Nemecko sa dohodlo s webovými gigantmi na boji proti nenávistným komentárom. Nová dohoda uľahčuje užívateľom Facebooku, Google a Twitteru upovedomiť špecialistov internetových spoločností na nenávistné komentáre.

Nemecké úrady v utorok oznámili, že internetové spoločnosti Facebook, Google a Twitter súhlasili s opatrením, na základe ktorého bude možné do 24 hodín zmazať nenávistné komentáre ich užívateľov. Podľa agentúry Reuters ide o ďalší krok v boji proti narastajúcemu rasizmu v internetovom prostredí následkom migračnej krízy.

Politická korektnosť aj tu zapracovala. Keďže posudzovanie čo je a čo nie je nenávistný komentár bude subjektívne, na mieste sú aj obavy o slobodu slova.

Nemecká vláda sa snaží podchytiť tieto sociálne platformy v snahe zastaviť vzostup online komentárov zameraných proti cudzincom napísaným v nemčine, zatiaľ čo politická špička pozvala do krajiny viac než milióna utečencov, ktorí len za tento rok prišli do Nemecka.

Jediný slobodný komunikačný a informačný kanál je tak záujem hlavne zo strany politikov dostať pod kontrolu. Kancelárka, ktorá pozvala do krajiny migrantov, čo sa nestretlo z pochopením bežných Nemcov, sa tak snaží eliminovať protiprisťahovalecké nálady, ktoré vládnu v Nemecku a ktoré bežní Nemci prejavujú na sociálnych sieťach.

Nová dohoda uľahčuje užívateľom týchto služieb, ako aj skupinám bojujúcim proti rasizmu upovedomiť špecialistov internetových spoločností na nenávistné komentáre, tvrdí nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas.

Nemecká vláda sa vyhráža aj trestnoprávnou zodpovednosťou.

“Ak sa prekročia mantinely slobodného prejavu a ak to budú stíhateľné vyjadrenia a nabádanie k páchaniu trestných činov ohrozujúcich ľudí, potom sa musí takýto obsah z internetu vymazať. Dohodli sme sa, že toto opatrenie bude možné vykonať do 24 hodín,” uviedol Maas.

Politické elity týmto krokom dali jasne najavo, čo je ich prioritný záujem. Zastaviť vlnu nevôle s ich protinárodnou politikou. Média v Nemecku sú takmer všetky na strane prílevu migrantov do krajiny. Jediné slobodné médium sa tak má dostať postupne tiež pod kontrolu.

zdroj: hlavnespravy.sk