Koncom minulého týždňa sa v Bratislave uskutočnil summit Európskej únie. Ústrednou témou bolo priblíženie EÚ ľuďom. Medzi riadkami to znamená: zabrániť erózii Bruselom riadeného spolku. Podarilo sa?

Summit Európskej únie v slovenskej metropole prebehol tak rýchlo, že nebolo ťažké ho prehliadnuť. Pritom mal byť pre dvadsaťsedmičku zásadnou schôdzkou. Zásadnou v tom zmysle, že mala začať proces obrody Európskej únie a otvorenie jej občanom členských štátov.

Slovenský premiér Robert Fico si prial, aby schôdzka spustila to, čo nazval „bratislavský proces.“ Pod nimi si máme predstaviť reformy, ktoré majú vrátiť dôveru občanov v Európsku úniu. Proces má vyvrcholiť budúci rok na jar v Ríme pri príležitosti 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv, jedného zo základov európskej integrácie.

Plán už načrtol takzvaný prezident Európskej únie Donald Tusk. „Ľudia v Európe chcú vedieť, či udalosti a procesy, ktorými sú zahltení, v ktorých sa neorientujú a ktoré ich niekedy desia, sú politické elity schopné dostať pod kontrolu. Mnoho ľudí, a nielen v Spojenom kráľovstve, si teraz myslí, že účasť v Európskej únii ide proti stabilite a bezpečnosti, „napísal v otvorenom liste, ktorým únijných lídrov na Slovensko pozval.

A výsledok summitu? Namiesto bratislavského procesu sa hovorí o migračnej vlne, ktorá rozhádala európskych lídrov. „Summit bol celkovo bezvýsledný, pretože sa nepodarilo zmeniť imigračnú politiku Bruselu,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán na tlačovej konferencii po summite. „V únii naďalej prevláda rovnaká sebazničujúca a naivná imigračná politika ako predtým. Dokonca aj teraz sa stále ešte hovorilo viac o urýchlení rozdeľovania (utečencov) než o zastavení migrantov na hranici schengenského priestoru,“ uviedol Orbán.

Za absolútne premárnenú príležitosť schôdzku predseda maďarskej vlády nepovažuje. Našiel dokonca jeden úspech. Ním je schválená podpora pre Bulharsko pri ochrane jeho hraníc s Tureckom.

A ako pozerá na bratislavský summit česká opozícia? Tu je názor Alexandra Černého, poslanca a vedúceho kandidáta KSČM pre voľby do zastupiteľstva Olomouckého kraja.

„Nič vyložene závratného nepriniesol. Znovu sme si mohli vypočuť veľa prázdnych fráz a proklamácií, ale najvýraznejší problém súčasnej Európy, a to riešenie migračnej krízy, sa ďalej neposunul, čo niektorí vrcholní účastníci aj neskôr potvrdili. Dozvedeli sme sa, že to problém je a že ho musíme riešiť. To ale je snáď každému už dva roky celkom jasné, „hovorí Alexander Černý. Celkové zhrnutie záverov summitu nie je z pohľadu komunistického poslanca pre Európsku úniu lichotivé. Snáď okrem diskusie o ochrane hraníc, ktorú bruselskí byrokrati naštartovali. „Ak by sme sa zamerali aspoň na nejaké výsledky celého summitu, tak by sme mohli spomenúť, že sa nepodarilo riešiť, čo urobiť s nezmyselnými prisťahovaleckými kvótami a konečne sa začalo hovoriť o ochrane hraníc a pomôcť bezpečnostným zložkám jednotlivých štátov v miestach, odkiaľ prichádza najväčší prúd utečencov .

V týchto témach zohral pozitívnu úlohu predovšetkým postoj východných krajín Európskej únie. Zatiaľ sme ale primárne pri slovách, „mieni Černý. Komunistický poslanec zdôrazňuje, že aliancia stredo a východoeurópskych krajin zjednotených vo Vyšehradskej skupine môže pomôcť Bruselom odstrkovaných štátom s presadzovaním ich jednotných záujmov, ktoré vo výsledku sú na blaho celej Európskej únie. „Príčiny migračnej krízy (napr. zasahovania do fungujúcich režimov tretích krajín) nie sú riešené a účinná ochrana vonkajších hraníc EÚ neexistuje. Stále neexistujú faktické opatrenia, ktoré by migračnú krízu ukončila. Bohužiaľ naši predstavitelia tiež príliš nepomáhajú, keď majú potrebu v posledných dňoch umenšovať význam krajín V4, pretože sa ukazuje, že práve V4 je vhodná platforma k uplatňovaniu našich záujmov v rámci Európy a môže dobre pôsobiť ako názorový protipól voči nezodpovednému sebedestrukčnému prístupu napríklad súčasného nemeckého vedenia, „hovorí Alexander Černý.

zdroj: sputniknews.com