Vo veku 86 rokov skonal v kruhu najbližších v Nemocnici sv. Michala v Bratislave, kde ho v piatok previezli po ťažkostiach s dýchaním. Zomrel na zlyhanie srdca.

Informáciu potvrdil hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov, pod ktorý patrí nemocnica, aj rodinný priateľ Pavol Demeš. Informoval tiež, že kancelária prezidenta pripraví štátny pohreb. S prezidentom sa bude môcť rozlúčiť aj verejnosť.

Kováč ležal v nemocnici od piatka 30. augusta. Jeho stav bol vážny, preto ho museli uviesť do umelého spánku a napojiť na pľúcnu ventiláciu. V pondelok sa jeho zdravotný stav mierne zlepšil. Bol pri vedomí a dýchal bez pomoci prístrojov. Na druhý deň však nastalo zhoršenie a opäť ho museli napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Začali mu zlyhávať orgány. V priebehu niekoľkých mesiacov ho museli hospitalizovať už viackrát. Exprezidenta roky trápila aj Parkinsonova choroba.

Naposledy sme mohli exprezidenta vidieť koncom septembra 2015, kedy mu usporiadali oslavu 85. narodenín. Tie mal 5. augusta. Zablahoželať mu prišli jeho nástupcovia vo funkcii Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič aj súčasná hlava štátu Andrej Kiska.

Michal Kováč sa narodil 5. augusta 1930 v obci Ľubiša na východnom Slovensku. Po ukončení Obchodnej akadémie v Humennom vyštudoval v Bratislave Vysokú školu ekonomickú a od roku 1956 až do roku 1989 pracoval v bankovníctve.

V roku 1993 sa stal podľa denníka pravda prvým prezidentom po vzniku Slovenskej republiky. Do funkcie ho zvolili poslanci Národnej rady, bol nominantom HZDS. Jeho prezidentovanie bolo poznačené rozpormi s vtedajším premiérom a šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom. Dôvodom bol Mečiarov autoritatívny štýl politiky. Michal Kováč vo funkcii hlavy štátu skončil v roku 1998.

Podľa Kisku pomohol M. Kováč Slovensku nezísť úplne z cesty

Odišiel prvý prezident moderného slovenského demokratického štátu, napísal v reakcii na úmrtie Michala Kováča súčasný prezident Andrej Kiska na sociálnu sieť. „Michal Kováč bol prezidentom v zložitom období rokov 1993–1998, keď sa zvádzal bezohľadný a doslova surový zápas o vnútorný charakter a budúcnosť Slovenskej republiky na mape Európy a sveta. V tomto zápase obstál a svojím pôsobením pomohol Slovensku nezísť úplne z cesty, ktorá nás potom postupne priviedla do európskej rodiny slobodných národov a štátov,“ vyzdvihol úlohu svojho predchodcu Kiska.
Prezident ďalej napísal, že je poľutovaniahodné a aj charakteristické pre našu dobu, že sa Kováč nedožil aktov justičnej spravodlivosti za únos svojho syna, po ktorých tak veľmi túžil, tak ako neboli napravené morálne a materiálne krivdy z prvých rokov slovenskej štátnej samostatnosti v 90. rokoch minulého storočia. Vo svojom statuse na facebooku vyjadril Kiska exprezidentovi poďakovanie.

Úprimnú sústrasť rodine prostredníctvom sociálnej siete vyjadril aj predseda parlamentu Andrej Danko.

Na úmrtie Michala Kováča zareagoval aj premiér Robert Fico, ktorý informáciu o jeho smrti podľa svojich slov prijal s ľútosťou. „Spájali nás vynikajúce medziľudské vzťahy – profesionálne i osobné. Rodine a blízkym Michala Kováča chcem vyjadriť svoju úprimnú sústrasť,“ uviedol premiér.

zdroj: spravy.pravda.sk

Nie prvý ale druhý slovenský prezident

Väčšina médii ale aj terajší prezident Andrej Kiska sa zmýlili a napísali, že ide o prvého slovenského prezidenta. Ide o omyl, pretože sa jedná o druhého slovenského prezidenta. Prvým slovenským prezidentom bol Jozef Tiso – Slovensko (1939 – 1945)