„Čo sa ešte musí stať, aby ľudia v Európe i u nás konečne otvorili oči?“ Pýta sa v súvislosti s teroristickými útokmi v rozhovore pre časopis Týždeň exprezident Václav Klaus. Spomenul tiež vojnu s európskou elitou či hovoril o nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

Podľa Klausa je boj s terorizmom možné viesť jedine vtedy, ak dôjde k zastaveniu migrácie a utečenci budú vrátení späť do svojich krajín. Aj napriek tomu, že nie Turecko vyhráža, že v prípade nezrušenia vízovej povinnosti pustí do Európy 2,5 milióna utečencov, neustúpil by som. Zem by však vzal do EÚ. „Ak by to prispelo k tomu, aby EÚ bola rozbitá, tak by som to jedine uvítal,“ uviedol.

Klausa podľa jeho slov predovšetkým deprimuje necitlivosť masy verejnosti na čokoľvek. „Je stále ďaleko väčšia, než by sme predpokladali a ako by sme si priali,“ podotkol. Ako absurdné, nezmyselné a detinské mu príde napríklad správanie európskych politikov po útokoch, kedy zisťujú, či útočník bol „len“ psychopatom, alebo či konal z poverenia Islamského štátu. Výrok nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá v súvislosti s útokmi vyhlásila, že je robí Islamský štát zámerne, aby Európu poštval proti moslimom a migrantom, nechcel už vôbec komentovať. „Jej postoj je pre mňa naozaj úplne, úplne nepochopiteľný. Najmä ma – neviem, či povedať rozosmialo, alebo niečo iné – jej posledné vystúpenie. V ňom sa vrátila k svojmu Wir schaffen das, teda My to dokážeme. Čo snáď musí hovoriť zo srandy, pretože musí vedieť, že si to zlízne vo všetkých médiách. Ešte viac ma ale pobúrila jej veta, že to je pre Nemcov veľká historická skúška a že v nej obstoja. Privolať si takú zbytočnú pohromu sám na seba a povedať, že to je historická skúška, to neviem, nakoľko to môže myslieť vážne, „podotkol Klaus.

Zároveň podotkol, že je možné, že mnohí politici si naozaj vo svojom multikulturalistickom blúznení želajú vytvoriť novú Európu a nového európskeho človeka. „A toho z nás, starých Európanov, proste nevytesajú, nevykresajú. A preto si asi musia myslieť, že je dobre, že prídu noví ľudia, ktorých budú otesávať, obrusovať a uhládzať k obrazu svojmu a k obrazu ich videnia Európy. K tomu môžu používať kdejaký trik, manéver, kdejaký výrok, ktorý nám sa zdá smiešny, „zmienil.

Vo vojne ale podľa Klausa určite nie sme. „A či sme vo vojne, tak vo vojne – a tu by som ten obrat použil – sami so sebou v Európe. Došlo k obrovskému rozpolteniu mlčiacej väčšiny zdravo uvažujúcich ľudí s európskymi – hodí sa mi to ruské slovo – báťuškami, s európskou elitou. Áno, tu sa schyľuje k vojne a táto vojna môže mať skutočne ďalekosiahle dôsledky. Vo svojich prejavoch pripomínam slávnu, skoro sto rokov starú knižku La Rebelion de las masas (Vzbura davov) španielskeho mysliteľa Josého Ortegu y Gasset. A hovorím: vidím, že rozpor medzi týmito dvoma skupinami ľudí hrozí vypuknutím istej la Rebelion de las masas, „uviedol exprezident.

Klaus sa vo svojich slovách vyjadril aj k nevydarenému tureckému štátnemu prevratu. Podľa jeho názoru nešlo o naaranžovaný puč prezidentom Erdoganom. „Nie som priaznivcom cez hlavu idúcich dvojitých konšpirácií,“ uviedol. „Že sa prezident Erdogan pokúša posilňovať svoju pozíciu, je úplne evidentné. O tom, že v Turecku existuje silná vnútorná opozícia, tiež nemôže byť najmenších pochýb. Že si v týchto končinách vzájomne vybavujú účty iným spôsobom, než je zvykom v strednej Európe, je evidentné tiež. Neviem, čo by som k tomu ďalšieho povedal, „zmienil následne.

Svoje povedal aj k reorganizácii polície, kedy v spore šéfa protimafiánského útvaru ÚOOZ Roberta Šlachta a policajného prezidenta Tomáša Tuhého stál na strane Tuhého, či k nadchádzajúcej priamej voľbe prezidenta.

„Chceli ste priamu voľbu, máte ju. Ja som priamu voľbu prezidenta považoval za omyl, zásadne sme proti tomu vystupovali. Proste zrazu si ľudia … Nie, ľudia nie, tým to bolo jedno, ale politické strany zaumienil, že sa zavďačia voličom, keď ich nechajú priamo voliť prezidenta. Považujem to za úplný omyl, „nechal sa počuť. Vyjadril sa aj k postave hudobného skladateľa Michala Horáčka, ktorý uvažuje nad kandidatúrou. Sám počíta s tým, že Miloš Zeman bude obhajovať.

„Ale neviem, čo spôsobí mediálny svet a čo sa všetko môže stať. Skoro každý sa ma pýta na pána Horáčka, ktorý nie je žiadnym mojím osobným priateľom. Tiež som pozdvihol obočie, keď sa jeho meno objavilo. Ale keď som si nedávno prečítal, že sa s prezidentskou ambíciou vracia ET mimozemšťan z iného sveta – pán Švejnar -, tak som si povedal, že to by snáď bol Horáček lepší. Pretože tu aspoň žije s nami, zatiaľ čo Švejnar žije na inej planéte, „uzavrel.

zdroj: parlamentnilisty.cz