Ekonomické dopady brexitu sú vraj obyčajnou bublinou. Celý odchod je víťazstvom európskych demokratov a Anglicka hrdinkou, ktorá zachránila Európu pred Napoleonom, Hitlerom aj bruselským monštrom. Hosťom spoločného vysielania Rádiožurnálu a Slovenského rozhlasu Plus bol aj bývalý prezident Václav Klaus.

„Chcel som zosilniť, že dnes je úžasný deň, mimoriadny deň, pretože to, čo sa stalo včera vo Veľkej Británii, je obrovské víťazstvo všetkých európskych demokratov, všetkých ľudí, ktorí chcú žiť v slobodnom svete a ktorí sú totálne nespokojní s tým, kadiaľ sa Európska únia uberá, „hovorí na úvod Václav Klaus, podľa ktorého by sme všetci mali oslavovať.

Podľa jeho názoru Británia, ktorá zachránila Európu od Napoleona a Hitlera, teraz zachraňuje Európu od „bruselského monštra“.

Nepovedie brexit k oslabeniu únie? „Európska únia je tak slabá, že už slabšia byť nemôže, takže myšlienka, že by mohla byť ešte oslabená, neprichádza do úvahy. Európska únia je bludná cesta, je to slepá ulička a tadiaľ to nemalo ísť. “

Posilnenia radikálne pravicových strán v Európe sa Václav Klaus neobáva. „Myslím, že v Európe môžu posilniť radikálne demokratické strany, demokratickí ľudia zaskočení dnešným vývojom Európskej únie. Tá mlčiaca väčšina sa môže pochlapiť a vzchopiť a niečo začať robiť. “

Ekonomický dopad brexitu na českú ekonomiku bude podľa Klausa nulový a hovorí o tom ako o falošnom strašení. Porovnáva odchod Britov z únie s rozpadom Československa, kedy sa druhý deň tiež nič nestalo a krajina normálnym spôsobom fungovala.

Vypočujte si rozhovor:

zdroj: rozhlas.cz