Nadežda Savčenková, bývalá ukrajinská pilotka a bojovníčka ukrajinského práporu Ajdar, ktorý na východe Ukrajiny sa preslávil predovšetkým upálením civilistov v Odese v Dome odborov na jar 2014, je súdená v Rusku za vraždu dvoch ruských novinárov na Ukrajine. Bola zadržaná v júni 2014 neďaleko mesta Metalist v Luhanskej oblasti na Ukrajine a bola vybavená americkým laserovým navádzačom pre riadenie paľby od americkej spoločnosti Elbit Systems. Ten sa používa k tzv. optickému tagovaniu objektov a bojových vozidiel nepriateľa pre navádzanie striel typu zem-zem alebo vzduch-zem. Savčenková podľa výsluchu zajatých spolubojovníkov pracovala v jednotke Ajdar ako „navádzač“ pre riadenie paľby mínometov a pechotných riadených striel.


Jej ideologický profil je impozantný. Jej nenávisť k Rusku je na Ukrajine legendou. Do oddielu Ajdar sa prihlásila medzi vianocami 2013 a novým rokom 2014, kedy v Kyjeve bol pri moci ešte Janukovyč. Organizovala protiruské demonštrácie vo Ľvove a v ďalších mestách. Pre ukrajinskú televíziu poskytla rozhovor, v ktorom proti Rusku použila modifikovaný citát bývalého čečenského vodcu Samila Basajeva: „Na Ukrajine zostanú len dve skupiny Rusov: Tí, čo už sú v hroboch, a tí, ktorí ešte len skončia v hroboch …“. Jej politická strmá kariéra od účasti v ukro-fašistickom prápore Ajdar až po europoslankyňu rady Európy bola odmenou a ocenením západných elít za jej protiruské postoje.

Rusko viní Savčenkovú z toho, že riadila minomentnú paľbu oddielu Ajdar proti ruským novinárom neďaleko Luhanska. Savčenková to popiera, paľbu vraj riadila až hodinu potom, čo ruskí novinári boli už po smrti. Kyjev na jej obhajobu dodáva, že ruskí novinári tam nemali čo robiť, pretože Kyjev im nevydal akreditáciu, a teda si za smrť môžu sami. Savčenková drží vo väzbe v Moskve už niekoľkú hladovku, sprosto nadáva sudcom aj prísediacim, vyvoláva smrť Putinovi, Rusku a vyhráža, že Majdan v Rusku bude!

Na jej hysterickú záverečnú reč sa pozrite vo videu. Takto vyzerá fanatický ukrajinský fašizmus v priamom prenose. Rozsudok bude nad Savčenkovou vynesený 21. marca tohto roku.

Video:

zdroj: aeronet.cz