Na turecko-sýrskom pomedzí bolo v utorok ráno zostrelené ruské vojenské lietadlo, ktoré aj napriek varovaniam narušilo turecký vzdušný priestor. Posádka sa stačila katapultovať.
Podľa zatiaľ dostupných informácií lietadlo zostrelila turecká armáda potom, čo stroj narušil vzdušný priestor krajiny a nereagoval na výzvy k zmene smeru letu. Podľa miestnych médií išlo o stíhačku patriacu ruskej armáde, Rusi najprv tvrdili, že išlo o sýrsky Mig-23, neskôr však ruské ministerstvo obrany oznámilo, že išlo o ruský stroj Su-24.

Tureckí pohraničníci teraz na hraniciach pátrajú po katapultovaných pilotoch, jedného pilota zadržali Turkméni, ktorí v oblasti žijú. Rusi tvrdia, že stíhačka bola celý čas v sýrskom vzdušnom priestore, nie je ale jasné, prečo ignorovala pokusy o kontakt z tureckej strany.

Turci totiž tvrdia, že sa cudziu stíhačku snažili kontaktovať desaťkrát v rozmedzí piatich minút, až potom stroj zostrelili turecké bitevníky. Turecký premiér Ahmet Davutoglu sa kvôli incidentu stretol s náčelníkom generálneho štábu armády a s ministrom zahraničia a rozhodli sa, že sa obrátia na OSN a NATO.

Incident natočil štáb tureckej televízie Habertürk operujúci na turecko-sýrskom pomedzí. Podľa reportérov sa posádka lietadla dokázala včas katapultovať.

Podľa nemenovaného zdroja z tureckej armády proti lietadlu vyštartovali stíhačky F-16, ktoré následne narušiteľa poslali k zemi.

Horiace lietadlo sa zrútilo do jednej z miestnych dedín, v ktorých sa často stretávajú jednotky sýrskej armády a opozície. Je otázkou, či incident neprerastie v medzinárodný konflikt – Turecko je totiž členom NATO a k zostreleniu použilo stíhačky americkej výroby.

Nejde o zďaleka prvý podobný incident na turecko-sýrskom území – napríklad v polovici októbra Turci zostrelili nad svojím územím nepilotovaný dron, podľa špekulácií ruský.

Turecko, ktoré v sýrskom konflikte na rozdiel od Moskvy stojí proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, nedávno upozornilo Rusov, že uplatnia všetky svoje práva pri obrane hranice.

Reagovalo tak na správy, podľa ktorých ruské lietadlá operujú v oblasti obývanej sýrskymi Turkménmi. Varovanie bolo minulý týždeň tlmočené ruskému veľvyslancovi v Ankare, ktorého si turecké ministerstvo zahraničia predvolalo kvôli ruským útokom na pohraničné dediny.

Spolu s veľvyslancom bol povolaný aj vojenský atašé ruského veľvyslanectva, ktorému Turci povedali, že ruská armáda operuje príliš blízko tureckej hranice a zvyšuje tým možnosť, že Turecko bude musieť brániť svoje územie.

Navyše Ankara upozornila, že v týchto oblastiach nepôsobia príslušníci Islamského štátu ani iné teroristické skupiny, proti ktorým Rusko podľa svojich vyhlásení v Sýrii bojuje. Navyše vraj útoky nútia civilistov utekať z domovov a Turecko je tak vystavené ďalšej utečeneckej vlne.

zdroj: tn.nova.cz

medzicas.sk informuje:

Zostrel ruského SU 24 potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Ministerstvo obrany trvá na tom, že lietadlo bolo zostrelené na sýrskom území. Tvrdí to s tým, že má na to dôkazy.

Každopádne sa tak ukázala dvojtvárnosť NATO. Ak by NATO naozaj bolo proti ISIL, tak by jeho členská krajina nestrieľala na “spojenecké” lietadlo pri prvej zámienke, nech by hoc aj pri nejakej otáčke vletelo aj pár km na územie člena NATO.

Teraz nastala vo vzťahoch medzi Ruskom a NATO veľmi vážna chvíľa, aká tu nebola už desaťročia.

Turecko, a možno aj celé NATO, týmto zároveň definitívne odkrylo karty ohľadom ISIL. Islamisti z ISIL sú skutoční spojenci NATO, nie Rusko bojujúce proti ISIL.

Francúzska letka s Charlesa de Gaulle na tom nič nemení, nebyť tlaku francúzskych voličov po útoku v Paríži, nelieta.

zdroj: medzicas.sk

cas.sk informuje:

Pilota, ktorý sa katapultoval zo zostrelenej stíhačky, zastihla smrť na sýrskom území. Jedného z pilotov ruského bojového lietadla zostreleného v utorok nad severom Sýrie zasiahla povstalecká streľba, keď sa pokúšal nasmerovať svoj padák smerom k územiu, ktoré je v rukách sýrskych vládnych síl. Oznámila to sýrska povstalecká skupina, ktorá sa prihlásila k jeho zabitiu, informovala agentúra DPA.

„Počas pádu sa opakovane pokúšali nasmerovať si padáky tak, aby dopadli na územie kontrolované diktátorom Bašárom Asadom,“ uviedol v posolstve na Facebooku hovorca povstaleckej brigády Džábir Ahmad. „Kým stačil uniknúť, boli ho schopní zasiahnuť naši muži z guľometnej jednotky Desiata pobrežná brigáda a jeho telo potom spadlo na oslobodené územie,“ spresnil Ahmad. Agentúra Reuters uviedla, že od tejto povstaleckej skupiny operujúcej na severozápade Sýrie dostala videozáznam, na ktorom skupina mužov stojí okolo tela s vážnymi zraneniami, ležiaceho nehybne na zemi. Počuť slová „ruský pilot“ a „Alah je veľký!“.
[clear]

zdroj: cas.sk

[clear]