Venezuela od septembra zvýši minimálnu mzdu o 50 percent.

Okrem toho venezuelský minister ropného priemyslu a ministerka zahraničných vecí navštívia krajiny, ktoré sú významnými producentmi ropy, aby lobovali za opatrenia na podporu jej zdraženia pred plánovaným neformálnymi rokovaniami kľúčových producentov koncom septembra. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Minimálna mzda vo Venezuele sa zvýši od 1. septembra, povedal Maduro, podľa ktorého sa toto opatrenie dotkne všetkých robotníkov, štátnych zamestnancov, členov ozbrojených síl a dôchodcov s minimálnymi príjmami.

Prezident tiež zvýšil hodnotu potravinových lístkov a dodal, že ak to bude potrebné, do konca roka môže znova dôjsť k nárastu minimálnej mzdy.

Maduro v štátnej televízii pripomenul, že Venezuela v septembri zvýši minimálnu mzdu tento rok už tretíkrát. Od začiatku roka to bude predstavovať nárast o 93 %, čo je svetový rekord.

Núdzový stav

Venezuela v januári priznala, že má obrovské problémy a vyhlásila núdzový stav v ekonomike. Dlhotrvajúcu hospodársku krízu totiž ešte prehĺbil pokles cien ropy v uplynulých dvoch rokoch.

Medzinárodný menový fond odhaduje, že sa venezuelská ekonomika tento rok prepadne o 10 %, najstrmšie za viac ako jednu dekádu, zatiaľ čo spotrebiteľské ceny stúpnu až o vyše 700 %.

Krajina trpí nedostatkom základných potravín a Maduro čelí tlaku opozície, ktorá sa snaží dosiahnuť vypísanie referenda o jeho odvolaní.

zdroj: aktuality.sk