Generál Šándor: Ja by som sa v tom nevŕtal.

Inšpirovaný Pussy Riot ukázal vojnový veterán Martin Zapletal holý zadok pred americkým konvojom vo Vyškove a jeho čin vyvolal značný rozruch. Nehamblivý hriešnik dostane s najväčšou pravdepodobnosťou od svojho veliteľa Českosloveských vojakov v zálohe pokarhanie a vzápätí bude pochválený. Incident by nerozmazával ani generál Andor Šándor: „Myslím si, že americkí vojaci tú nahú riť prežili, že ju prežije i česko-americké spojenectvo a moc by som sa v tom nevŕtal.“

Zrejme sklamanie z misie v Juhoslávii priviedlo vojnového veterána Martina Zapletala k tomu, že pred americkým konvojom stihol hneď trikrát stiahnuť nohavice. „Stalo sa to pred vjazdom do vyškovských kasární, keď už mala kolóna zachádzať. Boli tam rôzne skupinky demonštrujúcich, ktorí vyjadrovali svoj nesúhlas. Na mieste bola kopa policajtov ako mestských, tak štátnych, „opísal situáciu, keď došlo k incidentu, Ivan Kratochvíl, veliteľ Československých vojakov v zálohe. „Je to samozrejme jeho súkromné rozhodnutie. Však dospel k nemu po dlhšej úvahe. Vzniklo tým, že mal v Juhoslávii predstavu, že tam bude zavádzať poriadok a ľudia budú šťastní. Potom mu došlo, že to nebude až tak pravda a že bude fungovať skôr ako okupačná sila. Začalo to v ňom bublať, „predpokladá Kratochvíl.

Kratochvíl: Inšpiroval sa Pussy Riot a použil túto formu protestu

„Dneska je módne ukazovať zadky. Zoberte si Pussy Riot, Gay Parade, ktoré sú oslavovaní našimi mainstreamovým médiami. V podstate sa týmto inšpiroval a použil túto formu protestu, „vysvetlil.

Samotný veliteľ v súčasnosti zrejme udelí dotyčnému hriešnikovi pokarhanie a vzápätí bude pochválený. Sám Zapletal je už držiteľom medaily z misie. „Je to dobrý vojak. Zabezpečíme mu podporu, akú budeme schopní urobiť vrátane právnych služieb. Snáď má byť obvinený aj z trestného činu. Keby hovorili o priestupku, nepovedali by sme ani popol. Na jednej strane sa tu chodí po Prahe s holými zadkami, a jemu bude hroziť trest za výtržníctvo? „Rozladene sa pýta Kratochvíl.

Šándor: Sám by som na nikoho nahú riť nevystrkoval

K neštandardnej forme vyjadrenia nesúhlasu s prejazdom amerického konvoja sa pre ParlamentníListy.cz vyjadril aj generál Andor Šándor: „Myslím si, že by ľudia na verejnosti mali dodržiavať nejaké základné princípy slušného správania, tak by som asi na nikoho sám nahú riť nevystrkoval. Na druhej strane som bol už dvakrát na koncerte Black Sabbath a Ozzy Osbourne to tam robí pomerne bežne. Napriek tomu to ostáva má obľúbená skupina, „reagoval. Generál tiež chápe, že vojnového veterána mohlo viesť k bizarnému činu rozčarovanie z aktuálnej bezpečnostnej situácie: „Hovoríme, že Severoatlantická aliancia vedená Spojenými štátmi je zárukou mieru, stability a prosperity. Lenže niektorí ľudia sa domnievajú, a do istej miery právom, že Severoatlantická aliancia a predovšetkým Spojené štáty niektorými svojimi zahraničnými eskapádami spôsobili vo svete skôr chaos než poriadok. Tu by som pripomenul asi mesiac staré ospravedlnenie Baracka Obamu o tom, ako destabilizovali Líbyu. Osobne si myslím, že ak by mal byť pán prezident Obama v tomto ospravedlneni autentický, potom by mal tiež vrátiť Nobelovu cenu za mier, „uviedol Šándor.

Šándor: vystrčenie nahej rite pána Zapletala mi príde ako marginálna vec

Podľa Sándora nie je incident vojnového veterána potrebné príliš rozmazávať. „Ak si u nás nezaslúži potrestanie to, že ľudia nosia šibenice a tým nepriamo vyhrážajú komukoľvek smrťou, tak mi vystrčenie nahej rite pána Zapletala príde ako marginálna vec. Veď tu máme rad rôznych prejavov, ktoré sú na hranici akejkoľvek znášanlivosti, a my premýšľame o tom, či to je, alebo nie je trestný čin, „konštatoval. Potom tiež zhodnotil: „Myslím si, že americkí vojaci tú nahú riť prežili, že ju prežije i česko-americké spojenectvo a moc by som sa v tom nevŕtal. Neviem, aké boli pohnútky pána Zapletala. Na vyjadrovanie nesúhlasu s čímkoľvek má samozrejme právo, pretože žijeme v demokratickej spoločnosti, na to má samozrejme právo, „uzavrel Šándor s tým, že on by určite volil inú formu.

Video

zdroj: parlamentnilisty.cz