TOKIO – Dopravcovia v severnom Japonsku využívajú originálne spôsoby, ako zabrániť zvieratám, aby ohrozovali prevádzku na cestách aj železnici. Okolo ciest rozprašujú vlčí moč a u koľajníc nechávajú z ampliónov revať levov, aby zastrašili jeleniu zver a znížili počet nehôd.

Prevádzkovateľ rýchlostných ciest Nexco East dováža vlčí moč zo Spojených štátov a rozprašuje ju pozdĺž diaľnic na ostrove Hokkaidó, ktorý je najsevernejším zo štyroch hlavných japonských ostrovov, napísala agentúra AFP.

„Zvýšili sme výšku ochranných plotov z 1,5 metra na 2,5 metra, ale tie niekedy povolia kvôli vysokému snehu. Preto využívame toto opatrenie,“ povedal AFP oficiálny predstaviteľ firmy. „Odradzovací efekt vlčieho moču vydrží asi mesiac, ale postupne musíme nájsť niečo iné, pretože jelene si na jeho pach časom zvyknú,“ dodal.

Železničná spoločnosť Hokkaido Railway začiatkom tohto roka pozdĺž tratí rozmiestnila vybavenie, ktoré vysiela leví rev v snahe zahnať plaché zvieratá od koľají. Jelenie populácie na Hokkaidu boli začiatkom 20. storočia takmer vyhubené kvôli nadmernému lovu a často neľútostným zimám. Snaha o ich záchranu a tiež vyhubeniu voľne žijúcej vlčej populácie viedla k postupnému nárastu počtu jelenej zveri na odhadom terajších 650 000 kusov. Ich vysoký počet občas spôsobuje problémy poľnohospodárom a tiež vodičom.