Asi 500 kilometrov severne od polárneho kruhu čakajú na kajakárov hľadajúcich nové zážitky jedny z najlepších kajakových výletov sveta . Je pravda, že doprava na miesto nie je práve jednoduchá a už vôbec nie lacná, ale dá sa to stihnúť za jeden deň z Kodane. Najskôr Airbus, potom menšie lietadlo a na konci s Vami musí cez ľad letieť vrtuľník .

V Umanaku na nás už čakali naše štyri morské kajaky od Prijonu. Tie sme ale museli poslať šesť týždňov dopredu loďou, aby všetko potrebné pre našu expedíciu dorazilo spoločne s ostatným vybavením včas.

Počasie v Umanackém fjorde je v júli a auguste naozaj stále. Svetlo je 24 hodín denne a s trochou šťastia na nás a okolité ľadovce pražilo poludňajšie slnko tak silno, že sme veslovali v tričkách. Tiež sme ale zažili nárazový vietor, hustú hmlu, ktorá sa objavila z ničoho nič, a tiež prišla studená fronta, pri ktorej spadli teploty na bod mrazu. Na to je potrebné pamätať pri balení, aby mal človek všetko potrebné vybavenie. Bizarné ľadovce, krvilačné komáre, veľryby vyfukujúce vzduch a eskimácke dedinky, to všetko sme stretli pri našej ceste na kajakoch.

Život v ľade

V Grónsku Eskimáci jedia mrožie mäso, umývajú si hlavu močom, lovia veľryby z kajaku, ponúkajú svoje ženy hosťom a v zime ich cez ľad a sneh ťahajú psie záprahy. Predstavovali ste si život Inuitov takto? To už je sto rokov preč, ale svoje zohrala aj romantika . Mnoho obyvateľov Grónska je chudobných, trpia alkoholizmom, zostali bez perspektívy a majú sklony k samovraždám. Kedysi bohaté loviská rýb miznú a turizmus sa vytráca s tým, ako ľudia šetria.

V Umanackém fjordu je celý rad malých osád, ktoré to dokazujú. Všetky sú dostupné na kajaku a v miestnych supermarketoch sa dajú doplniť potraviny. Umanak je najväčší, takže veslovanie začína vždy z neho. Nájdete v ňom hotel, múzeum i fastfood. Quarsuut, Ikerasak, Saatut a Uvkussisat sú ďalšie osady vo fjorde a okrem iného ponúknu teplú sprchu a tečúcu vodu. Čo sa týka stanovania, nebudú Inuiti nič namietať, len si stan postavte v úctivej vzdialenosti.

Divadlo prírody
Zlatým klincom výpravy je samozrejme množstvo ľadovcov vo fjorde, ktoré sa odlomili a draftujú do Atlantiku. Ich farby a tvary sa priebežne menia a keď sa potom taký ľadový obor úplne nečakane rozlomí, je to jedno z najväčších a najúžasnejších prírodných divadiel na svete. Pritom je ale dobré sa držať v úctivej vzdialenosti, vlny v bezprostrednej vzdialenosti sú obrovské.

Zdroj: lidovky.cz