Počas série teroristických útokov v Paríži vrátane rukojemníckej drámy zahynulo v piatok v noci vyše 120 ľudí. Útok podporil Islamský štát, Francúzsko zatvára hranice a zvyšuje kontroly. 

PARÍŽ. Desať mesiacov po útoku na redakciu Charlie Hebdo sa teror vrátil do Paríža. Pri najkrvavejšom útoku v Európe od roku 2004 zahynulo v Paríži takmer 120 osôb.

K útokom došlo na šiestich miestach v hlavnom meste vrátane reštaurácie, koncertnej haly a verejných miest pred futbalovým štadiónom aj obchodným centrom. Na koncerte americkej skupiny Eagles of Death Metal prebiehala rukojemnícka dráma.

Útočili aj pred štadiónom

Útočníkov bolo osem, sedem z nich odpálilo výbušné samovražedné pásy. Podľa šéfa parížskej polície by mali byť všetci útočníci mŕtvi.

Francúzsky prezident Francois Hollande oznámil, že bude vyhlásený mimoriadny stav a uzavretie štátnych hraníc. Letiská však zostávajú v prevádzke, niektoré letecké spoločnosti vrátane American Airlines však odložia lety do Paríža.

K samovražedným útokom došlo pred štadiónom Stade de France, kde sa hral zápas medzi Francúzskom a Nemeckom. Na zápase bol aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorého evakuovali. Tisíce ľudí na štadióne postupne dostávali do bezpečia, pri presune vystrašení ľudia spievali francúzsku hymnu.

Útokom vyjadril na Twitteri podporu Islamský štát, jeden z útočníkov na koncerte hovoril o francúzskom pôsobení v Sýrii.

Koordinované útoky prišli v čase, keď sa Francúzsko ako zakladajúci člen Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá vykonáva operácie proti IS v Sýrii a Iraku, pripravuje protiteroristickými opatreniami na veľkú klimatickú konferenciu, ktorá sa začne koncom mesiaca v Paríži, pripomína agentúra Reuters.

Vojna vyhlásená Francúzsku

Vláda poslala do ulíc Paríža stovky vojakov, uzatvorila metro, cesty, v sobotu zostanú zatvorené aj školy a verejné inštitúcie. „Francúzsko musí zostať silné,“ povedal v prejave prezident Hollande. „Teroristi vyhlásili Francúzsku vojnu,“ reagoval aj bývalý prezident Nikolas Sarkozy.

Ľudia utekali z ulíc domov, platí zákaz vychádzania. „Boli sme v reštaurácii, priateľ videl niekoho utekať, tak sme išli domov aj my. Vtedy sme nevedeli, že útok bol len päť minút od nás,“ hovorí pre SME Slovenka Mária žijúca v Paríži.

Útoky odsúdili politici z celého sveta vrátane predsedu slovenského parlamentu Petra Pellegriniho.

[list icon=“check“ icon_color=“red“]

  • Pri útokoch v Paríži zahynulo najmenej 120 ľudí
  • Ďalších dvesto utrpelo zranenia, z toho 80 vážne
  • V hale Bataclan zabili teroristi najmenej 87 návštevníkov koncertu
  • Ďalších 40 ľudí zomrelo na piatich miestach v Paríži
  • Na koordinovanom útoku sa podieľalo osem teroristov, sedem z nich odpálilo samovražedné opasky

[/list]

11:01 Teroristická organizácia Islamský štát (IS) v novo zverejnenom videu hrozí Francúzsku. Informovala o tom dnes agentúra ČTK s odvolaním sa na agentúru Reuters. Video sa objavilo tesne po piatkových útokoch, pri ktorých v Paríži zahynulo podľa čerstvej bilancie 128 osôb. K akcii sa zatiaľ žiadna organizácia neprihlásila.

10:59 Po teroristických útokoch vo Francúzsku sú v pohotovosti aj slovenské spravodajské zložky. Stav pohotovosti bude podľa hovorcu Slovenskej informačnej služby (SIS) Branislava Zvaru trvať až do odvolania.

„Naša spravodajská služba ešte v noci na dnes po sérii teroristických útokov v Paríži prijala adekvátne bezpečnostné opatrenia. Zároveň prebieha intenzívna výmena informácií na úrovni zahraničných partnerských služieb,“ uviedol Zvara.

10:57 Prezident Andrej Kiska dnes o 13:00 na veľvyslanectve Francúzska na Hlavnom námestí v Bratislave zapáli sviečku za obete teroristických útokov v Paríži. Stretne sa s francúzskym veľvyslancom a poskytne tiež vyhlásenie pre médiá. Informoval o tom Martin Lipták z jeho tlačového odboru.

10:44 Nemocnice v Paríži potrebujú darcov krvi, informuje o tom BBC. Rovnako píše, že lietadlá British Airways stále do Paríža lietajú, ale cestujúci musia počítať s možnosťou meškania.

10:20 Česká polícia v reakcii na nočné atentáty v Paríži posilnila dnes dohľad v obchodných centrách s nepretržitou prevádzkou a na medzinárodných letiskách,

10:15 Prokuratúra vo Francúzsku oznámila, že počas útokov prišlo o život 128 ľudí a ďalších 99 je stále v kritickom stave. Informuje o tom BBC.

10:05 Predseda slovenskej vlády a predseda Bezpečnostnej rady SR Robert Fico zvolal na sobotu 14. novembra o 11.00 v priestoroch Úradu vlády v Bratislave rokovanie Bezpečnostnej rady. TASR o tom dnes informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

10:03 Slovenské bezpečnostné zložky aktivovali v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži vo Francúzsku všetky potrebné procedúry na analýzu rizík na území Slovenskej republiky. Uviedol to dnes minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) s tým, že jednotlivé bezpečnostné zložky okamžite zvýšili výkon služby na hraniciach aj vo vnútrozemí Slovenska.

„Sme pripravení na akékoľvek požiadavky francúzskych orgánov na pomoc a spoluprácu,“ potvrdil Kaliňák. Ako doplnil, zasadne expertný tím bezpečnostných zložiek, aby vyhodnotil informácie z noci a nastavil ďalšiu mieru bezpečnostných opatrení.

9:36 Český minister vnútra Milan Chovanec pre ČT24 uviedol, že medzi obeťami nebol žiadny občan Českej republiky ani iný cudzinec s jedinou výnimkou – podľa ministrových informácií je jedna obeť zo Švédska.

9:21 Európa potrebuje po teroristických útokoch v Paríži ešte väčšiu jednotu a skutočnú akčnosť. V reakcii na udalosti vo Francúzsku to vyhlásil prezident Andrej Kiska.

9:13 Najviac ľudí prišlo o život počas rukojemníckej drámy na koncerte  skupiny Eagles of Death Metal. „Otočil som sa a zbadal jedného z útočníkov, bol veľmi mladý, sotva 20 rokov,“ povedal Reuters reportér rádia Europe 1 Julian Pearce, ktorý bol na koncerte v klube Bataclan. „Spočiatku sme si mysleli, že išlo o súčasť show, pyrotechnika alebo niečo podobné. Keď som sa však otočil a videl ho s útočnou puškou, pochopil som, že to nie je žiadna sranda,“ dodal.

8:53 „Šialeným teroristickým násilím“ nazval Vatikán zabíjanie v Paríži a vyzval na ráznu a rozhodnú odpoveď na toto rozširovanie „vražednej nenávisti“. „Spolu s pápežom a všetkými, ktorí milujú mier, (tieto teroristické útoky) čo najdôraznejšie odsudzujeme,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

8:48 Francúzske úrady zatiaľ nepotvrdili, či medzi obeťami boli aj slovenskí občania. Na ministerstvo, ani na slovenské veľvyslanectvo v Paríži sa zatiaľ neobrátili žiadni slovenskí občania so žiadosťou pomoc.

8:36 Je dôležité, aby teroristickým útokom nepadli za obeť hodnoty, ktoré z nás robia Európanov, lebo ak naše kroky budú živené nenávisťou, frustráciou a strachom, tak teroristi vyhrávajú. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

7:48  Horor v Paríži. Pozrite sa, ako svetové médiá reagujú na teroristický útok v srdci Francúzska.

7:30 „Bol som blízko, možno dva metre od neho. Oblečený mal oblek a so zbraňou vyzeral ako gangster. Tvár nemal zahalenú. Nič nepovedali. Boli pokojní a uvoľnení,“ opísal Damien Jalet denníku Wall street Journal situáciu na ulici Rue de Charonne. Jalet videl na najmenej dvoch útočníkov.

7:22 Iránsky prezident Hasan Rúhání v reakcii na útok zrušil plánovanú návštevu Francúzska.

6:51 „Povedieme vojnu, ktorá bude neľútostná. Pretože ak sú teroristi schopní spáchať takéto zverstvá, musia si byť istí, že budú čeliť odhodlanému Francúzsku, jednotnému Francúzsku; Francúzsku, ktoré drží spolu a nepodľahne dojmom, hoci dnes cítime nesmierny smútok,“ povedal v reakcii na útoky prezident Hollande.

6:42 Nevýslovná tragédia v Paríži láme paradigmy svetovej politiky, píše Peter Schutz.

6:22 Prvé informácie hovorili o tom, že počet obetí rukojemníckej drámy na koncerte bol asi 120 ľudí, podľa Reuters sa však toto číslo znížilo na 87.

Na ďalších piatich miestach v Paríži zabili teroristi okolo 40 ľudí, celkový počet obetí útoku sa tak znížil na najmenej 120.

Dvesto ľudí utrpelo zranenia, z toho 80 vážne.

3:03 Vyšetrovatelia tvrdili, že niektorí komplici ešte môžu byť na úteku. Šéf francúzskej polície však tvrdí, že všetci útočníci by mali byť mŕtvi.

2:36  Podľa očitých svedkov jeden z útočníkov spomínal vojenskú prítomnosť Francúzska v Sýrii.

2:09  Francúzsko sa po útokoch viac uzavrie, no môže vyraziť aj do pozemného boja proti Islamskému štátu. Prečítajte si, ako útoky v Paríži môžu zmeniť Francúzsko.

1:59  Bezprostredne po útokoch v Paríži došlo k útokom na utečencov vo francúzskom Calais. Ľudia na mieste potvrdili, že utečenecký tábor nazývaný džungľa horí.

1:44  Do ulíc Paríža vyslala armáda asi 1500 vojakov. Americké aerolinky dočasne pozastavili lety do Paríža.

1:39  Počet obetí teroristického útoku je podľa zdroja z parížskej radnice 140, píše Reuters.

1:35  V Európe teroristi v minulosti zabíjali v Londýne aj Madride. Po útoku v Madride bol terajší útok najkrvavejší v Európe.

1:14  V koncertnej hale je asi 100 obetí, tvrdí AFP s odvolaním na políciu.

01:11  Agentúra Reuters informuje o celkovo asi 60 obetiach. Francois Hollande zrušil cestu na summit G20 v Turecku a cestuje ku koncertnej hale. Paríž zhasol na počesť obetí Eifellovu vežu.

01:09  V hale jedného útočníka zadržali, tvrdí, že patrí k Islamskému štátu.

00:55  Dvaja teroristi v koncertnej hale sú mŕtvi. Rukojemnícka dráma skončila.

00:38  Podľa AFP polícia vnikla do koncertnej haly s rukojemníkmi. Podľa Guardianu vychádzajú z haly desiatky ľudí s rukami nad hlavou.

00:37  Jeden z útočníkov kričal pri streľbe na koncerte „Allahu akbar“. Islamský štát útoky na Twitteri podporil, ale zatiaľ sa oficiálne neprihlásil.

00:30  Pred koncertnou halou, kde držia rukojemníkov, bolo podľa Reuters počuť päť výbuchov, agentúra AP hovorí aj o streľbe. Podľa agentúr môže ísť o policajnú streľbu pri snahe o oslobodenie rukojemníkov.

00:22  Francúzska polícia zatiaľ upravila počet obetí na 40. Potvrdila dva samovražedné útoky a jeden výbuch.

00:10  V Paríži vyhlásili prvýkrát od druhej svetovej vojny zákaz vychádzania. Metro uzavreli, taxíky berú ľudí domov zadarmo.

00:06  Benjamin Cazenoves je v koncertnej hale. Na Twitter píše: „Som stále živý. Len porezania… krviprelievanie… všade telá.“ Podľa CNN ich teroristi zabíjajú jedného za druhým. 

00:02  Slovenka Mária prechádzala po útoku len pár minút od jedného z miest, kde došlo k útoku. „Boli sme v reštaurácii, priateľ videl niekoho utekať, tak sme odišli. Vtedy sme nevedeli, že tam bol útok,“ hovorí pre SME. V uliciach sú sanitky aj polícia. Polícia vyzvala Parížanov, aby zostali vo svojich bytoch. Náhodní ľudia na Twitteri ponúkajú prístrešie tým, ktorí nemajú kam ísť.

23:59  Francúzsko dočasne zatvorí hranice, informoval francúzsky prezident Hollande.

23:49  Islamský štát na Twitteri napísal, že oslavuje útoky v Paríži. Pridal hashtag Paríž horí.

23:39  Podľa Rádia Europe1 došlo k ďalšej streľbe v centre Paríža pri nákupnom centre Les Halles.

23:33  Al Arábia informuje o 60 obetiach. V uliciach Paríža je armáda, v okolí haly aj miest útokov rozkladajú zábrany. Video je zo streľby v uliciach.

23:19  V koncertnej hale bol koncert rockovej kapely Eagles of Death Metal, ktorá hrala aj na festivale Pohoda. Podľa BBC útočníci hovorili o Sýrii, tvrdí svedok, ktorý z haly utiekol. Útočníci majú na koncerte stále strieľať.

23:15  Francúzska polícia hovorí o 35 mŕtvych v koncertnej hale, sto rukojemníkoch a 11 obetiach v reštaurácii. Má ísť aj o samovražedný útok, polícia našla roztrhané ľudské telo. Podľa polície ide o koordinované útoky na viacerých miestach.

23:10  Podľa televízie France24 bolo počuť tri výbuchy pred štadiónom, Reuters informuje o 30 obetiach. Útok prišiel desať mesiacov po útokoch na redakciu Charlie Hebdo.

23:04  Výbuch pri štadióne bolo počuť aj počas zápasu. Sledoval ho aj prezident Francois Hollande, evakuovali ho. Evakuujú postupne aj všetkých návštevníkov.

23:01  Očitý svedok Ben Grant podľa Guardianu videl šesť alebo sedem tiel pri reštaurácii, kde sa strieľalo. „Povedali nám, že ľudia z auta začali strieľať na bar. Je tam veľa mŕtvych ľudí.“ Podľa AFP je 26 mŕtvych.

22:57 Podľa BBC je zadržiavaných 60 rukojemníkov. Pätnásť obetí je v koncertnej hale, traja zahynuli pri výbuchu v blízkosti štadiónu Stade de France, kde prebiehal zápas.

22:54  Polícia hlási podľa agentúry AFP rukojemníkov v koncertnej hale Paris Bataclan.

zdroj: sme.sk

Video: