Horiace autá, lietajúce kamene a časté výjazdy polície. To nie je scéna z vojnovej zóny, ale každodenný život vo švédskej dedinke Tärnsjö, kam vláda nasťahovala 20 utečeneckých rodín.

Obec Tärnsjö sa nachádza asi 150 kilometrov od hlavného mesta Štokholmu a obýva ju približne 1221 ľudí. Vláda sem pred nedávnom nasťahovala tiež 20 utečeneckých rodín, ktoré do krajiny prišli. Rezidenti s tým ale nie sú spokojní a život v malej dedine teraz pripomína skôr život vo vojnovej zóne.

Starousadlíci a novo prichádzajúci po sebe kričia, vzduchom tú lietajú kamene, a dokonca niekoľko áut ľahlo popolom. Konflikt vraj začal v septembri, keď migranti začali hádzať na autá miestnych kamene a tí im to vrátili. Obe strany konfliktu sa teraz boja vychádzať na ulicu. Deti utečencov musí do školy sprevádzať polícia, pretože na ne miestny kričali a pľuli.

„Integrácia nefunguje, pretože miestny tu migrantov nechcú. Bývala tu šťastná komunita, ale teraz sa miestny rozdelili (na odporcov a podporovateľov utečencov) a už sa tu nežije príjemne, „vysvetlil portálu MailOnline miestny radca Michal Ohman. „Z celého kraja máme najvyššie dane, pretože musíme platiť utečencov. Každý, kto príde, dostane dávky vo výške 200 švédskych korún (asi 600 Kč) na týždeň a ubytovanie zadarmo. A kto to platí? My, daňoví poplatníci. “

„Imigranti nám spôsobili veľa problémov. Mojím priateľom vykradli pivnice a odcudzili im kolesá. Ide najmä o jednu rodinu. Tá spôsobuje všetky problémy, „uviedol miestny Tobias Willhall.

Švédsko je hneď po Nemecku druhou „najobľúbenejšou“ krajínou, kam mieria utečenci. Hoci je čo do veľkosti populácie Švédsko takmer rovnako veľké ako ČR (zhruba 10 miliónov), očakáva sa, že tento rok môže do Švédska doraziť až 190 tisíc ľudí. Doteraz tolerantní obyvatelia ale strácajú trpezlivosť. Za posledný mesiac podpaľači podpálili celkom 17 ubytovní azylu.

zdroj: blesk.cz