V USA vybuchol kľúčový ropovod. Explózia zabila jedného človeka a päť ďalších ľudí zranila. Spoločnosť Colonial Pipeline tak musela už druhýkrát za dva mesiace uzavrieť veľmi dôležitú trasu ropovodu, ktorá zásobuje 50 miliónov ľudí. Informuje o tom napríklad Reuters.

S ropovodom spoločnosti Colonial Pipeline v Alabame sú ťažkosti. Už v septembri z neho unikla ropa a južná časť USA postihol prvý výpadok v dodávkach. Včera sa situácia opakovala, ale podstatne dramatickejšie. Potrubie explodovalo vo chvíli, keď na jeho údržbe pracoval deväťčlenný tím. Päť ľudí po výbuchu skončilo v nemocnici, jeden muž zahynul na mieste.

Hasiči po niekoľkých hodinách zdolali dva požiare, ktoré sa po výbuchu rozhoreli na ploche 32 akrov. V okruhu piatich kilometrov od epicentra výbuchu boli evakuovaní všetci obyvatelia a nad miestom nesmú prelietavať lietadlá. Miesto leží asi kilometer a pol ďaleko od toho, kde v septembri ropovod praskol. Vtedy boli dodávky zastavené na 12 dní.

Pre Spojené štáty je to problém. Colonial Pipeline dodáva tretinu benzínu, ktorý spotrebúvajú Američania na východnom pobreží. To zdražuje aj ceny pohonných hmôt na pumpách. Celá sústava sietí spoločnosti meria 8850 kilometrov. Teraz uzavretý úsek leží medzi Houstonom a Severnej Karolínou.

Video

zdroj: tn.nova.cz