NEW YORK – Tímu vedcov zo Španielska a USA sa podarilo vytvoriť vrstvu na okno, ktorú je možné elektricky prepnúť tak, aby regulovala množstvo tepla a svetla, ktoré do budovy preniká.

Priehľadný film vedci vytvorili s využitím nanokryštálov – mikroskopických zhlukov atómov, ktoré sú schopné zmeniť vlnovú dĺžku svetla. „Múdre okná a konkrétne elektrochromné sklo (ktoré menia farbu alebo priehľadnosť) už boli vyvinuté, ale naše riešenie je prvé, ktoré ponúka zabudovanú kontrolu tepla a viditeľného svetla,“ povedala AFP spoluautorka štúdie Delia Millironová z kalifornského Národného laboratória Lawrenca Berkeleyho.

V tomto dizajne, o ktorom vedci informovali v časopise Nature, tvorí okno elektrochemickú bunku s dvomi sklami oddelenými elektrovodivým tekutým elektrolytom. Film umiestnený na jednu z plôch tvorí elektródu. Keď je prúd vypnutý, okno je priehľadné. Napájanie prinúti nanočastice vo vrstve na okne, aby začali blokovať tepelné vlny, zatiaľ čo okno zostane priehľadné. Ďalšie zapojenie potom začne blokovať svetlo.

Podobné materiály by v budúcnosti mohli pomáhať šetriť a lepšie regulovať potreby na vykurovanie a osvetlenie budov. Užitočné by podľa Millironovej mohli byť tiež napríklad pre automobilové sklá či okienka v lietadlách.