Šokujúca správa zo sveta počítačovej technológie obieha v tieto dni celý svet. Vedci z anglickej univerzity v Southamptone dokázali vytvoriť počítačový disk, ktorý bežného používateľa posadí na zadok. Naša generácia poznáva ľudskú minulosť z malieb na stenách jaskýň, alebo z obrázkového písma na kamenných tabuliach. Tí čo prídu po nás ju spoznajú z toho 5D disku.

Už v roku 2013 predstavila táto univerzita novú technológiu zachovávania dát. Vtedy sa im podarilo skopírovať 300kb textový súbor pomocou laseru do špeciálneho skla v podobe čipu. Extrémne rýchle impulzy svetla menia nanoštruktúry skleneného čipu z oxidu kremičitého a vytvárajú miniatúrne bodky, ktoré sú nositeľmi informácií. Tento disk sa nazýva 5 dimenzionálny pretože okrem troch súradníc miesta obsahuje aj informáciu, ktorá hovorí o intenzite a polarite laseru.

The King James Bible uložené na jednom z čipov. ORC/University of Southampton

The King James Bible uložené na jednom z čipov. ORC/University of Southampton

[clear]

Každý takýto disk je neuveriteľne výkonný a odolný voči vonkajším vplyvom. Kapacita disku je až 360 terabajtov, pričom sa disk zmestí aj do detskej dlane. Odborníci tvrdia, že disky tohto typu niekoľko násobne prežijú ľudstvo. Odolajú totiž teplotám až do 1000°C a pri priemernej teplote 200°C dokážu informácie udržať až 13,8 miliárd rokov.

Tento disk teda dokáže uchovať celú doterajšiu históriu ľudstva, všetky záznamy, vedecké práce, knihy, jednoducho všetko, čo si dokážete predstaviť. Na prototyp sa už zaznamenáva Všeobecná deklarácia OSN o ľudských právach, vedecké práce Isaaca Newtona či Magna Carta, no nechýba ani Biblia.

zdroj: interez.sk

Video