Šikana na pracovisku? Zamestnanci michalovského závodu Yazaki ostali šokovaní z nového nariadenia šéfov.

Tí im mali zakázať chodiť na toaletu pol hodiny pred ukončením pracovnej zmeny. Vedenie to popiera, no odborári Novému Času potvrdili existenciu zákazu. Chcú s manažérmi rokovať, aby nezmyselné nariadenie prehodnotili. Podľa inšpektorátu práce totiž môže ísť o porušovanie ľudských práv a diskrimináciu v práci

O šokujúcom zákaze Nový Čas informovali pracovníci Yazaki anonymne, boja sa o miesta. „To sme ešte nezažili, aby sme nemohli ísť už ani na záchod!“ rozhorčujú sa nechápavo. V znení nariadenia sa podľa nich píše: „Prísny zákaz používania toaliet 30 minút pred koncom zmeny!“ Zástupcovia závodu to popierajú. „O nijakom takom opatrení neviem, to je hlúposť. Nebudem to komentovať,“ uviedla pre Nový Čas zamestnankyňa na personálnom oddelení, ktorá sa Novému Času ani nechcela predstaviť.

Existenciu zákazu však potvrdili odborári. „Toto je veľmi radikálne a nevhodné riešenie!“ hovorí predseda základnej organizácie odborového zväzu Yazaki Ľuboslav Kračanský. „Zákaz zaviedli preto, že niektorí nedodržiavajú pracovnú disciplínu a nie sú už pred koncom zmeny na svojich miestach. Tvrdia potom, že boli na záchode,“ hovorí odborár, ktorý sa o spornom nariadení chystá rokovať s vedením. Takýto zákaz totiž presahuje medze zákona.

Podľa inšpektorátu práce je veľmi blízko k šikane. „Mohlo by ísť o porušovanie ľudských práv a diskrimináciu na pracovisku. Výkon práv a povinností musí byť vždy v súlade s dobrými mravmi,“ hovorí Daniela Vnuková, vedúca oddelenia pracovnoprávnych vzťahov Inšpektorátu práce Košice. „Zamestnávateľ môže podľa zákona upraviť len prestávky v práci a bezpečnostné prestávky. Návšteva toalety sa za takúto prestávku nepovažuje,“ dodala s tým, že na praktiky v Yazaki si posvietia.

Hľadajú nových ľudí

Japonský koncern Yazaki celosvetovo zamestnáva asi 200 000 ľudí. Michalovský závod vyrába káblové zväzky pre automobilový priemysel. Patrí medzi najväčších zamestnávateľov v zemplínskom regióne, robí tam 3 400 ľudí. V súčasnosti firma hľadá zamestnancov na pozíciu operátor výroby, láka i na zamestnanecké výhody. Ponúka plat 530 € mesačne.

zdroj: cas.sk