ROZHOVOR „Je mi jedno, kto v čo veria a nedelím ľudí podľa farby kože. Ale teraz ide o našu budúcnosť a prestaňme si nahovárať, že to je inak. Naozaj nechápem, že to ľudia, ktorí rozhodujú, nevidia. Veď domov si tiež nikto nepozve niekoho, kto mu zničí barák, znásilní ženu a ešte bude hovoriť, že mu majiteľ bude slúžiť, „hovorí šéf poslaneckého klubu hnutia Úsvit Marek Černoch.

Na Rade Európy ste vystúpil proti novej rezolúcii EÚ s názvom „Vplyv európskej populačnej dynamiky na migračnú politiku“, ktorú považujete za škandalóznu. Akú časť rezolúcie považujete za najzávažnejšiu?

Za najzávažnejšie považujem, že vôbec niekto takúto rezolúciu navrhol. Namiesto aby sme už konečne efektívne chránili vonkajšiu európsku hranicu, aby sme našli spôsob, ako zastaviť migračnú vlnu, aby sme mali dobrú pre-rodinnú politiku pre našinca, prídu európski poslanci s rezolúciou, ktorá má imigráciu ešte podporovať. A využiť ju k populačnej vlne a nasýteniu trhu práce?

Vyjadrili sa k rezolúcii aj ostatní členovia Rady Európy?

Vyjadrili sa hlavne poslanci západoeurópskych a severských štátov. Bohužiaľ tento návrh podporujú a bol som jediný, kto sa postavil kategoricky proti. Niektoré ich príspevky, napríklad, ako je nutné zapojiť imigrantov do populačného procesu, aby sa Európa ozdravila. Keď padali ďakovné slová, že je to skvelý návrh a že musíme migrantov čo najviac podporiť, tak to ma zdvihlo zo stoličky.

Viete si predstaviť, že by bola rezolúcia schválená? Čo by to pre Európu znamenalo?

Rada Európy nie je výkonný orgán EÚ. Ale váha tejto inštitúcie je natoľko veľká a má tak veľký vplyv, že prijaté rezolúcie sú väčšinou v Bruseli „pretavené“ do smernice a nariadenia členským štátom. Inými slovami, čaká nás vznik ďalších neziskoviek, ktoré budú robiť multikultúrne zoznamky, štáty namiesto vlastných rodín budú podporovať zmiešané rodiny atď. Imigranti sa budú zvýhodňovať na trhu práce a začne mediálna kampaň, ako máme byť za imigrantov vlastne radi. Nebezpečná politika EÚ a presne opak toho, ako by sme mali fungovať.

Keď sa EÚ chce takto postarať o imigrantov, aby sa začlenili do Európy a zvyšovali jej populáciu, nemala by sa postarať aj o mladé rodiny, vytvoriť im kvalitné sociálne podmienky, aby sa nebáli mať ďalšie deti?

Áno, to je presne cesta, ktorú máme a ktorou musíme ísť. Faktorov, prečo sa rodí málo detí, je viac. Dnes sú ľudia masírovaní tým, že na prvom mieste je kariéra, že deti sú vlastne príťaž. Už to je zle. Ale hlavne je tu štát, ktorý ale mladé rodiny nijako nepodporuje. Nevytvára im podmienky. Koľko rodín dnes hovorí, „..chceli by sme mať viac detí, ale bojíme sa, že to neutiahne“. A boja sa oprávnene. Len vybavenie pre prváka príde na tisíce. Potom krúžky, športové aktivity atď. U starších detí je to ešte viac. Keď máte viac detí, ide to ročne do desaťtisícov. Pridajme neistotu zo straty zamestnania a človek sa nemôže čudovať strachu, či uživí viac detí. Znie to hrozne, ale je to tak. Štát musí nastaviť naozaj dobrú pre-rodinnú politiku, podporu mladých a musia mať dobre a spravodlivo nastavený sociálny systém. Až prestane vláda rozdávať peniaze „výkukom“, čo si zo sociálnej politiky štátu urobili biznis, budú peniaze pre tých, ktorí ich naozaj potrebujú. A keď už deti od mala povedieme, aby ctili hodnoty ako je rodina, nebudeme musieť mať strach, že vymrie. Ale to nie je proces na týždeň. Je potrebné začať hneď.

V rezolúcii okrem iného stojí: Zníženie počtu obyvateľov v produktívnom veku v Európe vytvára potrebu prilákať mladých kvalifikovaných migrantov, aká percentuálna časť je ich podľa vás naozaj kvalifikovaná?

Všetci vieme, odkiaľ tie milióny imigrantov prichádzajú. Z krajín subsaharskej Afriky, zo Sýrie, Líbye a ďalších podobných krajín. Koľko z týchto ľudí je kvalifikovaných? Percento? Koľko z týchto ľudí bude rešpektovať naše zákony? Percento? Možno ani to nie. Budú čerpať sociálne dávky, bude stúpať kriminalita a sexuálne útoky a budú pribúdať teroristické útoky. To sú jediné „prínosy“, ktoré s imigračnou krízou prichádzajú. To je realita.

Vzhľadom k tak odlišným kultúram, náboženstva a celkovo hodnotám, myslíte si, že je šanca imigrantov naozaj bez problému začleniť?

Nie. Oni sa ani nechcú začleniť. Majú svoje pravidlá a podľa nich budú žiť. Pretvárajú podobu Európy, ako ju poznáme, na takú, z ktorej ide mráz po chrbte. A dopredu odmietam nálepkovanie na xenofoba alebo rasistu. To je absolútny nezmysel. Je mi jedno, kto v čo veria a nedelím ľudí podľa farby kože. Ale teraz ide o našu budúcnosť a prestaňme si nahovárať, že to je inak. Naozaj nechápem, že to ľudia, ktorí rozhodujú, nevidia. Alebo skôr, oni to nechcú vidieť. Ľudia ako je Juncker, Mogherini a ďalší sú schovaní za stenami svojich rezidencií a s ochrankou a na osude ľudí im vôbec nezáleží. Inak by sa takto nemohli správať. Veď domov si tiež nikto nepozve niekoho, kto mu zničí barák, znásilní ženu a ešte bude hovoriť, že mu majiteľ bude slúžiť. To by musel byť blázon. A tie reči o tom, ako sme povinní pomáhať. Nie sme, ale aj tak pomáhame. Len si treba uvedomiť, komu pomáhame. Ten, kto uteká pred vojnou, zostane v prvej pokojnej krajine a nebude cestovať po Európe s mapou najvyšších sociálnych dávok. Bude rád, že mu niekto podal pomocnú ruku. Ale pozrite sa dnes do západoeurópskych krajín a miest. Do Paríža, Štokholmu, Calais, do Bruselu alebo nemeckých miest. Vyrastajú tam geta, uzavreté komunity, slumy a „džungle“.

Dnes sú celé mestské časti a dokonca už aj menšie mestá, kam sa polícia neodváži ani vo dne. Kde už neplatia naše európske zákony. Platí tam „zákon džungle“ alebo reálne právo šaría. A čím bude týchto nelegálnych imigrantov do Európy pribúdať, tým to bude horšie. Už teraz niektorí moslimskí duchovní vyhrážajú, že my sa budeme musieť podriadiť im. Padajú dokonca slová o tom, že z nás budú otroci. A naša reakcia? Namiesto jasného NIE začínajú v niektorých krajinách debaty o možnej implementácii práva šaría do trestného poriadku. Hoci EÚ vydala vyhlásenie, že právo šaría je s európskymi hodnotami nezlučiteľné. My opäť v mene pseudohumanity ustupujeme. Bojujeme medzi sebou a .. „keď sa dvaja bijú, tretí sa smeje“. Oni sa smejú. V Líbyi čaká na prevoz do Európy viac ako milión ľudí, v Afrike sú v pohybe milióny a to nehovorím o tom, keby Turecko dostalo bezvízový styk. Na svete sú miliardy ľudí pod hranicou chudoby, ale nemôže na to predsa doplatiť Európa. Pomáhajme u nich doma, ale nesmieme sa nechať zničiť. Problém je v plnom prúde a za niekoľko rokov, poťažmo desiatok rokov už môže byť neriešiteľný. A keď počujem, že nás sa to netýka … Ten pocit mali v Paríži, Madride, Nice, Bruselu, Londýne alebo v Nemecku tiež a stačila chvíľa, aby sa niektorí už domov nikdy nevrátili. Týka sa to nás všetkých. Budúcnosť nie je daná, je na nás. A ja o ňu budem bojovať.

Úsvit – NK nedávno podal návrh zákona na zákaz nosenia burek a nikábov, ako to so zákonom vyzerá teraz? Začne zákaz platiť aj u nás?

Urobíme všetko pre to, aby platil. U nás je sloboda vyznania zaručená, ale sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého. A pokiaľ sa jedná o zahaľovanie, sú tu aj podľa expertov bezpečnostné riziká. Nie je to jediný zákon, ktorý sme predložili. Úsvit predložil tiež napríklad sprísnenie podmienok pre žiadateľov o azyl, aby pokiaľ žiadateľ spácha trestný čin, azyl nedostal, alebo zákon, aby nelegálne prekročenie štátnej hranice bol trestný čin a nie len priestupok. Sme suverénny štát a musíme si svoje hranice vedieť strážiť. Chceme pre našich ľudí prosperujúci a bezpečný stáť.

zdroj: parlamentnilisty.cz