Americkí vedci oficiálne ohlásili vzácny objav: nový druh cicavca. Plachá šelma žije v horských lesoch Južnej Ameriky a prírodovedci ju nazvali olinguito. Zviera bolo už v minulosti ľuďom známe, zamieňali si ho však za príslušníkov už popísaných druhov, upozorňuje britský denník Daily Mail.

Olinguito váži okolo jedného kilogramu a sídli v lesoch Ekvádora a Kolumbie. Živí sa stromovými plodmi aj menšími živočíchmi a vylieza predovšetkým v noci, čo dlhé roky sťažovalo jeho identifikáciu. Podľa vedcov toto zviera s hnedooranžovou huňatou srsťou ľudia poznajú už viac ako sto rokov, ale plietli si ho s inými druhmi zvierat. Jeden z olinguitov žil podľa agentúry AP dokonca pred časom vo washingtonskej zoologickej záhrade pod označením bežného druhu cicavca.

„Objav olinguita nám ukazuje, že svet nie je doteraz úplne preskúmaný, jeho najzákladnejšie tajomstvo nie sú odhalené,“ povedal novinárom Kristofer Helgen z washingtonského vedeckého centra Smithsonian Institution, ktoré objav oznámilo. „Tak trochu sa skrýval priamo pred našimi očami,“ dodal Helgen.

Kým nové druhy hmyzu či nižších foriem živočíchov vedci objavujú pomerne často, u cicavcov k tomu dospejú raz za niekoľko rokov. Medzi posledné objavy patrí podvodná šelma z Madagaskaru či niekoľko druhov potkanov z Indonézie. Na západnej pologuli sa však nepodarilo nový druh cicavca podľa Helgen popísať už 35 rokov.

Než mohli vyhlásiť za nový druh olinguita, museli mu vo Washingtone zmerať lebku a prehliadnuť zuby a kožu, aby ju porovnali s už popísanými druhmi. V porovnaní s mývalom a najviac príbuzným druhom Oling je nový cicavec menší, má iný tvar lebky a jeho srsť je hustejšia, uviedli výskumníci. Po potvrdení objavu ho vedecky „pokrstili“ ako Bassaricyon neblina.

Nicole Edmison