Rusko posiela zdokonalené protilietadlové raketové komplexy S-400 Triumf k hraniciam NATO, a toho by sa mali Spojené štáty obávať, píše pozorovateľ časopisu National Interest.

V tomto týždni niektoré masmédiá s odvolaním sa na vyhlásenie náčelníka tlačovej služby Západného vojenského okresu plukovníka Olega Kočetkova oznámili, že v západnom vojenskom okruhu Ruska rastie počet protilietadlových raketových komplexov S-400 Triumf a protilietadlových raketových a delových komplexov Pancier-S. Podľa informácie pozorovateľa ohrozuje táto skutočnosť prevahu NATO vo vzduchu.

„S-400 je najpokrokovejším systémom protiraketovej obrany, a ich rozmiestnenie pozdĺž hranice s NATO môže spochybniť schopnosť aliancie dominovať v prípade konfliktu s Ruskom“, hovorí sa v článku.

Ako vysvetlil vojenský expert Robert Farley, má batéria komplexov S-400 vo výzbroji rakety troch typov určených pre zasiahnutie vzdušných cieľov v rôznej výške. Maximálny bojový dolet rakety zem-vzduch dosahuje 400 kilometrov, rakety kratšieho doletu však nahradia tento nedostatok väčšou rýchlosťou a lepšou schopnosťou ničiť pohyblivé ciele. S-400 môžu tiež zostreľovať balistické rakety.

Podľa informácie experta, rozmiestnenie S-400 v Kaliningrade by mohlo ohrozovať vzdušné operácie NATO v Európe.

„V prípade vojny môžu S-400 a iné podobné systémy hneď v prvých dňoch neutralizovať letectvo NATO a ochromiť hlavné vojenské sily Západu“, podotkol Farley.

Na nedávnom fóre Armáda 2015 prezident RF Vladimír Putin vyhlásil, že nové medzikontinentálne balistické rakety, ktoré doplnia v r. 2015 zloženie jadrových síl krajiny, budú môcť prekonávať akékoľvek systémy protiraketovej obrany. Celkom bude do zloženia jadrových síl RF v r. 2015 zaradených cez 40 nových medzikontinentálnych balistických rakiet.

zdroj: sputniknews.com