BERN | Švajčiarska ľudová strana (SVP) si v dnešných parlamentných voľbách polepšila o 11 kresiel. Získala celkovo 28 percent hlasov a je víťazom volieb, z 200 kresiel v dolnej komore parlamentu (Národnej rade) obsadí 65, informovala na základe priebežných projekcií výsledkov tlačová agentúra DPA.

Švajčiarsky politický systém však neumožňuje, aby SVP zostavila vládu. Šéf strany Toni Brunner sa už vyjadril, že bude požadovať väčšiu úlohu vo švajčiarskej vláde. Chce pre SVP dve zo siedmich ministerských kresiel. O rozdelení ministerstiev bude novozvolený parlament rozhodovať v decembri.

Ďalšia konzervatívna, podnikateľsky orientovaná Slobodná demokratická strana (FDP) si v Národnej rade polepšila o tri kreslá a bude mať 33 poslancov. Spoločne s SVP sa celý parlament posunul vpravo, citovala DPA volebného analytika Clauda Longchamp.

SVP zvíťazila vo voľbách s programom požadujúcim obmedzenie azylových práv a udržanie odstupu Švajčiarska od Európskej únie. Migranti budú v roku 2030 tvoriť polovicu populácie Švajčiarska, varovala SVP v jednom zo svojich predvolebných letákov. Voliči považujú prisťahovalcov za najnaliehavejší politický problém a SVP za najkompetentnejšiu stranu, ktorá ho má riešiť.

zdroj: vlasteneckenoviny.cz