Náčelník štábu pozemných vojsk USA generál Mark Milley vyhlásil na seminári v Pentagone, že existuje veľká pravdepodobnosť ozajstnej vojny medzi USA, Ruskom a Čínou. „Generál Milley fakticky neúradne priamo oznámil vojnu s Ruskom,“ povedal pre sputniknews.com podplukovník Ivan Kratochvíl, veliteľ spolku «Československí vojaci v zálohe za mier».

Ivan Kratochvíl: Američania všemožne provokujú zrážku s Rusmi v Sýrii, ba aj všade na svete. Pričom ako na súši, tak na mori. Spomeňte si na demonštratívny vstup do Čierneho mora 6. júna amerického torpédoborca Porter a ďalších lodí so systémami protiraketovej obrany Aegis, s okrídlenými raketami veľkého doletu Tomahawk. To isté sa opakovalo na Baltskom mori.

K podobným provokáciám patrí zostrelený v Sýrii z tureckého územia ruský bombardér. To všetko sleduje jeden cieľ: zatiahnuť Rusko do vojny s inými štátmi, nie s USA. Američania jednoducho hľadajú armádu – náhradníčku pre vojnu s Ruskom.

Lenže moc im to nevychádza. Pritom vojenská sila USA slabne a ruská vojenská mašinéria sa zachováva na rovnakej úrovni a dokonca pomaly silnie vďaka modernizácii. Mám skrátka za to, že americkí „jastraby“ chcú rozpútať v snahe zachovať vlastnú hegemóniu vo svete akýkoľvek vojnový konflikt. Celkový početný stav vojsk NATO, tj. USA, štyridsaťkrát prevyšuje ruskú armádu.

Znamená to, že teoreticky, na papieri, majú šancu v tejto vojne zvíťaziť. Avšak ak prerastie konflikt v jadrový, potom nebudú žiadni víťazi. Je to skutočná americká avantúra, za ktorú môže svet zaplatiť veľmi draho.

Znepokojuje českých občanov to, čo sa deje v ďalekej Sýrii?

Áno, Sýria je tisíce kilometrov vzdialená, ale utečencov máme veľmi blízko … A koľko je medzi nimi teroristov ISIS, ktorí sa skrývajú pod rúškom migrantov? Nikto sa u nás teraz necíti v bezpečí. Stokrát väčšia je hrozba teroristických útokov, ba aj samotný spôsob života a tradície týchto ľudí narušujú normálny život Európanov.

Väčšia časť našich občanov je proti vojne v Sýrii, vidia v nej príčinu migračnej krízy, ktorá vypukla v Európe.

Pentagon vyhlásil, že podnikne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s rozmiestnením v Sýrii ruských protivzdušných systémov S-300, ktoré sa, ako tvrdí Moskva, môžu stať „prekvapením pre akékoľvek neidentifikované lietajúce objekty.“ Teda, pre lietadlá USA … Špirála konfrontácie sa zakrucuje. Existuje spôsob ako sa vyhnúť najhoršiemu scenáru?

Vojna v Sýrii sa dá zastaviť v ktorúkoľvek chvíľu. Stačí zastaviť financovanie a vojenské dodávky frontu ISIS. Je to umelý útvar, ktorý sa drží výlučne s pomocou peňazí z USA a Saudskej Arábie. Akonáhle bude tento kanál prehradený, nebudú žiadni teroristi, pretože žoldnieri nebojujú bezplatne.

zdroj: sputniknews.com