Paríž – V stredu skoro ráno vypukli v jednej z módnych parížskych štvrtí násilnosti medzi skupinami migrantov. Tí do seba hlava nehlava mlátili drevenými palicami. Situácia vo francúzskej metropole sa výrazne zhoršila po tom, čo bol uzavretý tábor v Calais, mnoho tamojších obyvateľov sa kvôli tomu presunulo do Paríža.

Oblasť okolo stanice metra Stalingrad sa zmenila v utečenecký tábor, v ktorom navzájom súperia gangy prisťahovalcov. Na internete sa objavili videá a fotky zachytávajúce šarvátku, ktorá sa v centre Paríža strhla v stredu ráno. Žiadatelia o azyl s kapucňami na hlave využívali k boju improvizované palice vyrobené z drevených dosiek. Zdesení chodci len neveriacky prizerali.

Podľa serveru Express zatiaľ nie je jasné, čo masovú bitku vyvolalo, poukazuje však na to, že v Calais proti sebe často bojovali súperiace gangy prevádzačov.

Kedysi pokojné prostredie 10. parížskeho obvodu, ktorý býval turisticky veľmi obľúbený vďaka nočnému životu, živej hudbe a rušným barom a reštauráciám, sa počas posledných mesiacov výrazne zmenilo. Tamojší obyvatelia netaja, že majú strach. V posledných týždňoch im totiž priamo pod oknami vyrástol špinavý utečenecký tábor, kde často dochádza k násiliu.

Pri stanici metra teraz žije asi 2500 migrantov prevažne zo Sudánu, Líbye, Afganistanu a Eritrey. Po uzavretí neslávne známej „Džungle“ v Calais ich počet výrazne vzrástol. Polícia už v minulosti proti tým okupujúcimi centrum Paríža zakročila. Utečenci sa však počas niekoľkých hodín na miesto opäť vrátili.

Obyvatelia Paríža majú strach

Obyvatelia kedysi populárnej štvrti hovoria, že squatteri sú stále viac násilní a nebezpeční, správ o prepadoch v okrese neustále pribúda. Predavač Faisal povedal francúzskemu denníku Le Figaro, že miestni obyvatelia žijú v strachu, obávajú sa o budúcnosť svojho podnikania. „Zápach moču, výkalov a odpadkov urobil zo Stalingradu nezdravé miesto na život. Miesto je mŕtve – nikto už sem nechce chodiť. Ľudia sa boja ísť von a zamykajú sa. Robím zarobím menej ako 60 eur denne. Ešte pár týždňov, ako bol tento, a zkrachujem, „zúfa si.“ Francúzski ľudia k nim boli láskaví. Ja viem, že sú zúfalí, ale aspoň môžu urobiť to, že budú rešpektovať zákony a pokúsia sa začleniť do francúzskej spoločnosti, „dodal .

Jeanne, ďalšia obyvateľka 10. okresu, povedala denníku Le Figaro, že migranti sa voči miestnym obyvateľom správajú čoraz viac násilne. „Nehanební migranti chytia šperky a kabelky okoloidúcich – dokonca kradnú aj chleba. Videla som ich biť ľudí, „uviedla.

Polícia proti migrantom zasahuje pravidelne, ale bez väčšieho úspechu

Polícia v uplynulom roku proti migrantom zasahovala asi tridsaťkrát, v pondelok francúzsky prezident François Hollande sľúbil uzatvoriť tábor nadobro. Ale 24 hodín po policajnej operácii sa na mieste stany objavili znova. Ukazuje sa, že vyhnať migrantov z Paríža nie je jednoduché.

Rozzúrení obyvatelia požadujú, aby bol tábor uzavretý raz navždy, opisujú napríklad, že sa z tábora uprostred noci ozývajú „hrôzostrašné zvuky“. Mária, ktorá býva hneď vedľa provizórneho tábora, denníka Le Figaro povedala: „Život tu sa stal neznesiteľným. Viac ako 2500 squatterov bolo v septembri evakuovaných, a teraz, o necelé dva mesiace neskôr, sú späť. a teraz, keď bol tábor v Calais uzavretý, sa veci asi ešte zhoršia. “

Ďalšia domáca, Monique, povedala, že „nenachádza slová“ a že je kvôli situácii „úplne rozrušená“. „Ulice sú posiate odpadkami a výkalmi. Počujeme hrôzostrašný krik prichádzajúce z tábora uprostred noci, „dodala.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Video