Väzenie si väčšina z nás predstavuje ako miesto, kde človek trpí, nemá slobodu a ešte väčšinou súperia s bandou ubitých spoluväzňov. Všade to tak ale nie je. Toto sú tri väznice, kde to chodí tak trochu inak…

Cebu

[clear]
Táto väznica z Filipín sa najviac preslávila v roku 2007, kedy viac ako 1500 trestancov tancovalo v dokonalej choreografii na pieseň Michaela Jacksona Thriller. Klip vtedy videlo vyše 53 miliónov ľudí. Vedieť o sebe tamojší väzni dali aj v roku 2010, kedy nacvičili ďalšie vydarené vystúpenie, tentoraz na skladbu This is it.

Bastoey Island
veznice2[clear]

Nórsko je domovom zrejme najprogresívnejšieho väzenského systému na svete. Je to krajina, kde nemožno udeliť doživotný trest alebo rozsudok smrti, takže o nejakom zločineckom strese a obavách, že sa nikdy nedostanete von, nemôže byť reč. Napriek tomu má Nórsko väznici Bastoey Island, kde končia najdrsnejší zločinci. Väzenie, ako ho poznáte zo záberov našich televízií alebo ako z amerických filmov si ale nepredstavujte. Na tomto mieste nie sú žiadne mreže, cely vyzerajú ako obyčajné izby a väzni od nich dokonca majú kľúče. “ Je to prázdninová verzia Alcatrazu, “ napísal o väznici John D. Sutter, reportér CNN. Väznica má dokonca preškoľovacie programy, aby ľuďom umožnila plnohodnotne sa vrátiť do života. To je tiež možno dôvod, prečo sa v tejto krajine vracia k zločinu najmenšie percento ľudí na svete.

San Pedro
veznica-san-pedro[clear]

Bolívijská väznica San Pedro, ktorá sa nachádza pri La Paz, platí v Južnej Amerike za notoricky najznámejšiu a najunikátnejšu “ basu „. Aj keď sa o tomto mieste asi ani nepristane podobne hovoriť. Vo väznici majú stánky s jedlom, kaderníkmi a dokonca aj hotel. Je tu len jedna zvláštnosť – za pobyt sa platí od 1000 do 1500 dolárov, ktoré sa inkasujú pri začiatku každého mesiaca. V izbách tu preto nechýbajú moderné televízie alebo vlastné kuchyne. Väzňa to tiež núti sa angažovať v rôznych odboroch, aby mohli pobyt vo väzení zaplatiť. “ Keď máte peniaze, môžete si tu žiť ako kráľ, “ zveril sa BBC jeden z trestancov.