Letectvo USA je pripravené zabezpečiť bezletové zóny v Sýrii, k tomu ale musí dostať možnosť zostreľovať ruské lietadlá, ktoré lietajú na nebi tejto krajiny, vyhlásil americký generál David Goldwin.

Pri vystúpení vo výbore o ozbrojených silách senátu USA, kde prebieha jeho potvrdenie na pozícii náčelníka štábu letectva, generál povedal, že pre zavedenie bezletovej zóny sú nutné tri podmienky. Ako prvú uviedol možnosť zostreľovať všetky lietadlá, ktoré ju budú narušovať.

„Keďže IS (Islamský štát, zakázaný v Rusku) nemá lietadlá, tak to znamená, že musím mať dovolené zostreľovať ruské a sýrske lietadlá,“ spresnil Goldwin.
Po druhé, dodal, letectvo musí mať jasno v tom, aké úlohy stoja „na zemi“ v bezletovej zóne. Pre riešenie úlohy návratu utečencov a poskytnutie humanitárnej pomoci musia existovať „miestne sily“, ktoré budú kontrolovať situáciu „na zemi“, pretože letectvo to robiť nemôže.

Takže je nevyhnutné rozdeliť, podľa jeho slov, úsilie medzi bezletovú zónou a operáciu proti teroristom. „Ak budeme mať odpovede na tieto tri otázky, tak to môžeme urobiť (zabezpečiť bezletovú zónu),“ povedal Goldwin.

Ďalej súhlasil s tým, že vytvorenie tejto zóny bude mať efekt na ochranu občanov pred bombardovaním.

V Bielom dome predtým vystúpili proti vytváraniu bezpilotných zón v Sýrii. „To bezpochyby bude vyžadovať zapojenie pozemných síl, čo, podľa presvedčenia prezidenta (USA Baracka Obamu), nezodpovedá záujmom našej národnej bezpečnosti,“ vyhlásil na brífingu tlačový hovorca Bieleho domu Josh Earnest.

USA a sýrska opozícia pravidelne obviňujú sýrsku vládu z bombardovania mierumilovných občanov. Tá pre zmenu hovorí o tom, že cieľom útokov sú teroristi.

zdroj: cz.sputniknews.com