Španielske mesto Marinaleda na prvý pohľad pripomína Československo pred rokom 1989. Tu to ale funguje. Žiadna polícia, žiadna kriminalita alebo nezamestnanosť. Domy za 15 eur, teda za zhruba 400 kč. Znie to ako socialistická utópia, ale ide o skutočnosť, ktorú zažívajú obyvatelia mestečka Marinaleda, v Andalúzii v južnom Španielsku. Mesto prosperuje vďaka poľnohospodárskemu družstvu.

Na prvý pohľad je Marinaleda na nerozoznanie od ostatných miest v regióne. Leží v malebnom údolí Campina, okolie tvoria zvlnené zelené kopce, míle olivových plantáží a zlaté polia pšenice tiahnuce sa kam až oko dovidí. Mesto je pekné, pokojné a typické pre najchudobnejšie a najjužnejšie provincie Španielska.


[clear]

Marinadela má veľmi špecifického starostu. V čele úradu stojí človek, ktorý aktívne podporuje krádeže v obchodoch. Keď v roku 2008 začala finančná kríza, veľmi ťažko dopadla práve na Španielsko. Tisíce ľudí prišlo o prácu a kvôli vysokým hypotékam nemali na 0jedlo. Starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo organizoval a sám sa zúčastnil nájazdov do radu supermarketov. Protestujúci spolu s ním brali základné potraviny, ako je olej, ryža alebo fazuľa, nakladali ich do vozíkov a prevážali do miestnej potravinovej banky, aby nasýtili chudobných. Bezmocní zamestnanci obchodov len prizerali, niektorí údajne plakali. Starosta si vyslúžil prezývku Španielsky Robin Hood.

Juan Manuel Sánchez Gordillo, alcalde de Marinaleda, (Sevilla)

Juan Manuel Sánchez Gordillo, alcalde de Marinaleda, (Sevilla)

[clear]

V novinových rozhovoroch Gordillo, ktorý bol prvýkrát v demokratických voľbách zvolený za starostu už v roku 1979, túto krádež obhajoval ako nenásilný akt občianskej neposlušnosti. „V našej krajine existuje veľa rodín, pre ktoré je obyčajné jedlo luxus. V 21. storočí je to hanba. Jesť sa musí, o tom nemožno špekulovať, „uviedol.

Bývanie za 15 EUR

V tejto časti Španielska existuje okolo 690 tisíc prázdnych domov, ktoré ich majitelia museli opustiť kvôli bankovým exekúciám. Nie tak v samotnej Marinalede. Gordillo má riešenie – každý, kto si chce postaviť vlastný dom, tak môže urobiť zadarmo. Stavebný materiál a kvalifikovaných robotníkov poskytne radnica. Domy sú priestranné, z nariadenia radnice môžu mať až 190 metrov štvorcových. Za to všetko rodiny platia len 15 euro mesačne, čo je len o málo viac ako 400 korún. Takýto nájom zostane rodinám až do konca života, avšak za predpokladu, že dom nepredajú za účelom zisku.


[clear]
V Andalúzii teraz nezamestnanosť dosahuje 37 percent a každý druhý mladý človek nemôže zohnať prácu. V Marinalede žije 2700 tisíc ľudí a pracuje takmer každý, kto môže. Kto si nie je schopný zohnať zamestnanie sám, pracuje v mestskom poľnohospodárskom družstve produkujúcom zeleninu s dôrazom na kvalitu a ekologickú šetrnosť. Všetci tu dostávajú rovnakú mzdu – 1200 eur za mesiac, teda 32 500 kč a pracovný týždeň má len 35 hodín. Nemožno podceňovať taký úspech v regióne, kde každý tretí nemá žiadny príjem. To, čo sa v družstve vypestuje, skonzumujú obyvatelia mesta alebo sa tovar ďalej predáva. Mesto netúži po astronomických ziskoch, a tak peniaze investuje späť do svojich obyvateľov.


[clear]
„Musíme prehodnotiť hodnoty spotrebnej spoločnosti, ktoré záležia len na peniazoch, sebectve a individualizmu,“ tvrdí Gordillo. „Marinaleda je malý príklad, ale naše skúsenosti sa budú šíriť po celom svete.“

zdroj: living.iprima.cz