Rusko označilo rokovania Kyjeva za zločin. Počujeme prvé výstrely ďalšej vojny ?

Václav Danda komentuje posledný dramatický vývoj vo Slovjansku, kde o piatej hodine ráno začal útok armád pučistov zo Západu proti takmer neozbrojeným vzbúrencom z východu krajiny.

Práve v týchto májových dňoch, kedy si pripomíname pražské povstanie proti nacistom, kedy obkľúčený pražský rozhlas volal v máji 1945 o pomoc, prichádza podobné zúfalé volanie z východoukrajinského Slovjanska. Kyjevská pučistická vláda sa rozhodla utopiť národnú revolúciu na východe krajiny v krvi. O piatej hodine ráno prepadli mesto kolóny tankov a obrnených transportérov a začal neľútostný boj na podivne obnovenom „východoukrajinskom fronte“.

Od ranných hodín ostreľovali mesto vrtuľníky s raketami. Delostrelectvo pálilo podľa očitých svedkov do obytných častí mesta. Povstalci sformovali obranu a stiahli sa do centra. V dopoludňajších hodinách Slavjanci začali budovať barikády, aby zabránili kolónam tankov a obrnených transportérov dostať sa do stredu mesta. Domobrane sa takisto podarilo zostreliť tri vrtuľníky vládnych vojsk. Podľa záberov ruskej televízie bol pilot jedného zo strojov ošetrený povstalcami a bola mu poskytnutá prvá pomoc. Podľa niektorých svedkov však na pilota a jeho záchrancov pálili vládny ostreľovači.

Jednotky, ktoré na mesto útočia, sú podľa priamych účastníkov bojov tvorené prevažne jednotkami zo západu Ukrajiny a Národnou gardou. Mnohí tiež vypovedajú o tom, že v prvých líniách ide dobrovoľnícky prápor zabijakov z neonacistického Pravého sektoru, ktorí zabíjajú všetko živé. Bola tiež zaznamenaná rádiová komunikácia medzi vládnymi snipermi, ktorí sa dorozumievali v angličtine. To by naznačovalo, že do operácie sú zapojené tiež „protiteroristické“ jednotky z USA a Izraela, ktoré operovali už na Majdane.

Pravý sektor a západní špecialisti v prvej línii

Vyzerá to, že pučistický „dočasný prezident“ Turčinov sa rozhodol za pomoci obrovskej vojenskej sily mesto obkľúčiť a dobyť. Proti tankom, vrtulníkom, lietadlám a delostrelectvu stojí zle vyzbrojená domobrana, ktorá disponuje okrem niekoľkých protitankových striel len ľahkými zbraňami, a to ešte v neveľkom počte. Zvyšok tvoria „molotovove kokteily“ a podomácky zhotovené zbrane. Slučka nad povstalcami sa začína zvierať.

Obyvatelia mesta vyšli do ulíc a podieľajú sa na jeho obrane stavbou barikád. Podobný vývoj je hlásený aj z Kramatorsku a v niekoľkých menších mestách na východe. Niektorí ruskí politici vyzývajú Vladimíra Putina, aby zasiahol a zabránil tak krviprelievaniu. Ruský prezident už oznámil, že dohoda zo Ženevy je týmto úplne pošliapaná. Rusko si podľa neho vyhradzuje právo na patričnú reakciu. Vladimír Putin však zatiaľ poslal na východ Ukrajiny iba svojho vyjednávača, ktorý by sa mal pokúsiť dojednať prímerie medzi oboma znepriatelenými stranami a zabrániť tak ďalšiemu prelievaniu krvi.

Kyjev o kompromis nestojí

Turčinov, Avakov, Parubij a ďalší kyjevskí pučisti ale zjavne o žiadny kompromis nestoja. Vsadili na jedinú kartu – rozhodli sa potlačiť povstanie silou. To ale nebude proti jednotnému obyvateľstvu vôbec jednoduché, pretože ľudia sa s pribúdajúcim časom stavajú stále rozhodnejšie na odpor.

Ako Rusko zareaguje uvidíme v najbližších hodinách a dňoch. Jasné je len to, že touto operáciou prešla ľahká občianska vojna na Ukrajine do svojej horúcej fázy. Ukážme si názorne, ako by mohol vyzerať scenár dobývania vládnych budov v meste držaných domobranou.

Nesmieme zabúdať, že aj napriek Kyjevskej propagande o ruských ozbrojencoch je skutočnosť taká, že im budú čeliť davy z veľkej časti neozbrojených alebo minimálne ozbrojených civilistov. Armáda s Pravým sektorom potom bude použitá na vypratanie blízkeho okolia budov. Po niekoľkých salvách z oboch strán bude aktivistom zrejme predložený návrh, aby vyšli von a vzdali sa. Niektorí to prijmú, iní odmietnu. Tí, ktorí sa vzdajú, odovzdávajú sa SBU a Opravdovému Sektoru a ak sú skutočne na mieste, tiež komandám smrti zo CIA. O osude zajatcov si nemožno robiť najmenšie ilúzie.

Krvavý scenár

Potom by mohol prísť útok v plnom rozsahu. Podporovaný streľbou z tankov a kanónov. Akonáhle bude v spodných poschodiach obsadených budov zlomený odpor, nastúpia súkromné bezpečnostné služby a Pravý Sektor aby zlikvidovali zostávajúcich obrancov.

Mesto bude prakticky izolované a vydané na milosť vyčíňania polovojenských bojov národnej grady a Pravého sektoru. Situácia ale ani tak nebude pre Kyjev zďaleka taká jednoduchá, ako to na prvý pohľad vyzerá. Odhodlanie občanov je vskutku ohromné a predovšetkým sotva si možno predstaviť, že sa Rusko na masaker bude pozerať so založenými rukami.

Genocída proti vlastným občanom

Základná otázka znie, kam až chcú vo vojne s východnými regiónmi kyjevskí pučisti zájsť. To že nasadili tanky a letectvo proti vlastným občanom, je vskutku európska premiéra. Je priamo symbolické, že sa tak stalo v čase, keď si u nás pripomíname podobnú situáciu pri Pražskom povstaní v roku 1945. Vtedy boli nacisti zastavení. Lenže vtedy proti nim stáli za chrbtom „vzbúrených Pražanov“ všetci spojenci vrátane Američanov. Dnes je to naopak. Pozoruhodná pripomienka toho, kam sa Západ necelých sedemdesiat rokov po skončení II. svetovej vojny „posunul“. Alebo snáď počujeme prvé výstrely ďalšieho svetového konfliktu ?

Vzhľadom k tomu, že naša televízia informuje o celej operácii na Ukrajine stále rovnako jednostranne a tendenčne, objektívnejšie informácie z bojujúceho Slovjanska a ďalších miest Ukrajiny možno sledovať v PRIAMOM PRENOSE TU >>

zdroj: protiproud.parlamentnilisty.cz

VYPOČUJTE SI, ČO SA DEJE NA UKRAJINE:


[clear]