovákov za štyri roky takmer 118 miliónov eur. Policajti na pokutách za dopravné priestupky tento rok k 30. septembru vybrali viac ako 21 miliónov eur, pričom uložili 626 987 pokút.

Policajti naplnili štátny rozpočet za obdobie vlády Roberta Fica pokutami za dopravné priestupky sumou 117 780 655 eur.

Vyplýva to z odpovede ministra vnútra Roberta Kaliňáka na interpeláciu poslanca NR SR Jozefa Mikloška (KDH). Mikloška zaujímala suma pokút, pretože podľa neho sú občania znepokojení.

„Štát si každoročne plánuje príjmy do rozpočtu aj prostredníctvom výberov pokút od vodičov, ich tendencia je, žiaľ, rastúca. Občania sú znepokojení, že policajti striehnu na každom rohu, keď môžu pokutovať,“ povedal Mikloško s tým, že ministra sa pýtal, akú sumu sa podarilo vyzbierať Policajnému zboru SR od vodičov v roku 2012, 2013, 2014, 2015.

Podľa Kaliňáka policajti na pokutách za dopravné priestupky tento tok k 30. septembru vybrali 21 612 389, pričom uložili 626 987 pokút.

Minister upozornil, že tento rok policajti zatiaľ vybrali o 2 706 807 eur menej ako v roku 2014 za rovnaké obdobie. Za celý rok policajti vybrali na pokutách v roku 2014 takmer 31 miliónov eur, keď uložili takmer 852 tisíc pokút.

V roku 2013 uložili policajti menej pokút, ale vyzbierali viac. Pokút bolo uložených 783 417, pričom na nich vyzbierali viac ako 33 miliónov eur. Napokon v roku 2012 polícia uložila za dopravné priestupky takmer 677 tisíc pokút, za ktoré účastníci dopravnej premávky zaplatili viac ako 32,3 milióna eur.

zdroj: sme.sk

Prečo sa to vlastne tak deje?

Veľmi často a pravidelne sú občania svedkami, že sú ostro sledovaní a prichytení, ako porušujú dopravné značenia. Na tom by nebolo nič divné, keby sa jednalo o porušenia, ktoré ohrozujú zdravie účastníkov cestnej premávky. Zostanete na stopke s prehľadným výhľadom, nič nejde, ale sa Vám ešte aj keď síce veľmi pomaly otáčajú kolesá. Máte smolu, musíte zastať úplne, aj keď nikoho neohrozujete. Policajti sú totiž zameraný viac na to, aby urobili video o tom, ako sa Vám ešte koleso otáča, nie o tom, že ste niekoho ohrozili.

Občania sú svedkami stoviek takýchto rôznych prípadov, kde polícii nejde o upozorňovanie na hrozbu, ale o vyberanie pokút, ktoré ich motivujú pre vyššie odmeňovanie.

Polícia tak paradoxne rieši dôsledky, nie príčinu

Položme si pár jednoduchých a logických otázok:

Prečo je v štátnej pokladnici stále málo financií na riešenie problémov?
Má to svoju príčinu: Zlé hospodárenie s verejnými financiami!

Prečo sa zle hospodári s verejnými financiami?
Lebo nefunguje Najvyšší kontrólny úrad.

Začne sa konečne na Slovensku odstraňovať príčina zlého hospodárenia?